MSI H97 GAMING 3 V.S MSI Z87-G45 GAMING

Şunu da dikkate alın,
H97 Gaming 3'te K serili işlemcilere OC yapılabiliyor, OC Genie bile içeriyor :)

yInSOGb.jpg

@emrah_8
H97 chipset bir anakart almanız daha doğru olacaktır. RAM'leri 1600 Mhz alabilirsiniz. Performans farkı pek yok.
Birazda ramleri 1600mhz değilde 2400mhz alırım performansı yüksek olur diye MSI Z97 GAMING 5 yöneldim. H97 gaming 3'e 2400mhz ram takılır mı? Öyle çok O.C meraklısı değilim, SLI düşünmüyorum ama bunların dışındaki teknolojilerdende mahrum kalmak istemiyorum. Recep Bey'in gaming 5 ve gaming 7 incelemesini izledim de böyle düşündüm. , kullandığı teknoloji, performansı 3 seridede aynı sanırım, sadece gaming 5 ve 7de ilave özellikler ve O.C potansiyelleri artıyor sanırım ?

Carlsberg
O.C potansiyeli yok diye biliyorum, h97 ile ekran kartı, ram, işlemciye belirli oranda O.C yapılıyor mu?

İşlemcinize OC yapılamıyor. SLI düşünmüyorsunuz. Z97 serisi para israfından başka bir şey olmayacaktır. 2400 MHZ RAM'lere boşuna fazla para vermeyin. Oyunlarda etkisi çok düşük. H97 Gaming 3 alın geçin.

Birazda ramleri 1600mhz değilde 2400mhz alırım performansı yüksek olur diye MSI Z97 GAMING 5 yöneldim. H97 gaming 3'e 2400mhz ram takılır mı? Öyle çok O.C meraklısı değilim, SLI düşünmüyorum ama bunların dışındaki teknolojilerdende mahrum kalmak istemiyorum. Recep Bey'in gaming 5 ve gaming 7 incelemesini izledim de böyle düşündüm. , kullandığı teknoloji, performansı 3 seridede aynı sanırım, sadece gaming 5 ve 7de ilave özellikler ve O.C potansiyelleri artıyor sanırım ?

Carlsberg
O.C potansiyeli yok diye biliyorum, h97 ile ekran kartı, ram, işlemciye belirli oranda O.C yapılıyor mu?

İşlemcin zaten K serisi değil, OC yapamayacaksın. Bunun için o kadar yüksek anakartlar senin durumunda para israfı gibi geliyor.
Ram konusuna gelirsek, pek anlamıyorum ama MHz değeri yüksek ramler ile düşükler arasında çok büyük performans farkı yok diye duydum.

Düzenleme : 970'leri SLI yapsan bile 650W PSU yeterken sen SLI yapmayacağın tek 970'e niye 750W PSU ekleme gereği duydun ?

Öncelikle evet SLI düşünmüyorum, O.C olayına pek girmem, rami 2400 mhz seçmem performansı yüksek olur diyeydi. O zaman ram;
Kingston 8GB (2x4GB) HyperX Savage RED DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram alırım. Güç kaynağı ileriye yönelik olarak seçtim, gerçi tam kestiremedim sistemin ne kadar güç isteyeceğini, anakart tam oturursa güç kaynağııda oturur sorun değil 650W çekeriz.

Öncelikle şunu sormak istiyorum, ben Z97 serisi gaming 3-5-7-9 bırakıp H97 gaming 3 seçmekle ne kaybediyorum, bunları biliyorsanız yazabilir misiniz? Ona göre net olarak bir şeyler çıkarabilirim. Yukarıda'da belirttiğim gibi O.C olsun, SLI olsun çok işime yaramayacak ama diğer yeni msı teknolojilerinide kaybetmek istemiyorum.
Carlsberg heavystorm01

Emin ol elle tutulur, gözle görülür hiç bir farkları yok. z97'lerde daha yüksek OC potansiyeli var sadece.
RAM olarak doğru seçim.
SLI yapmayacaksan VS550 al fazla fazla yeter.

Carlsberg
Ekran kartı en az 600Watt istiyor.

Mesela arkadaşlar, MSI H97 GAMING 3 aldık diyelim. Sonradan buna işlemci kiliti açık bir işlemci eklersek ve ramleri 2400Mhz olanlardan ram eklersek O.C yapılabilir mi, yani bu eklemeleri yapabilir miyiz? Bunu şundan sordum uzun yıllar sonra, işlemci yeterli gelmeyince i7 k seri bir işlemci takıp O.C yapıp bir süre daha götürmesini sağlayabilir miyim? Ya da yine h97 gaming 3 alıp 2400-3000mhz ram takabilir miyim? Bu soru benim için çok önemli?

RAM işinden gerçekten çok anlamıyorum.
İşlemci olarak yaparsın.

Güç gereksinimine gelince. GPU'lar aynı sonuçta NVIDIA 500W diyor ve daha dün 650Wın 970 SLI yeteceğini gördük, öğrendik. Yinede garantiye almak istiyorsan, senin bileceğin iş.

GeForce GTX 970 Grafik Kartı | GeForce | NVIDIA

Düzenleme : Anakartta da işi garantiye almak istersen z97 alabilirsin.

Carlsberg
Biraz baktımda z97 gaming 3 ile h97 gaming3 arasında 2 fark var. Z97 2 adet usb3.0 fazla ve O.C özellikli. Bunları z97 gaming 5 ile kıyaslarsak, gaming 3'e ek olarak SLI ekleniyor. Dediğiniz gibi H97 iyi bir tercih olarak gözüküyor. Burdan anladığım, her seride O.C yaparsın ama bazı serilerde daha yüksek ve başarılı O.C alırsın. Aslına bakarsan hiç O.C yapmadan 4-5 yıla yakın kullansam, ondan sonra anakart, işlemci, ram değişimine gider DDR4 sisteme daha makül sonuçlarla daha uygun fiyata geçerim. Anakartta işlemci, ram oyun performansına öğle ahım, şahım bir etki etmiyor gördüğüm kadarıyla. En az 4 yıl iyi götürür diye düşünüyorum, ne dersin? Güç kaynağına gelirsek, 650w ile 750w arasında önemli bir fiyat farkı yok. Ekran kartının özelliklerinde en az 600watt kullanın denilmiş.GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD ekran kartı - inventus 50watt ordan burdan gider hesabı, o 650 w tekamül eder. Ben 750w alırım, hem ileride de kullanırım diye düşünüyorum, bilemiyorum belki yanlış bir kanıdır artık...

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı