Çözüldü MSI Katana 15 RTX 4070 laptopta LoL'de FPS düşmesi oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

GamiX

Hectopat
Yer
İtalya
Daha fazla  
Aldığım MSI katana 15 bilgisayarımın içinde RTX 4070 ve i7-12650H bulunuyor. Ancak League of Legends oyununda takım savaşları sırasında çok fazla FPS düşmesi yaşıyorum. RDR2 veya CoD MW 2019 gibi oyunlar ise su gibi akıyor. Sanırım bu durum, League of Legends'in CPU odaklı bir oyun olmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden işlemcimin tam kapasitesini kullanamıyormuş gibi hissediyorum. Ayrıca, su gibi akan oyunları arkada indirme yaparak oynamaya çalıştığımda, hemen yine FPS droplar başlıyor; bu durum da muhtemelen işlemci kaynaklı. Son olarak, Steam üzerinden oyun oynarken Shift+Tab'a basıldığında açılan ekran da hep 2-3 FPS veriyor ve bu durumun da işlemci kaynaklı bir sorun olabileceğini düşünüyorum. Bu kadar güçlü bir işlemcim olduğu halde neden bu kadar kötü çalıştığını cidden anlamadım ve eğer bir sebepten dolayı işlemcim tam kapasitesinde çalışmıyorsa nasıl işlemciyi tam kapasiteye çekebilirim? Bu arada LoL oyununda GPU kullanımı yaklaşık %20'lerde CPU kullanımı ise yaklaşık %50'lerde takılıyor.

Çözüm
LoL GPU değil CPU yüklenir. CPU sıcaklığını takibe al kastığı zamanlar.
Deneme amacli bir mac LoL oynadim, kasmalarin sicaklikla alakasi yok, 65 derecede de FPS drop oluyor 75 derecede de FPS drop oluyor ve mac boyunca sicaklik bir kere bile 80 dereceye ulasmadi onu da soyleyeyim. Maksimum 75 dereceye ulasti.

Macta %lik kullanimlar da su sekilde

Çözümü buldum, meğerse bilgisayarla birlikte gelen "Norton 360 for Gamers" antivirüs, varsayılan olarak bilgisayarın CPU'sunu sınırlıyormuş. Bu özelliği kapattığım zaman sorun ortadan kalktı; bu mesaj çözüm olarak işaretlenebilir.
Dragon Center'dan performans moduna alıyor musun cihazı ve Windows güç seçenekleri yüksek performansta mı? - 65-75 boş çalışma sıcaklığı olması lazım o cihazın.
hic denemedim, dragon center nedir?

Dosya Ekleri

• image_2023-12-07_144822133.png
    image_2023-12-07_144822133.png
    8,8 KB · Görüntüleme: 10

Geri
Yukarı