MSI katana 17 B12VFK-082xtr vs ASUS ROG STRIX G16 G614JV-N3110

fraddle9

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba.

MSI KATANA 17 RTX4060 i7-12650 16GB 17.3" 1TB SSD
ASUS ROG STRİX G16 RTX4060 i7-13650HX 16GB 16" 512GB SSD

Bu iki bilgisayar arasında kaldım. Haliyle pahalı oldukları için de ince eleyip sık dokumak istiyorum. %80 evde olur. %20 dışarıda, kütüphanede, işte şehir dışına götürme, belki staj ve ofis benzeri yerlerde falan. Benzer incelemelere vesaire baktım fakat çoğu sorularımı tam cevaplamıyor ve incelemelerdeki bilgisayar kodu farklı olduğu için ve stokta kalmadığı için gibi problemlerden dolayı stoktaki iki istediğim bilgisayar ile konuyu açmak istedim.

Bu iki bilgisayar arasındaki marka farkı, fiyat farkı, donanım farkı açısından genel yorumlarınız nelerdir? Siz olsaydınız ne yapardınız?
ASUS servisi ve MSI servisi farkı nasıl? ASUS 1x16 diye gördüm emin olmamakla beraber, bir 16 daha taktırmak için slot var ve bir 16 daha ekleteceğim. Ayrıca kendi alacağım 1TB M.2 SSD'yi onlara taktırmak isteyeceğimden dolayı ASUS servisinin nasıl olduğunu merak ediyorum.

Bir de bu ekran kartının watt olayı. Hangi bilgisayarda kaç watt bunu görebilecek Spec'lere nereden bakabilirim bunu kavrayamadım. Sanırım ikisi de 140W satıcıların dediğine göre. Ama dediğim gibi biraz muamma. Bu konuda fikri olan varsa yardımcı olursa da çok sevinirim.

Eğer ki ASUS, MSI kalitesiyle benzerse (servis, kalite, ısınma vs), ASUS almayı düşünüyorum çünkü SSD ve RAM ekleyince fiyat açısından hemen hemen aynı kefeye gelecekler ve ASUS daha iyi donanımlara sahip olacak. Sizce doğru mu düşünüyorum?

Bir de, ASUS 1920*1200, bundan dolayı 16" sanırım. Bu teknik olarak problem yaratır mı yoksa avantaj mı? Yani oyunlarda görüntüde bozulma vesaire gibi problemler yaratır mı? Numpad yok, o da dezavantaj biraz benim için. Klavye TR geliyor fotoğraf yorumlarında gördüm.

Fikirleriniz benim için çok önemli. Detaylandırabilirseniz çok sevinirim.

1- SSD ve RAM'i kendiniz upgrade edebilirsiniz.
2- iki modelde olabilecek en yüksek watt değerini iddia ediyor.
3- ikisinin de soğutması iyi fakat ASUS'da fazladan 1 adet fan daha var bir adım önde diyebilirim.
4- 16:10 ekranlarda daha fazla çalışma alanı elde ediyorsun fakat 16:9 videolarda yukarıda ve aşağıda ince siyah şerit göreceksin. Oyunlarda herhangi bir sıkıntı olmuyor.

Herkese merhaba.

Bu iki bilgisayar arasında kaldım. Haliyle pahalı oldukları için de ince eleyip sık dokumak istiyorum. %80 evde olur. %20 dışarıda, kütüphanede, işte şehir dışına götürme, belki staj ve ofis benzeri yerlerde falan. Benzer incelemelere vesaire baktım fakat çoğu sorularımı tam cevaplamıyor ve incelemelerdeki bilgisayar kodu farklı olduğu için ve stokta kalmadığı için gibi problemlerden dolayı stoktaki iki istediğim bilgisayar ile konuyu açmak istedim.

Bu iki bilgisayar arasındaki marka farkı, fiyat farkı, donanım farkı açısından genel yorumlarınız nelerdir? Siz olsaydınız ne yapardınız?
ASUS servisi ve MSI servisi farkı nasıl? ASUS 1x16 diye gördüm emin olmamakla beraber, bir 16 daha taktırmak için slot var ve bir 16 daha ekleteceğim. Ayrıca kendi alacağım 1TB M.2 SSD'yi onlara taktırmak isteyeceğimden dolayı ASUS servisinin nasıl olduğunu merak ediyorum.

Bir de bu ekran kartının watt olayı. Hangi bilgisayarda kaç watt bunu görebilecek Spec'lere nereden bakabilirim bunu kavrayamadım. Sanırım ikisi de 140W satıcıların dediğine göre. Ama dediğim gibi biraz muamma. Bu konuda fikri olan varsa yardımcı olursa da çok sevinirim.

Eğer ki ASUS, MSI kalitesiyle benzerse (servis, kalite, ısınma vs), ASUS almayı düşünüyorum çünkü SSD ve RAM ekleyince fiyat açısından hemen hemen aynı kefeye gelecekler ve ASUS daha iyi donanımlara sahip olacak. Sizce doğru mu düşünüyorum?

Bir de, ASUS 1920*1200, bundan dolayı 16" sanırım. Bu teknik olarak problem yaratır mı yoksa avantaj mı? Yani oyunlarda görüntüde bozulma vesaire gibi problemler yaratır mı? Numpad yok, o da dezavantaj biraz benim için. Klavye TR geliyor fotoğraf yorumlarında gördüm.

Hocam çok anladığım söylenemez ama birinde 12. Nesil işlemci var , diğerinde 13. Nesil . Her zaman güncel olanı almakta fayda var . Neden hem daha çok para ödeyip , daha eski ve düşük performanslı olan işlemciye para ödeyesin ki 😬 ekran boyutu kaynaklı Msi tercih edeceğim diyene lafım yok tabi

Herkese merhaba.

17 inc bilgisayar taşımaya çok elverişli değil bu arada ben alışamamıştım hiç fazla büyük oluyor kütüphane ev pratik değil bence size kalmış bi tercih

ASUS ROG G16 var bende genel bir shuttering sorunu var oyunlarda arada yapıyor ve harici bir sıkıntısı yok coil whine çıkanlarda var kontrol etmek lazım.

Bu shuttering olayına genel derken bu modeli tercih edenlerde genel olarak bu problem oluyor mu demek? Ne kadar etkiliyor? Problemin kaynağı ne oluyor genelde bilmediğim için soruyorum. Şimdi bu kadar para verip de sinir edecek bir problem vesaire yaşamak istemem.

1- SSD ve RAM'i kendiniz upgrade edebilirsiniz.
2- iki modelde olabilecek en yüksek watt değerini iddia ediyor.
3- ikisinin de soğutması iyi fakat ASUS'da fazladan 1 adet fan daha var bir adım önde diyebilirim.
4- 16:10 ekranlarda daha fazla çalışma alanı elde ediyorsun fakat 16:9 videolarda yukarıda ve aşağıda ince siyah şerit göreceksin. Oyunlarda herhangi bir sıkıntı olmuyor.

Soğutmada ve ekran çözünürlüğü açısından çok problem olmayacak anladığım kadarıyla o zaman. Teşekkürler.

17 inc bilgisayar taşımaya çok elverişli değil bu arada ben alışamamıştım hiç fazla büyük oluyor kütüphane ev pratik değil bence size kalmış bir tercih

Evet mantıklı aslında.

Hocam çok anladığım söylenemez ama birinde 12. Nesil işlemci var, diğerinde 13. Nesil. Her zaman güncel olanı almakta fayda var. Neden hem daha çok para ödeyip, daha eski ve düşük performanslı olan işlemciye para ödeyesin ki 😬 ekran boyutu kaynaklı MSI tercih edeceğim diyene lafım yok tabii

Ben de öyle düşünüyorum. Aradaki fiyat farkına iyi bir monitör hatta yanına birkaç ekipman bile alınabiliyor.

Herkese teşekkür ederim.

MSI ve ASUS kullanmış benzer laptoplara sahip olan başka arkadaşlar varsa, fikri olan bir kaç arkadaş daha yardımcı olursa daha çok fikir edinmek açısından çok memnun olurum.

Şimdi şöyle Lenovo Monster ve MSI kullandım ama uzun süreli değil Monster'dan bahsetmeyeceğim garantisi bitti enkaza çıktı.
MSI katana kullanmıştım kasa olarak kalın ve ağır geldi bana 15 inc kullanmıştım ona rağmen bana ağır gelmişti laptop ısınma olarak da çabuk ısınıyordu. Bu attığınız hakkında bilgim yok yorum yapamam yanlış yönlendirmek istemem.
ROG G16 4060 kullanıyorum şu an bu bilgisayar soğutma olarak aralarında en beğendiğim soğutmaya sahip harıl harıl ses çıkarmıyor oyun oynarken sessiz modda da düşük bir performans sunmuyor shutter sorunu bu G16 serilerinde öne çıkıyor CS:GO'da ben iki küç sefer yaşadım anlık donma oluyor bios ile düzelir düzelmez bilemem çok yeni bir laptop illa ki güncellemeler düzeltmeler alacaktır benim çok rahatsız olduğum bir nokta değil kasa olarak plastik değil hissiyatı hoşuma gitti kaliteli hissettiriyor lakin fena parmak izi bırakıyor. Coil whine da genel çıkabilir sorunlardan yabancı forumlarda çok dile getiriliyor bu bende çıkmadı.Kontrol etmek lazım.
Soğutma olarakta çok hızlı bir soğutması var dereceler çok hızlı düşüyor.
Ssd si çok iyi değil geç açılıyor biraz söyleyebileceklerim bu kadar varsa sorunuz yanıtlarım.

Şimdi şöyle Lenovo Monster ve MSI kullandım ama uzun süreli değil Monster'dan bahsetmeyeceğim garantisi bitti enkaza çıktı.
MSI katana kullanmıştım kasa olarak kalın ve ağır geldi bana 15 inc kullanmıştım ona rağmen bana ağır gelmişti laptop ısınma olarak da çabuk ısınıyordu. Bu attığınız hakkında bilgim yok yorum yapamam yanlış yönlendirmek istemem.
ROG G16 4060 kullanıyorum şu an bu bilgisayar soğutma olarak aralarında en beğendiğim soğutmaya sahip harıl harıl ses çıkarmıyor oyun oynarken sessiz modda da düşük bir performans sunmuyor shutter sorunu bu G16 serilerinde öne çıkıyor CS:GO'da ben iki küç sefer yaşadım anlık donma oluyor bios ile düzelir düzelmez bilemem çok yeni bir laptop illa ki güncellemeler düzeltmeler alacaktır benim çok rahatsız olduğum bir nokta değil kasa olarak plastik değil hissiyatı hoşuma gitti kaliteli hissettiriyor lakin fena parmak izi bırakıyor. Coil whine da genel çıkabilir sorunlardan yabancı forumlarda çok dile getiriliyor bu bende çıkmadı.Kontrol etmek lazım.
Soğutma olarakta çok hızlı bir soğutması var dereceler çok hızlı düşüyor.
Ssd si çok iyi değil geç açılıyor biraz söyleyebileceklerim bu kadar varsa sorunuz yanıtlarım.
Çoğu merak ettiğim şeyden bahsetmişsiniz teşekkür ederim. O zaman laptopu alınca fikirlerimi tecrübelerimi ben de aktarırım buraya. Herkese teşekkürler.

Şimdi bilgisayar 1x16 gelirse diye bir RAM baktım. ASUS'un kendi sitesinde modeli göremedim. Umarım 140W dır.
SSD için bunu, RAM için bunu düşündüm. Laptoptaki RAM 4800MHz onu biliyorum ama CL versiyonu ne emin değilim bulamadım. Sanırım CL40.
SSD konusunda da pek fikrim yok yazma okuması iyi midir değil midir tam bilemiyorum ama iyi gibi geldi. Marka da önemli sanırım SSD ve RAM için de. Laptoptaki RAM'ler ne marka bilmiyorum.

Bir de ASUS'un numberpad diye olayı varmış. Araştırdım ama bunda var mı yok mu yine anlamadım.

Yeni nesil laptop almanın ne çok soru işareti ne çok bilinmezi varmış arkadaş.

Bilgisi olan bir arkadaş varsa yardımcı olabilir mi? Ya da öneriniz ne olur?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı