Çözüldü MSI laptopta fTPM açıldıktan sonra görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Morbid angle

Hectopat
Daha fazla  
Dostlar MSI laptopun da BIOS'tan FTP'm açık halde save&exit yaptım ve bilgisayarın ekranı gitti.
Herhangi bir şekilde ne BIOS'a ne de farklı bir şekilde ekrana erişim sağlayamıyorum. Ne yapmam lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
BIOS'u sıfırlaman lazım ya pili çıkaracaksın ya clear CMOS yapacaksın.
Laptop olduğu için biraz zor olabilir.
Sabit diskleri söküp hiçbir sabit disk takılı değilken BIOS'a girerek BIOS'u fabrika ayarlarına yüklemeyi deneyin.
Bu yöntem BIOS'a girme problemi yaşayan arkadaşlar tarafından uygulandı ve çözüm oldu.
Sizin durumunuzda kesin olur diyemem ama denemeye değer bir yöntemdir.
Sabit diskler BIOS'a girmeye engel teşkil edebiliyor. (Sebebi EFI bölümü.)

Her ihtimale karşı : Yukarıdaki yöntem işe yaramaz ise kapağıda açmış olduğunuz için BIOS pilini çıkartmayı deneyin.

Çözülse de çözülmese de mesaj yazmayı unutmayın. Aynı ya da benzer sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olacaktır. Bizler de öğrenmiş oluruz.

Son düzenleme:
Laptop olduğu için biraz zor olabilir.
sabit diskleri söküp hiçbir sabit disk takılı değilken BIOS'a girerek BIOS'u fabrika ayarlarına yüklemeyi deneyin.
Bu yöntem BIOS'a girme problemi yaşayan arkadaşlar tarafından uygulandı ve çözüm oldu.
Sizin durumunuzda kesin olur diyemem ama denemeye değer bir yöntemdir.
Sabit diskler BIOS'a girmeye engel teşkil edebiliyor. (sebebi EFI bölümü.)

Her ihtimale karşı: Yukarıdaki yöntem işe yaramaz ise kapağıda açmış olduğunuz için BIOS pilini çıkartmayı deneyin.

Çözülse de çözülmese de mesaj yazmayı unutmayın. Aynı ya da benzer sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olacaktır. Bizler de öğrenmiş oluruz.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim şu an bilgisayar kapanmadığı için fişten çıkardım ve şarjı bitene kadar o şekilde kapanmasını bekleyeceğim yarın son durum bilgilendirmesi yapacağım.

Güç tuşuna basılı tut kapanana kadar. Kapanacak.
Kapandı hocam

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim şu an bilgisayar kapanmadığı için fişten çıkardım ve şarjı bitene kadar o şekilde kapanmasını bekleyeceğim yarın son durum bilgilendirmesi yapacağım.
Delikanlı öyle olmaz. Faranke'nin dediği şekilde Güç tuşuna basılı tutman halinde bilgisayar kesinlikle kapanacaktır. Basıp çekmeyeceksin elini, basılı bir şekilde bekleyeceksin.

Kapandığına göre sorunsuz bir şekilde açılma ihtimali var. Deneyin. Yine açılmaz ise yukarıda yazmış olduğumuz çözümleri denemeseniz iyi olur.
Çünkü:
===> Durum güncellemesi:
@Morbid angle
Laptopun altında eskiden sabit diskler için özel kapak vardı. Kolay açılır.
Laptopunuz eski tip değil ve altında sabit disk için özel küçük kapak yok ise laptopun kapağını tümüyle açmayı denemeyin. Basit bir işlem değildir, zarar verirsiniz.
-- Özetle: Sabit diskleri veya BIOS pilini sökmek kolaydır ama laptopun alt kapağını açmak kolay değil.

Son düzenleme:
Delikanlı öyle olmaz. Faranke'nin dediği şekilde güç tuşuna basılı tutman halinde bilgisayar kesinlikle kapanacaktır. Basıp çekmeyeceksin elini, basılı bir şekilde bekleyeceksin.

Kapandığına göre sorunsuz bir şekilde açılma ihtimali var. Deneyin. Yine açılmaz ise yukarıda yazmış olduğumuz çözümleri denemeseniz iyi olur.
Çünkü:
===> Durum güncellemesi:
@Morbid angle
Laptopun altında eskiden sabit diskler için özel kapak vardı. Kolay açılır.
Laptopunuz eski tip değil ve altında sabit disk için özel küçük kapak yok ise laptopun kapağını tümüyle açmayı denemeyin. Basit bir işlem değildir, zarar verirsiniz.
-- Özetle: Sabit diskleri veya BIOS pilini sökmek kolaydır ama laptopun alt kapağını açmak kolay değil.

Durum güncellemesi:

Sizin önerdiğiniz ve araştırdığım yöntemlerin bir kısmını uyguladım, ancak herhangi bir değişiklik olmadı. Ayrıca, bilgisayarın içine baktığımda BIOS pili görünmüyor veya tam olarak göremedim, daha dikkatli bir inceleme yapacağım.

Yabancı kaynaklardan bulduğum 3-4 çözüm yöntemini de deneyeceğim. Ancak, en zorlayıcı durum BIOS'a yazılım yükleme işlemi gibi görünüyor ve bu konuda kendi başıma zorlanabileceğim için teknik servisi aradım, ancak 2000 TL civarında bir ücret talep ettiler.

Eğer işlemler başarılı olursa, detaylı bir durum raporu yazacağım.

Sonuç:

Evet, anlık olarak bilgisayarı başarıyla açtım. Sabit diskleri söküp hiçbir sabit disk takılı olmadan BIOS'a girerek BIOS'u fabrika ayarlarına geri yükledim.

Bu sorunu, @655432 arkadaşın dediği gibi BIOS pili çıkardıktan sonra yaklaşık 5 dakika bekleyip tekrar taktıktan sonra çözebiliyorum. Ancak, dikkat edilmesi gereken nokta, pili yapışkan yerinden çıkarmamak, sadece soketi söküp geri takmak yeterli oluyor.

Başka bir sorun ise anakartınızda recovery özelliği olmaması durumunda eski haline dönmek oldukça zor olabilir.

Genel olarak, bu işlem çok uzun sürmüyor gibi görünüyor, ancak ilk kez karşılaşanlar için (benim gibi) kafa karıştırıcı olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı