MSI Leopard GP66 laptopta FPS düşüyor

ixtivh

Centipat
MSI Leopard GP66-11ug model laptopum var. Oyunlarda bkz: Heldivers 2 veya son senelerde çıkmış yeni nesil oyunlarda. FPS sorunları yaşıyorum. Şöyle ki. Cihazın performansı gayet yeterli çünkü 10 - 15 saniye 150-200FPS'lerde oynadığım oyun 3-4 saniye 30-40 FPS'lere düşüyor. Ve bu döngü her 20 saniyede bir oluyor. Tecrübelerime nazaran bunun bilgisayarının ısınmasıyla alakalı olduğunu düşünmekteyim. Şöyle ki teknik servise temizlik için gönderdikten sonra bir süre oynadığım oyunlarda hiçbir sorun yoktu. Fakat 1 ayın ardından yine bu sorun başladı. Ne yapmam gerek gerçekten bilmiyorum, bilir kişi yol gösterirse çok memnun olurum gerçekten. Laptopun donanımı iyi olmasına rağmen düzgün bir şekilde oyun oynayamıyorum. Ekstra soğutucu mu almalıyım ne yapmalıyım bilemedim.

Donanım ısısına bakmak için HWMonitor indirdim ve çıkan değerleri aşağıdaki eklere bırakıyorum.
Oyundayken işlemcinin ısısı 97-100 derecelere çıkıyor.

Bilgisayar özellikleri:
İşlemci: 11th gen Intel(R) Core(tm) i7-11800H @ 2.30GHz (8 cpus), ~2.3GHz
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 3070 laptop GPU.
RAM: 16 GB.
SSD: 512 GB NVMe M.2

İşlemci.
1711879046965.png

Ekran kartı.
1711879057474.png

İşlemcinin ısısı biraz absürt gibi. Bu model laptopta normal değer nedir onu da bilmiyorum gerçi.
Laptopun garantisi biteli 1 sene oluyor o yüzden teknik servise her gönderdiğimde bir miktar para alıyorlar. Laptopun içini açıp kendim temizlemek istiyorum fakat elimde kalır korkusu var, halihazırda açması çok kolay değil. Bununla ilgili YouTube'dan bir video buldum fakat, videodaki arkadaşta 15 dakika sadece bir parçayı çıkarmakla uğraşıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
MSI Leopard GP66 laptopum var. Oyunlarda bkz: Heldivers 2 veya son senelerde çıkmış yeni nesil oyunlarda. FPS sorunları yaşıyorum. Şöyle ki cihazın performansı gayet yeterli çünkü 10 - 15 saniye 150-200FPS'lerde oynadığım oyun 3-4 saniye 30-40 FPS'lere düşüyor. Ve bu döngü her 20 saniyede bir oluyor. Tecrübelerime nazaran bunun bilgisayarının ısınmasıyla alakalı olduğunu düşünmekteyim. Şöyle ki teknik servise temizlik için gönderdikten sonra bir süre oynadığım oyunlarda hiçbir sorun yoktu. Fakat 1 ayın ardından yine bu sorun başladı. Ne yapmam gerek gerçekten bilmiyorum, bilir kişi yol gösterirse çok memnun olurum gerçekten. Laptopun donanımı iyi olmasına rağmen düzgün bir şekilde oyun oynayamıyorum. Ekstra soğutucu mu almalıyım ne yapmalıyım bilemedim.
Donanım ısısına bakmak için HWMonitor indirdim ve çıkan değerleri aşağıdaki eklere bırakıyorum.
İşlemci.

Eki Görüntüle 2155244

Ekran kartı.

Eki Görüntüle 2155243

İşlemcinin ısısı biraz absürt gibi. Bu model laptopta normal değer nedir onu da bilmiyorum gerçi.
Laptopun garantisi biteli 1 sene oluyor o yüzden teknik servise her gönderdiğimde bir miktar para alıyorlar. Laptopun içini açıp kendim temizlemek istiyorum fakat elimde kalır korkusu var, halihazırda açması çok kolay değil. Bununla ilgili YouTube'dan bir video buldum fakat, videodaki arkadaşta 15 dakika sadece bir parçayı çıkarmakla uğraşıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ekler görüntülenemiyor... ama sorunun temizlik yanına termal macun yenilemesi olması gerektiğini söyleyebilirim bu anlattıklarından kolayca.

Ekleri düzelttim. Termal macun her ay değiştirmek mümkün veya normal mi? Bildiğim kadarıyla 4-5 ay götürmesi gerek diye biliyorum.
4-5 ay bir oyuncu veya ev kullanıcısı için çok erken - düşük kaliteli bir macun bile olsa 1 yıldan önce olmasını beklemiyorum.

Teorik olarak, günde minimum 15 saat tam yükte çalıştığı zamanlar oluyor bendeki GT62'nin, termal macun yenilemesini şimdilik 8 ay olarak deneyeceğim.

Yalnız fanlarını da kontrol et termal için açmadan, fanların ömrü 3 yıl olarak ortalama, sağ fanımı 6. yılda yeniledim.

4-5 ay bir oyuncu veya ev kullanıcısı için çok erken - düşük kaliteli bir macun bile olsa 1 yıldan önce olmasını beklemiyorum.

Teorik olarak, günde minimum 15 saat tam yükte çalıştığı zamanlar oluyor bendeki GT62'nin, termal macun yenilemesini şimdilik 8 ay olarak deneyeceğim.

Yalnız fanlarını da kontrol et termal için açmadan, fanların ömrü 3 yıl olarak ortalama, sağ fanımı 6. yılda yeniledim.

İçini açmadan fanları nasıl kontrol edeceğim bilmiyorum. Gerçekten çıkmazdayım şu laptopların ısınma problemi bitiriyor beni.

İçini açmadan fanları nasıl kontrol edeceğim bilmiyorum. Gerçekten çıkmazdayım şu laptopların ısınma problemi bitiriyor beni.
Laptopların ısınma problemi yok, o şartlı önkabul. Yoksa kasalar da ısınıyor, sadece soğutma için daha fazla alan ve seçeneğe sahipler.

Fanları kontrol etmek kolay, çalışırken bir taraf çalışmıyorsa sistem zaten darboğaza girecektir ısı kontrolü sebepli, sende elini fan çıkışına koyduğunda hava akımı var mı yok mu anlarsın. Ben Render sırasında fark ettim sistemin darboğaza girdiğini ve fanın uçtuğunu, hemen sistemi kapatıp soğumasını bekleyip maksimum fan ayarında açıp kontrol etmiştim.

Laptopların ısınma problemi yok, o şartlı önkabul. Yoksa kasalar da ısınıyor, sadece soğutma için daha fazla alan ve seçeneğe sahipler.

Fanları kontrol etmek kolay, çalışırken bir taraf çalışmıyorsa sistem zaten darboğaza girecektir ısı kontrolü sebepli, sende elini fan çıkışına koyduğunda hava akımı var mı yok mu anlarsın. Ben render sırasında fark ettim sistemin darboğaza girdiğini ve fanın uçtuğunu, hemen sistemi kapatıp soğumasını bekleyip maksimum fan ayarında açıp kontrol etmiştim.

Hava akımı var fakat öyle pek hissedilir gibi değil. Açıkçası her ay içini açıp temizleyebilsem çok iyi olurdu.
videoda olduğu gibi açması çok uğraştırıyor ve elimde kalır korkusu var.

Geri
Yukarı