MSI Mag B550M Mortar anakart hakkında

TechTR

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar!

Hafta sonu KDV indirimi ile MSI Mag B550M Mortar Micro ATX anakarat aldım. Elimdeki kasa NZXT S340 Elite beyaz ATX kasa. Aldığım anakart küçük gelecek, alt tarafta göze batan bir boşluk olacak. Aklımda ASUS TUF B550-PLUS ATX anakart var fakat stok hiçbir yerde gözükmüyor. ASUS'un kafamı karıştırmasındaki bir diğer neden de Realtek ALC S1200A ses yongasına sahip olması. Bir de yapay zeka mikrofon gürültü engelleme özelliği var. Mortar S1200 ses yongasına sahip. Araştırdım ama ne farkları olduğuna dair bir bilgiye ulaşamadım.

ASUS'un RGB ışıklandırması var ama zaten sadece kartın sağ alt köşesinde ışıklandırmalı alan bulunduğu için ekran kartı görmeme engel olacak. Bu sebeple RGB özelliği kriterim değil.

Elimde alalı 1 ay olacak olan 3800X işlemci mevcut. İşlemciyi de göz önünde bulundurarak iki kart arasında doğru kart hangisi olur? Teknik açıdan vereceğiniz bilgilerle emin olup devam edeceğim kısmetse.

Şimdiden teşekkürler...

20200810_213652.jpg

Hocam B550M Mortar termal tasarımı iyi, dediğiniz anakartı da öğrenmek için üstteki listeden baktım, aynı yerdeler. Termal tasarım ve overclock potansiyelleri yüksek modeller. Elinizde varsa kalsın derim ama görüntü size problem oluşturacak gibi. Genelde kasa büyükse büyük anakart daha mantıklı tabi hem görsel hem ferahlık açısından. Bazı arkadaşlar sıkıştığını söylüyordu kule tipi soğutucuların ama sizin anakarta ne takacağınıza bağlı tabi, tamamen ihtiyaca göre.

B550M Mortar'ı 1200 TL civarına aldıysanız sizde kalsın derim. Oldukça iyi bir anakart mATX olmasının avantajı veya dezavantajı kullanıcıdan kullanıcıya göre değişiyor tabi dediğim gibi.

Ses yongalarına gelecek olursak B550M Mortar ALC1200 diğeri ise ALC S1200A kullanıyor pek bir fark yok gibi.

Açıkçası bu ses yongası işi sizin nasıl bir kulaklık kullanacağınıza bağlı. ALC887, ALC892 gibi yongalar bile çeşitli kaliteli kulaklıkları besleyebilirken bu anakartlardaki yongalar fark etmeyecektir, içiniz rahat olsun.

NOT: Bu arada ikisi de VRM olarak aynı segmentte ancak B550M Mortar bu segmente ucundan girmiş. Daha doğrusu turuncu renkle yazılanlar böyleymiş. Maviler ise segmentinin en iyisi. Ama yine de pek fazla fark oluşturmayacaktır, güçlü bir anakart.

Son düzenleme:
Micro ATX anakart almanızı önermem şu an Micro ATX anakart kullanıyorum imkanları çok kısıtlı, pişmanlığını sonuna kadar yaşıyorum kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Corsair Crystal rgb 280x kasa düşünüyordum ama onun da fiyatı 1200 TL'lerden 1600 TL üzerine çıkmış. Şu an elimdeki NZXT s340 Elite kalitesinde bir kasa da piyasada yok maalesef. Kibar, daha küçük bir kasa olsun istedim ama sanırım Atx bir b550 anakart alıp mevcut kasayla devam edeceğim gibi. Anakart ikileminde kaldım şu anda da.

Corsair Crystal rgb 280x kasa düşünüyordum ama onun da fiyatı 1200 TL'lerden 1600 TL üzerine çıkmış. Şu an elimdeki NZXT s340 Elite kalitesinde bir kasa da piyasada yok maalesef. Kibar, daha küçük bir kasa olsun istedim ama sanırım Atx bir b550 anakart alıp mevcut kasayla devam edeceğim gibi. Anakart ikileminde kaldım şu anda da.
Hocam XPG Battlecruiser bakabilirsiniz😁

Eki Görüntüle 635972

Hocam B550M Mortar termal tasarımı iyi, dediğiniz anakartı da öğrenmek için üstteki listeden baktım, aynı yerdeler. Termal tasarım ve overclock potansiyelleri yüksek modeller. Elinizde varsa kalsın derim ama görüntü size problem oluşturacak gibi. Genelde kasa büyükse büyük anakart daha mantıklı tabi hem görsel hem ferahlık açısından. Bazı arkadaşlar sıkıştığını söylüyordu kule tipi soğutucuların ama sizin anakarta ne takacağınıza bağlı tabi, tamamen ihtiyaca göre.

B550M Mortar'ı 1200 TL civarına aldıysanız sizde kalsın derim. Oldukça iyi bir anakart mATX olmasının avantajı veya dezavantajı kullanıcıdan kullanıcıya göre değişiyor tabi dediğim gibi.

Ses yongalarına gelecek olursak B550M Mortar ALC1200 diğeri ise ALC S1200A kullanıyor pek bir fark yok gibi.

Açıkçası bu ses yongası işi sizin nasıl bir kulaklık kullanacağınıza bağlı. ALC887, ALC892 gibi yongalar bile çeşitli kaliteli kulaklıkları besleyebilirken bu anakartlardaki yongalar fark etmeyecektir, içiniz rahat olsun.

NOT: Bu arada ikisi de VRM olarak aynı segmentte ancak B550M Mortar bu segmente ucundan girmiş. Daha doğrusu turuncu renkle yazılanlar böyleymiş. Maviler ise segmentinin en iyisi. Ama yine de pek fazla fark oluşturmayacaktır, güçlü bir anakart.
Hocam XPG Battlecruiser bakabilirsiniz😁

Cevap için teşekkürler. Farklı görüş bildirmek isteyen arkadaşların fikirlerini de beklerim. :)

B450 değil hocam A320 chipsetli kullanıyorum ama B550’ye geçiş yapacağım inşaallah😁
Bu sanki biraz da A320 anakartların ucuz olmasından kaynaklanıyor :)

Bu arada, B550-A Pro alabilirsiniz uygun fiyatlı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı