MSI MAG CoreLiquid 280r fabrikasyon sorunlu sıvı soğutucu

Uğur Çidem

Kilopat
RAM
Gskill TridentZ RGB 4133MHz 2x8 Gb
Ekran kartı
Gigabayte 1660 Super
Anakart
Asus Tuf B450M Pro 2
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600
Bilenler mutlaka vardır; MSI'ın ilk seri CoreLiquid ürünlerinde 240, 280ve 360 modellerinde problem var. Belirli bir süre kullanıldıktan sonra soğutmamaya başlıyor. Bende de aynı sorun gerçekleşti. İşlemci boşta 72 derecede çalışıyordu. Sadece Google Chrome kullandığım zamanlarda bile thermal throttle oluyor ve 86 derecelere anlık çıkıyordu. Elimde ürünün faturası olmadığı için değişim yapamadım ancak bildiğim kadarıyla faturası olan arkadaşlar seri numaralarından ürünü sorgulatıp değişim için distribütöre gönderebiliyorlar. MSI bu hatalı ilk parti üretimlerde değişim imkanı sunuyor yani hatayı marka da kabul ediyor.

Gel gelelim ben nasıl bir yol izledim. MSI'a ticket attım ama mail ile gelen cevapta lokal servis sağlayıcım ile görüşmemi söylediler. Lokal servis sağlayıcısı olan servis point ürünün seri numarasından garantisi olup olmadığına bakabiliriz ancak fatura olmadan değişim gerçekleştiremeyiz dediler. Ben de internetten çözümler araştırmaya başladım. Ürünün üzerinde ne kadar vida varsa hepsini söktüm ve içindeki sıvıyı boşalttım. Çıkan sıvıda kireçler yüzüyordu ve işlemciye gelen kısımdaki soğutma bloğunun içinde kireçten dolayı sıvı dolaşacak yer kalmamıştı.
İçeriden çıkan sıvının kaç mililitre olduğunu ölçtüm. Ertesi gün soğutucunun içini birkaç kez marketten aldığım pet şişedeki suyu doldurup boşaltmak suretiyle temizledim.

Bu işlem sırasında pompa zarar görmesin diye pompayı çıkarmaya da özen gösterdim. Herhangi bir basınçlı sıvı kullanmadım sadece birkaç kez doldur çalkala ve boşalt şeklinde kendimce temizledim. Sıvı soğutucumun içinde 150 mililitre sıvı çıkmıştı. Bir yapı marketten saf su satın aldım ve araçlar için kullanılan antifriz sıvısından buldum.

100 mililitre saf su ve 50 mililitre antifrizi karıştırdım. Sıvı soğutucunun pompasını bağladıktan sonra soğutucu bloğun üzerinden hazırladığım sıvıyı radyatöre boşaltmaya başladım. 100 mililitreden sonra iyice zorlandım ancak radyatörü sağ sol yukarı aşağı yaparak su baloncuğu çıkmayana kadar içerisini doldurdum. Açtıktan sonra içinden çıkan sıvı kadar kendi hazırladığım sıvıyı sıvı soğutucuma koydum ve soğutucu bloğu kapattım. Soğutucu bloğun vidalarını çapraz sıktım ve aşırı derecede zorlamadan sıktım. Maalesef elimde belirli tork oranına kadar sıkacak bir tornavida yoktu.

Normal şartlarda böyle bir tamiratı önermem ancak faturam olmadığı için ben bu şekilde yapmaya mecbur kaldım. Öbür türlü yeni bir soğutucu almam gerekecekti. Bütün bunları yaptıktan sonra herhangi bir sıvı sızıntısı olmadığına emin oldum ve bilgisayar kasama montajı gerçekleştirdim. Şimdiki değerlerde işlemci sıcaklığım boşta 52 derecelerde dolanıyor ayrıca pompanın çalışma devrinde (RPM) 40-50 devir bir düşüş yaşandı ve artık pompam da sesli çalışmıyor.

WhatsApp Image 2023-08-04 at 23.51.19 (1).jpeg

WhatsApp Image 2023-08-04 at 23.51.19.jpeg

Pompanın işlemciyle temas eden kısmı ve içinden çıkan pislikler.

MSI bir daha asla almam. Bende de bozuldu Lian Li ile değiştirdim. Herkese tavsiye ederim.

Bu arada bunu tavsiye etmem. Çünkü şu an yapmasa da her an sızma yapabilir ve yaparsa tüm PC çöp olur.

Bu arada bende 360r var ama garanti süresi doldu sanırım değişim olmuyor?

MSI bir daha asla almam. Bende de bozuldu Lian Li ile değiştirdim. Herkese tavsiye ederim.

Bu arada bunu tavsiye etmem. Çünkü şu an yapmasa da her an sızma yapabilir ve yaparsa tüm PC çöp olur.

Bu arada bende 360r var ama garanti süresi doldu sanırım değişim olmuyor?
Hocam haklısınız herhangi bir garantisi yok başka parçalara zarar vermeyeceği açısından. Ama eğer gözü karartan varsa tecrübemi paylaşmak istedim. Garanti süresi bittiğinde değişim oluyor mu bilmiyorum. Ancak Servis Point'in bu sıvı soğutmaların hatalı olduğundan bilgisi var arayıp elimde hatalı bir sıvı soğutma var ancak garantisi bitti değişim yapılıyor mu diye sorabilirsiniz bence. Çünkü pek bir bilgim yok o konuda maalesef.

Geri
Yukarı