MSI MAG FORGE 100R/ Fan çoklayıcı problemi

gurkan356

Hectopat
Yer
Kütahya
Merhaba arkadaşlar,
Geçen hafta MSI Mag Forge 100R kasa aldım. İçinde kendi ARGB Led Kontolcüsü ile birlikte geliyor zaten. Fanların RGB'lerini buraya bağlayıp Led düğmesinden renklerini ayarlayabiliyorum sıkıntı yok(Anakart ile kontrol edemiyorum).

Kasanın içinden fan çoklayıcı çıkmıyor. İçinde gelen fanlar 3 adet PWM fan. Anakartımda bir adet PWM sys_fan çıkışı olduğu için fan çoklayıcı almam gerekiyor. İnternette bulduklarım beni tatmin etmedi.

Mesela bu kabloda diyor ki bir adet PWM fanınızı 4 pinli yere takın. Anakart bu fanı baz alsın. Gerisine 3 pinli düz fan takın diyor. Şimdi ben bu kablolara 4 pinli PWM fanlarımı bağlayabilir miyim?

-----------

1.Pin Ground
2.Pin 12V
3. Pin RPM olarak anakarta geri dönüş bilgisi
4.Pin PWM sinyal kablosu.

PWM yani Pulse Width Modulation, gerilim ayarlarak fan hızını artırıp azaltmak yerine, 12V gerilimi sabit tutarak Pulse'lar yani kesik kesik sinyaller gönderek hız ayarı yapmanızı sağlıyormuş. Böylece çok düşük fan hızlarında bile çalışma sağlanabiliyormuş. Sorumun cevabı da evet bağlanabilir şeklinde. Araştırıp öğrendim, sonradan bu konuya ulaşanlar görüp bilgilensin diye yazmak istedim, konu kilitlenebilir.

Son düzenleme:
Merhabalar, aynı kasadan almayı düşünüyorum fakat RGB olması hiç hoşuma gitmiyor. Acaba tamamen kapatabiliyor muyuz?

Msi 100r kullanıyorum, led düğmesine basılı tutarak ışıkları tamamen kapatmak mümkün. Birçok modu var rgb olarak ve fiyat performans odaklı bir ürün, ayrıca soğutma kısmında çok başarılı. Kendim kasa arkasındaki orjinal fanı sökerek ön panelin ortadaki boşluk kısmına taktım. Arkaya da egzoz fanı olarak renkli 12 cm fan alıp taktım (molex güç bağlantılı) . Yine ekran kartının alt kısmına da 8 cm fan ekledim. Sonradan eklediğim fanları anakarta yüklenmesin diye molex bağlantılı seçerek sadece güç kaynağına bağladım ve son hızda çalışıyorlar. Sistem bileşenleri 50-55 dereceleri geçmiyor, kasanın iç ışıklandırması gayet iyi oldu. Soğutma yönünden de 5500xt kart ve 3700x işlemci ısınmıyor. Rgb isteniyorsa fanları o şekilde alarak rgb kontrolcüsüne bağlanabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı