MSI MAG Z390 Tomahawk için RAM önerisi

Mazotçu

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci : Intel Core I7 13700K
Anakart : ASUS TUF GAMING Z790 D4
Ekran Kartı : Zotac RTX 4080 Trinity
RAM : Corsair Vengeance RGB RT 16x2 GB DDR4 3600 MHz
SSD : Kingston KC3000 1TB - Corsair MP510 480 GB
Kasa : Xigmatek EN9726 Prosper
Güç Kaynağı : Corsair RM850X 850W 80+ Gold
İşlemci Soğutucu : Cooler Master Masterliquid ML240L
Mouse : HyperX Pulsefire FPS Pro
Kulaklık : Razer Kraken V3 HyperSense
Klavye : Corsair K70 MK2
Merhaba. MSI MAG Z390 Tomahawk modeli anakartım var. RAM yükseltmeyi düşünüyorum. İnternet üzerinden yaptığım araştırmalarda 2400 MHz ile 4000 MHz-4400 MHz arasında bayağı bir FPS farkı oluyor oyunlarda. Ondan dolayı anakartıma uygun RAM almayı düşünüyorum. Oyun odaklı kullanacağım. 3600-4000-4400 MHz arasında CL değerleri anakartıma en uygun olanı almayı planlıyorum. Hangi ürünü neden almam gerektiğiyle açıklayabilirseniz sevinirim. Bütçe olarak 2000 ve aşağısı şeklinde düşünüyorum. Eğer çok iyi bir ürün denk gelirse 100-200 TL yukarı çıkabilirim. Yaptığım birkaç araştırmada 3600 MHz 2x16 GB ile 2x8 GB 4400 MHz aynı fiyatlara mevcut hemen hemen. Hangisi alınmalı? Tavsiyelerinizi için şimdiden teşekkürler, herkese iyi sosyaller.

Sistemim:

İşlemci: Intel Core i7 9700K 5 GHz (O.C)
Anakart: MSI Z390 Tomahawk.
Ekran kartı: Palit RTX 3070 Ti gamingpro GDDR6X 8 GB.
RAM: Corsair Vengeance 8x2 GB DDR4 2400 MHz.
SSD: Corsair MP510 480GB NVMe M.2
Kasa: Xigmatek EN9726 prosper.
Güç kaynağı: Corsair RM850X 850W 80+ Gold.
İşlemci soğutucu: Cooler Master Masterliquid ML240l.
Mouse: HyperX PulseFire FPS Pro.
Kulaklık: HyperX Cloud II.
Klavye: Corsair K70 mk 2
Monitör: MSI Optix G273qf 2K 165 Hz.

Eğer RGB takıntın yoksa bu güzel RAM. İçinden Samsung D -die çıkıyor bildiğim kadarıyla. 3600 MHz ideal olur bence sistemin için.

Eğer RGB takıntın yoksa bu güzel RAM. İçinden Samsung D -die çıkıyor bildiğim kadarıyla. 3600 MHz ideal olur bence sistemin için.

Samsung D-die mi? B mi yazacaktınız yoksa böyle farklı bir çip mi var? Bulamadım da.

Samsung D-die mi? B mi yazacaktınız yoksa böyle farklı bir çip mi var? Bulamadım da.

Hayır B yazacak olsam B yazardım. Bu bütçede kaliteli B die bulmak mümkün değil. Zaten B die olsa 3600 CL 18 olmazdı. Belki B die görünümlü C die çıkabilir ama arkadaş muhtemelen tak çalıştır yapacak o yüzden Chip'in pek bir önemi de yok.

Buradaki modelde D die olduğu belirtilmiş. 2x16 modelinde de aynısı olduğunu düşünüyorum.
Forum bir arkadaş da öyle demişti sanırım ama tam emin değilim.

Hocam tavsiyeniz için sağolun. Evet RGB takıntım yok. Ayrıca bahsettiğiniz çip farkı ne oluyor aydınlatabilirmisiniz ?

Hayır B yazacak olsam B yazardım. Bu bütçede kaliteli B die bulmak mümkün değil. Zaten B die olsa 3600 CL 18 olmazdı. Belki B die görünümlü C die çıkabilir ama arkadaş muhtemelen tak çalıştır yapacak o yüzden Chip'in pek bir önemi de yok.

Buradaki modelde D die olduğu belirtilmiş. 2x16 modelinde de aynısı olduğunu düşünüyorum.
Forum bir arkadaş da öyle demişti sanırım ama tam emin değilim.

Alla Allah hiç bir yerde Samsung D die diye bir içerik bulamadım. Yeni mi çıktı bu çip acaba?

Hocam tavsiyeniz için sağolun. Evet RGB takıntım yok. Ayrıca bahsettiğiniz çip farkı ne oluyor aydınlatabilirmisiniz ?

Overclcok potansiyeli oluyor daha çok.

Peki hocam 2x16 GB 3600 Mhz almak mı doğru olur yoksa 2x8 GB 4000 veya 4400 Mhz almak mı doğru olur ilerisi için ? Sadece oyun için kullanıyorum Render vs işim olmuyor.

Peki hocam RAM miktarı konusunda yorumunuz nedir ? 2x8 GB yeterli olur mu yoksa ileriye dönük 2x16 mı mantıklı olur ? Ayrıca hocam ayrı sorumda anakartımda sanırım XMP desteği mevcut. Bununla beraber her RAM için bu hız aşırtma olayını yapabilirmiyim ?

2x16 GB 3600 MHz Dual rank, 2x8 4000 MHz Single Rank'tan daha iyi performans verir muhtemelen. Ayrıca fazladan 16 GB da cabası. Yani 4000 MHz RAM'lere 2000 lira falan verme bence. Yani imkanın varken 2x16 al.
İçindeki chipler overclock yapmak istersen önemli. Tak XMP aç çalıştır yapacaksan içindeki chiplere pek takılma. 2700'lere çıkamıyorsan bu bütçelerde alabileceğin en F/P RAM'ler bu.

Alla Allah hiçbir yerde Samsung D die diye bir içerik bulamadım. Yeni mi çıktı bu çip acaba?

Çok yeni değil aslında ama TR'de pek bulunmuyor sanırım.

Geri
Yukarı