Çözüldü MSI MAG Z490 Tomahawk ile i5 6500 uyumulu mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

LosW1ath

Decapat
Merhaba arkadaşlar. Şu an B150 M3 ve Intel i5 6500 Sistemim var. Yavas yavas yükseltmeye calısıyorum.
Seasonic Focus Plus 850W 80+ Gold alarak başladım vs. Neyse, bunun konuyla alakası yok :)
MSI MAG Z490 Tomahawk almayı düşünüyorum ama işlemciyi 2 ay sonra alacağım.
Şimdi, halihazırda kullandığım i5 6500'ü bu anakarta takabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gel madde madde açalım bu durumu, başka konulara ve başka kişilere de rehber olsun.
1) performans: 5600X 10900K'dan bile daha üstün tek çekirdeğe sahip, oyun gibi uygulamalarda daha iyi olacaktır. Ayrıca 5800X ve 10900k rehberimi incelersen o kağıt üstündeki 2 çekirdek artısının pratikte varla yok arası bir şey olduğunu görürsün. Sırf 8 çekirdek diye 10700KF önermek FX 9590 önermekten farksızdır.
2) anakart: Önüne gelen en ucuz Z490'ı alsan bile 1500 lira üstünde masrafın var. O yüzden anakartı sen 2000 lira say. Öte yanda 1200-1300 liraya alacağın B550-A PRO gibi bir anakart yattığı yerden 5600X-5800X-5900X besler, hatta 5600X için konuşacak olursak 800 liralık B450 bile sıfır sıkıntı besleyecektir.
3) PSU: Z490'ların %95'i 8+8 CPU güç girişi istiyor, piyasadaki en ucuz ve kaliteli 8+8 içeren PSU 1000 liraya yakın (bu değişebilir, stok durumu sonuçta). AMD'de böyle bir durum yok. Şimdi diyeceksin ki tek 8 taksak da çalışır muhtemelen, evet olabilir, ama o üreticiler mal değil sonuçta onu süs olsun diye koymadı.
4) Watt ve celcius: PL2 değeri 250W olan bir çipten bahsediyoruz, öyle kolay soğur mu hiç? 200-300 lira bandında bir hava soğutma 5600X için rahat rahat yeter, 10700k için en az 500-600 lira değerinde bir hava soğutma veya 240'lık AiO lazım, onda da en az kısmına dikkat çekmek isterim. Şimdi diyeceksin PL2'ye çıkmadan da çalışır soğuk soğuk, evet çalışır ancak 1 dakikadan sonra Turbo'yu kısar, o vadettiği performansı alamazsın. E madem performansı alamayacaksın o zaman neden ona para veriyorsun?
Yazı sahibi @The Man From E.A.R.T.H.
Kendisi söylemişti bu gibi karşılaştırma konularına alıntılayıp cevap verebilirsiniz diye, bende yazmak istedim. 5600X ve 10700 karşılaştırması bu şekilde ve görüldüğü üzere AMD daha iyi. Yani olay sadece işlemcide bitmiyor diğer her şeyi hesaba katmak lazım.
5800X alırsanız da tadından yenmez o işlemci ama fiyat artıyor haliyle.

Gel madde madde açalım bu durumu, başka konulara ve başka kişilere de rehber olsun.
1) performans: 5600X 10900K'dan bile daha üstün tek çekirdeğe sahip, oyun gibi uygulamalarda daha iyi olacaktır. Ayrıca 5800X ve 10900k rehberimi incelersen o kağıt üstündeki 2 çekirdek artısının pratikte varla yok arası bir şey olduğunu görürsün. Sırf 8 çekirdek diye 10700KF önermek FX 9590 önermekten farksızdır.
2) anakart: Önüne gelen en ucuz Z490'ı alsan bile 1500 lira üstünde masrafın var. O yüzden anakartı sen 2000 lira say. Öte yanda 1200-1300 liraya alacağın B550-A PRO gibi bir anakart yattığı yerden 5600X-5800X-5900X besler, hatta 5600X için konuşacak olursak 800 liralık B450 bile sıfır sıkıntı besleyecektir.
3) PSU: Z490'ların %95'i 8+8 CPU güç girişi istiyor, piyasadaki en ucuz ve kaliteli 8+8 içeren PSU 1000 liraya yakın (bu değişebilir, stok durumu sonuçta). AMD'de böyle bir durum yok. Şimdi diyeceksin ki tek 8 taksak da çalışır muhtemelen, evet olabilir, ama o üreticiler mal değil sonuçta onu süs olsun diye koymadı.
4) Watt ve celcius: PL2 değeri 250W olan bir çipten bahsediyoruz, öyle kolay soğur mu hiç? 200-300 lira bandında bir hava soğutma 5600X için rahat rahat yeter, 10700k için en az 500-600 lira değerinde bir hava soğutma veya 240'lık AiO lazım, onda da en az kısmına dikkat çekmek isterim. Şimdi diyeceksin PL2'ye çıkmadan da çalışır soğuk soğuk, evet çalışır ancak 1 dakikadan sonra Turbo'yu kısar, o vadettiği performansı alamazsın. E madem performansı alamayacaksın o zaman neden ona para veriyorsun?
Kendisi söylemişti bu gibi karşılaştırma konularına alıntılayıp cevap verebilirsiniz diye, bende yazmak istedim. 5600X ve 10700 karşılaştırması bu şekilde ve görüldüğü üzere AMD daha iyi. Yani olay sadece işlemcide bitmiyor diğer her şeyi hesaba katmak lazım.

Çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu.

Vay be nasıl da yazmışım :D
Şaka bir yana o sırada kime sinirlendim hatırlamıyorum ama biri sağlam sinir etmişti. Sırf 200 lira daha ucuz ve kağıt üstünde çekirdek artısı var diye Intel öneriyorlar, anakart farklarını falan diyince de fanboy ilan ediliyoruz. Süper zekanın biri sırf karşılaştırmada Intel ucuz gözüksün diye 5600X yanına B550 Gaming Carbon koymuştu 🤣 buna rağmen karşısına koyduğu 2000 liralık Z490'ın besleme sorunu vardı.
Bu arada @RamooY hocam yazıyı kullandığın için teşekkür ederim, umarım daha çok kişi bu yazıyı veya 5800X rehberim gibi rehberleri kullanır da her konuda fanboylara ayrı ayrı laf anlatmamız gerekmez. Gerçi @BerkayZ87 işi iyi çözdü, Z490 ile B450 karşılaştırılmaz diyenin kafasına 11600K ile VRM'leri 90 derece olan 2000 liralık Z490'ların grafiğini yapıştırıyor :D.

@The Man From E.A.R.T.H.
Konu bu hocam. Siz orada zaten sinirlendiniz ama haklısınız yani. İnsanı kanser ederler. Bende yazıyı kaydetmiştim, lazım olduğu yerde cevaplarız diye. İyi ki de kaydetmişim. Elinize sağlık.

@BerkayZ87 işi iyi çözdü, Z490 ile B450 karşılaştırılmaz diyenin kafasına 11600k ile VRM'leri 90 derece olan 2000 liralık Z490'ların grafiğini yapıştırıyor :D.

Adam 5800X ile B450 Tomahawk'ı misler gibi kullanıyor yeminle. Intel'in saçmalıkları işte, sadece işlemci kıyaslıyorlarya ona hasta oluyorum 😬

Sonuç olarak 5800X ve B550 almaya karar verdim. Yalnız B550'nin birkaç çeşidi var, Wi-Fi önemli değil. Bu çeşitler arasında özellik farkları fiyat farkına göre gereksiz mi?
Bunu niye soruyorsun araştır bak diyebilirsiniz ancak baktım ama gerklimi gereksizmi kestiremedim.
Buradan baktım.

Sonuç olarak 5800X ve B550 almaya karar verdim. Yalnız B550'nin birkaç çeşidi var, Wi-Fi önemli değil. Bu çeşitler arasında özellik farkları fiyat farkına göre gereksiz mi?
Bunu niye soruyorsun araştır bak diyebilirsiniz ancak baktım ama gerklimi gereksizmi kestiremedim.
Buradan baktım.

Burada size kimse "araştır bak" diyemez. Zaten burası insanları bilgilendirmek için, soru işaretlerini gidermek için var.

Bunu öneririm VRM'leri çok iyi bir anakart. OC yaptırır.

@LosW1ath anakart için bütçen ne kadar? Ona göre güzelinden bir tane önerelim.
Konu bu hocam. Siz orada zaten sinirlendiniz ama haklısınız yani.
Şimdi hatırladım, ismini malum forumun başındaki sponsorlu reklam görevlisine benzettiğim kişi. Ona sinirlendiğim tek konu bu değil, her konuda aynı kafa. Orada da muhtemelen biraz öncesinde başka bir konuda aynı şeyleri anlatmışımdır ona.

Son düzenleme:
@LosW1ath anakart için bütçen ne kadar? Ona göre güzelinden bir tane önerelim.

Şimdi hatırladım, ismini malum forumun başındaki sponsorlu reklam görevlisine benzettiğim kişi. Ona sinirlendiğim tek konu bu değil, her konuda aynı kafa. Orada da muhtemelen biraz öncesinde başka bir konuda aynı şeyleri anlatmışımdır ona.

İlgilendiğiniz için teşekkürler bütçem 2000-2500₺

İlgilendiğiniz için teşekkürler bütçem 2000-2500₺
Sadece anakarta mı? İyiymiş :D.
Bence o rakam çok fazla. B550-A Pro gibi bir anakart yetecektir, yine de daha üstün olsun dersen B550 Tomahawk al. Artan parayı da soğutucuya verirsin, Galahad 360 falan alırsın.

Geri
Yukarı