MSI MAG Z790 Tomahawk anakartta 2 RAM çalışmıyor

tlhylmz

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Gskill,cl32,6400mhz
Anakart
Msi mag z790 tomahawk wifi ddr5
İşlemci
İ7 13700kf
Selam arkadaşlar,
Yeni bir sistem topladım anakart MSI MAG Z790 Tomahawk Wi-Fi DDR5, işlemci i7 13700KF, RAM'lerim 2x16 GB G.Skill Trident Z5 6400MHz CL32.

Anakart üzerine 2 RAM'i Dual olarak taktığım zaman 2 ve 4. slotlara BIOS ekranı gelmiyor DRAM ışığı sarı yanıyor, RAM'leri tek tek taktığım zaman bir bilgisayar açılıp BIOS ekranı geliyor,

Araştırdığım kadarı ile işlemcinin desteklediği MHz'den yüksek olduğu için açılmadığı ya da voltaj yetmediği için çalışmadığı gibi şeyler okudum fakat çok fazla anlayamadım.

BIOS'ta XMP'den bahsediliyor am benim BIOS'um da XMP yok ekran görüntüsünü paylaşıyorum BIOS'ta nerede hangi işlemi yapmam gerektiğini bilen arkadaşlarımız var mıdır yardımcı olabilecek?

Dosya Ekleri

• IMG_20231219_104943.jpg
    IMG_20231219_104943.jpg
    210,4 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de aynı anakart aynı özelliklerde Patriot marka ram ve 14700K işlemci var. Ben ilk 1 ve 3. slotlara takmıştım ramleri sistemi kurarken. 2 ve 4. slotlara tak diye bios uyarı vermişti. Sonra öyle takınca düzeldi açıldı. Bende de ilk ekran gelmiyordu. Ekran kablosunu ekran kartına takmıştım sistemi ilk kurarken. Sonra çıkardım anakartın hdmi çıkışına taktım. O şekilde ekrana görüntü gelmişti. Sonra sistemi kurdum windowsu yükledim falan ondan sonra ekran kablosunu ekran kartına taktım sorunsuz kullanmaya başlamıştım. 13700KF 6400mhz rami desteklemesi lazım bence tam bilmiyorum ama. Voltaj yetmeme gibi bi sorun olacağını düşünmüyorum. Voltojı anakart veriyor zaten. Ve bu anakart 6400mhz destekliyor. Ayrıca anakart bios ekranında sol üstte iExpo Profile yazan yerde bende XMP profile yazıyor. Ordan 1 numaralı profili seçince ramler 6400mhz hıza ayarlanıyor ve sorun olmadan sistem açılmıştı. Sende farklı yazması ilginç. Aklıma başka bir şey gelmiyor şuan.

Geri
Yukarı