MSI MPG CoreLiquid K240 vs Corsair iCUE H100ı Elite Capellix

Hangisi?

• Oy verenlerin toplamı
    17

yasingunaydin

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Bilimci
Merhaba,

5600X işlemcim ile kullanacağım bir soğutucu alacağım. Oyunları 2K oynayacağım ve overclock yapabilirim. Bu iki model arasında kaldım. Sistem bilgilerim aşağıda yazıyor. Kasanın üst kısmına 240'lık radyatör takılabiliyor. Bu sebeple sığar diye ayrıntılı boyutlarına bakmadım.

Sistem:
İşlemci:
AMD Ryzen 5 5600X
Anakart: MSI B550-A Pro
RAM: XPG D30 16 GB(8×2) 3200MHz
Kasa: MSI MPG Gungnir 110R

Corsair'de iCUE yazılımında istediğimiz sensöre göre fan hızı ayarı yapılabiliyor galiba. Mesela CPU sıcaklığına göre değil de radyatör sıcaklığına göre. Ben radyatör sıcaklığına göre ayar yapmak istiyorum. MSI'da böyle bir imkan var mı acaba? Yoksa sadece CPU sıcaklığına göre mi fanların hızını ayarlıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
K240 çok iyi bir model değil. Gürültülü çalışıyor ve fiyatı gereksiz pahalı. Capellix daha iyi bir tercih. Alternatif olarak ve sessizlik arıyorsan da Corsair H100 RGB modeline bakabilirsin.

Mesela CPU sıcaklığına göre değil de radyatör sıcaklığına göre.
Radyatör sıcaklığından kastın sıvının sıcaklığı olabilir mi? Radyatör sıcaklığını ilk defa duyuyorum.

Son düzenleme:
Sitelerinden biraz kontrol ettim, aralarında çok bir performans farkı olacakmış hissiyatı uyandırmadı bende. CFM, H2O gibi değerler birbirlerine yakın. K240 daha gürültülü çalışıyor ama (2dB kadar), H100i Elite Capellix önerebilirim bu bağlamda, daha sessiz ve uygun fiyatlı K240'a göre.

Ayrıca K240'ın 2.1K TL ettiğini düşünmüyorum, Arctic Liquid Freezer II 360 gibi 360mm sıvı soğutmalar rahatlıkla alınabiliyor o paraya.
Radyatör sıcaklığından kastın sıvının sıcaklığı olabilir mi? Radyatör sıcaklığını ilk defa duyuyorum.

O kısmı ben de çok anlamadım, bana da sıvının sıcaklığı gibi geliyor. Radyatör sıcaklığı olabilecek yer ısı kanatçıklarının sıcaklığı olabilir ama oranın anlaşılması için bir ısı-sıcaklık sensörü koyulur mu bilemiyorum. Gerçi ısı kanatçıklarının sıcaklığı da yine sıvının sıcaklığı ile bağlantılı zaten.

Son düzenleme:
O kısmı ben de çok anlamadım, bana da sıvının sıcaklığı gibi geliyor. Radyatör sıcaklığı olabilecek yer ısı kanatçıklarının sıcaklığı olabilir ama oranın anlaşılması için bir ısı-sıcaklık sensörü koyulur mu bilemiyorum. Gerçi ısı kanatçıklarının sıcaklığı da yine sıvının sıcaklığı ile bağlantılı zaten.

İzlediğim videoda @aranelciryatan hocam radyatör ısısı olarak bahsetmiş. Radyatör ısısına göre fanları çalıştırmak çok daha mantıklı ve gereksiz iniş çıkışlar yaptırmaz fanlara diye düşünüyorum. Bu sebeple MSI'da böyle bir özellik var mı merak ettim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

K240 çok iyi bir model değil. Gürültülü çalışıyor ve fiyatı gereksiz pahalı.
MSI Black Friday Cashback ile 305 lira geri ödeme alınabiliyor. 1875 TL'ye falan geliyor. Diğer tarafta H110I Elite Capellix en uygun 1950 TL'ye bulunabiliyor. MSI'da LCD ekranın da olması ve bileşenlerimin çoğunun MSI olması ve az daha fiyat farkı olması sebebiyle bi tık MSI tarafına yakınım ama fan ayarlama seçeneklerinde sensör seçimi yapılabiliyor mu emin değilim. MSI sadece CPU ısısına göre ayar yaptırıyor olabilir.

Arkadaşın videoda bahsettiği şey sıvının ısısı. Yanlış söylemiş sadece. Yanılmıyorsam Corsair'in her modelinde sıvı sıcaklığına göre ayarlama yapılabiliyor. Diğer modeller de durum nasıl bilmiyorum. Ancak bence bu şekilde bir ayarlama mantıksız. Onun yerine işlemci sıcaklığına göre ayarlamak daha iyi olacaktır.

Capellix modeli 1.400 TL civarına bulunabiliyor.

Bahsettiğin modellere göre daha ucuza 360mm sıvı soğutma bile alınabiliyor bu arada. Tabii ön panele takmak zorunda kalacaksın.

Capellix modeli 1.400 TL civarına bulunabiliyor.
Beyaz modeli 1400 TL maalesef.

Bahsettiğin modellere göre daha ucuza 360mm sıvı soğutma bile alınabiliyor bu arada. Tabii ön panele takmak zorunda kalacaksın.
Bahsedilen model iCUE desteklemiyor sanırım. Ve ön tarafı çok bozmak istemiyorum açıkçası.

Hangisinden bahsediyorsun tam olarak? H150 için diyorsan iCUE destekli.

Aynı modelin 240mm olan versiyonu da tercih edilebilir.
Hocam H150 akakçe sayfasında iCUE yazıyor ama en düşük fiyat olan incehesap sayfasına gidildiğinde iCUE olmadığını görebilirsin. Zaten aynı modelin (H150i Elite Capellix) 240mm'si yukarda bahsettiğim H110i Elite Capellix.

H150i - 360mm , H100i - 240mm (iCUE destekli) Modellerin sonunda i ibaresi olması gerekiyor sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı