MSI MPG X570 Anakart EZ Debug Boot ve VGA hata ışığının kırmızı yanması

TheHUT

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Hemen hemen 1 hafta önce gece bilgisayarda sorunsuz vakit geçirdikten sonra, bilgisayarı kapatıp yattım. Sabah kalktığımda PC'yi açmak istedim fakat "diaplay port sinyal yok" yazısıyla karşılaştım. Bu hatayı 6 ay önce bir kez daha almıştım. RAM'lerden olduğunu düşündüm ve garantiye yolladım. Teknik servis RAM'lerde hata olmadığını "Memtest86" ile kontrol ettiklerini söyledi. RAM'ler geldiğinde taktım ve aynı hatayı aldım. PC'yi 5-6 kere yeniden başlattıktan sonra düzeldi. Bilgisayarımın özelliklerini ve sorunu çözmek için denediğim yöntemleri aşağıya bırakıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi forumlar.

PC özellikleri:
- İşlemci: Ryzen 9 3900X.
- Anakart: MSI MPG X570 GAMING Edge Wi-Fi
- RAM: Adata XPG DDR4 4133MHz 2x8 (AX4U41338G19-SR41)
- SSD: Samsung 970 EVO 1TB.
- Ekran kartı: EVGA NVIDIA GeForce GTX 970.
- PSU: Rampage RGB ATX 850W 80+Gold

Denediğim çözümler ve sonuçları:
1-) RAM'leri çıkarıp silgiyle hafifçe pin kısımlarını sildim, üfledim ve temizledim. Tek ve ikili olmak üzere bütün kombinasyonları deneyerek RAM'leri taktığımda, anakartın "EZ Debug" hata ışıklarından "VGA" ışığı 5 saniye kadar kırmızı yandı ve daha sonra VGA ışığı söndü. Bu sefer "Boot" ışığının sürekli kırmızı yandığını gördüm. Birkaç kere PC'yi resledim ama sonuç değişmedi.

2-) hata SSD'de olabilir diye SSD'yi çıkarıp 2 tane HDD'yi sıra sıra, farklı kablolarla ve farklı slotlarla taktım. Aldığım sonuç Boot ışığının kırmızı yanmaya devam etmesi. Bir değişiklik olmadı yani.

3-) hata 1'de de bahsettiğim gibi, Boot ışığına geçmeden VGA ışığında bir süre beklemesi kafama takıldı ve Display Port kablosunu çıkarıp 2 farklı HDMI kablosuyla denedim. Işıklar yine aynı şekilde yanmaya devam etti.

4-) bu sefer ekran kartını tamamen söktüm ve sistemi on Board'dan 2 farklı HDMI kablosuyla bağladım. Aldığım sonuç ise, ekranda HDMI sinyal yok yazısı fakat bu sefer bir değişiklik oldu ve VGA ışığı sürekli yandı. Boot ışığına geçmedi.

5-) BIOS pilini çıkarıp 3 dakika bekledikten sonra tekrar taktım ama yine aynı hatayı almaya devam ettim.

6-) Ekran kartını başka slota taktım. Hata 1'de ki sorunun aynısı devam ediyor. 5 sn VGA ışığı yanıyor daha sonra boot ışığı sürekli yanıyor.

Çıldırmak üzereyim. Ekran kartı hariç bütün parçaların garantisi var. 9-10 ay oldu sistemi kuralı. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Hocam, ekran kartını söküp, diğer slota takıp deneyin. Olmazsa, farklı bir ekran kartı ile deneyin. İşlemcide dahili grafik birimi yok. Bu sebeple, ekran kartı olmadan görüntü alamazsınız.

Hocam, ekran kartını söküp, diğer slota takıp deneyin. Olmazsa, farklı bir ekran kartı ile deneyin. İşlemcide dahili grafik birimi yok. Bu sebeple, ekran kartı olmadan görüntü alamazsınız.

Yorumun için teşekkürler. Ekran kartını başka slota taktım. 5 sn VGA LED'i yandı daha sonra Boot LED'i yanmaya devam etti. İlk sorun devam ediyor.

İmkan varsa, farklı bir ekran kartı ile deneyin derim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı