MSI Optix MAG274QRF İnceleme

AzureDragon

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Monitörü 2 hafta önce indirimde 3400 liraya aldım. Eski monitörüm LG GL850-B idi ve düşük kontrast, ışık sızması ve gözü fazla yorması beni biraz fazla rahatsız ediyordu. Bu modelde ise bana gelen panelde sağ ve sol üstte çok az miktarda ışık sızması var. Aydınlık odada siyah sahnelerde bile kolay fark edilmiyor. Ayrıca şansıma 0 ölü piksel ile geldi. Kontrast LG modele göre çok daha iyi. VA paneller kadar iyi olmasa da IPS paneller içinde şimdiye kadar gördüğüm en iyi kontrast diyebilirim. Hız konusuna gelirsek Nano IPS paneller kadar hızlı. 3 hız ayarı var: Normal, hızlı ve çok hızlı. Hızlı seçeneği tüm yenileme değerleri (60-165 Hz) için en iyi sonucu veriyor. Ghosting gibi bir sorunu kesinlikle yok. Gözlerimi de LG model kadar yormadı. Kutu içinden HDMI ve DP kablosu çıkıyor. Şimdilik 2 büyük eksisi var. Çoğu yerde DP 1.4 desteklediği yazıyor ama sadece DP 1.2 destekliyor. Bu da DP bile kullansanız 2K 165 Hz için 8 Bit ayarına düşmeniz gerektiği anlamına geliyor. 2K 10 Bit için en fazla 120 Hz destekliyor. İkincisi ise sRGB modunun olmaması. Bu bence çok büyük bir eksik. AMD ekran kartınız varsa sürücü yardımıyla sRGB modda çalıştırabilirsiniz ama NVIDIA ekran kartı kullanıyorsanız renk profiliyle uğraşmanız gerekebilir.
Artıları
+Geniş renk gamutu
+IPS panel için mükemmel kontrast
+Rapid IPS panel ile 0 ghosting
+10 Bit renk desteği
+Işık sızmasının az olması
+Gözü yormaması
+Tip C girişinin olması
+Ergonomik olması ve masada az yer kaplaması

Eksileri
-sRGB modunun olmaması
-sRGB ayarı yapılmadığında renklerin fazla doygun olması
-DP 1.2 kullanılması

Bu monitörü aldığıma çok memnunum. LG GL850-B'den neredeyse her yönüyle daha iyi. AMD ekran kartı kullandığım için sRGB sorunu beni etkilemiyor ama NVIDIA ekran kartı kullananların iki kere düşünmesinde fayda var. Umarım almayı düşünen arkadaşlara faydalı olmuştur.

Öncelikle merhabalar, incelemeniz çok güzel olmuş. Size birkaç konu hakkında danışmak istiyorum. Ben de monitör arayışındayım, aklımda LG 27GL850-B ve MSI Optix MAG274QRF modelleri var. Dell S2721DGF modelini de düşünüyordum fakat hiçbir yerde stok yok maalesef. Attığım linklerdeki gibi iki model de aynı fiyatta. LG'nin monitörune göre MSI modelinin DP 1.4 kullanmaması ve kullandığı panel dolayısıyla sRGB kontentlerinin oversaturated ve cilt tonlarının kırmızıya dönük olduğunu okudum. Bu sebeple aklım biraz daha LG modeline kaymıştı fakat LG modelinin de kontrast oranı biraz daha düşük. Ekran kartım AMD olmadığı için sizin yaptığınız gibi bir sRGB mod açamayacağım. Siz sRGB modunu kapattığınızda renkler sizi rahatsız ediyor mu? İki modeli de kullanmış birisi olarak artılarını ve eksilerini yan yana koyduğunuzda MSI modeli gerçekten çok daha iyi midir? Cevaplarsanız çok sevinirim, teşkekkürler.

Öncelikle merhabalar, incelemeniz çok güzel olmuş. Size birkaç konu hakkında danışmak istiyorum. Ben de monitör arayışındayım, aklımda LG 27GL850-B ve MSI Optix MAG274QRF modelleri var. Dell S2721DGF modelini de düşünüyordum fakat hiçbir yerde stok yok maalesef. Attığım linklerdeki gibi iki model de aynı fiyatta. LG'nin monitörune göre MSI modelinin DP 1.4 kullanmaması ve kullandığı panel dolayısıyla sRGB kontentlerinin oversaturated ve cilt tonlarının kırmızıya dönük olduğunu okudum. Bu sebeple aklım biraz daha LG modeline kaymıştı fakat LG modelinin de kontrast oranı biraz daha düşük. Ekran kartım AMD olmadığı için sizin yaptığınız gibi bir sRGB mod açamayacağım. Siz sRGB modunu kapattığınızda renkler sizi rahatsız ediyor mu? İki modeli de kullanmış birisi olarak artılarını ve eksilerini yan yana koyduğunuzda MSI modeli gerçekten çok daha iyi midir? Cevaplarsanız çok sevinirim, teşkekkürler.
sRGB modunu kapatınca dizi film izlerken hafif kırmızı cilt vb şeyler oluyor ama beni çok rahatsız etmiyor. Tabii bu kişiden kişiye değişebilir. LG modelde en büyük sorunlar ışık sızması, düşük kontrast ve göz yorması. Bendeki LG monitörde orta düzeyde ışık sızması vardı ve düşük kontrast ile birleşince karanlık sahneler neredeyse çekilmez oluyordu. Göz yorması ise kişiden kişiye değişiyor. Bazılarında gözü yorarken bazıları çok rahat kullanıyor. Parlaklık konusunda LG biraz daha iyiydi. Hız konusunda MSI bir tık daha iyi. Genelde MSI daha iyi. Akşama sRGB açık-kapalı iken ekranı çekip atabilirsim.

Geri
Yukarı