MSI Pulse GL76 vs Lenovo Legion 5 Pro

Bütçe
15000-18000

MysticVezonTR

Kilopat
Lumion, vray ve diğer mimari uygulamalar için 4-5 sene bana yetecek bir laptop arıyorum. Araştırdığım kadarıyla aşağıdaki laptopları buldum. Sorun yaşamamak açısından ve MSI'ın kalitesine güvendiğimden MSI almak beni daha güvende hissettiriyor ancak bu işten anlayan insanlar MSI sandığın kadar da iyi değil diyorlar. Eskiden baktığım ve arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla Leopard modeli cidden sağlam bir kasaya sahipti ve insana güven veriyordu bu yüzden MSI daha güvenli hissettiriyor beni. Ancak baktığım model Pulse modeli ve bu modelin internette pek fazla inceleme veya test videosu bulunmuyor o yüzden çok kararsızım. Ekranı, malzeme kalitesi, soğutması ve bataryası konusunda aşağıdaki MSI Pulse GL76 modeli nasıldır? Eğer bu model cidden o kadar da iyi soğutmaya, ekrana veya malzeme kalitesine sahip değilse geçen seneye ait olan MSI GL75 Leopard 10SDR-423TR modelini bile almayı düşünebilirim.

Öte yandan Lenovo'nun modellerine de baktım. Lenovo Legion 5 Pro modeli SSD olarak düşük olsa da cezbetmişti beni ancak ekranı 2560x1600 olduğu için ondan vazgeçtim direkt. Lenovo Legion 5 modeline bakıyorum ancak RAM'lerini düşük takıyorlarmış ve soğutması MSI gibi iyi değil. Ve MSI gibi güven vermiyor. 4-5 yıl sonra da hala kullanabilecek miyim veya 4-5 sene içinde beni uğraştıracak mı diye korkuyorum. Kararımda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Not: İki model için de bütçe konusunda sıkıntım yok. "o fiyata o mu alınır" deyip öneride bulunmanızdansa bana model önerebilirsiniz ben de bakarım.

5900HX olduğu için bunu alabilirsiniz:

5900HX olduğu için bunu alabilirsiniz:
HP Omen danıştığım arkadaşlarım tarafından hiç tavsiye edilmedi ve bana da daha sade dizayn edilmek için soğutmadan kısılmış gibi geldi bi tık. Tavsiyeniz için teşekkürler yine de. :)

HP Omen danıştığım arkadaşlarım tarafından hiç tavsiye edilmedi ve bana da daha sade dizayn edilmek için soğutmadan kısılmış gibi geldi bir tık. Tavsiyeniz için teşekkürler yine de. :)

O zaman ASUS'a bakabilirsiniz hocam:

2560x1600 ekran sizi neden vazgeçtirdi?
Bu konuda biraz yetersiz bir bilgiye sahibim aslında en büyük vazgeçirme sebebi bu. 2560x1600 kullanırsam eğer paylaştığım veya yaptığım projelerin başka bilgisayarlarda sorun çıkarması belki söz konusu olabilir diye düşündüm. Evet mantıksız gelebilir bu düşüncem ama ikinci bir düşüncem de 1080p'de sadece oyunları oynuyorum ve ekranı sürekli 1080p'ye almam gerekecek ya da sürekli öyle kullanmam gerekecek. Yani laptop bana ekstradan hep ayar yaptırtmamı vs. isteyebilir diye düşündüğümden. Ek olarak Legion 5 Pro'nun 512GB SSD'sinin bana yetmeyeceği de önemli bir faktördü vazgeçmemde.
O zaman ASUS'a bakabilirsiniz hocam:
Bunu da direkt olarak eledim çünkü ekranı cidden hiç iyi değil. Önce yorumlarında görmüştüm kırmızı renkleri turuncu olarak gösteriyormuş demişlerdi ve ben de gidip mağazada test ettim cidden de öyle. Tasarım yapacağım için ekranının en azından renkleri saptırmaması önemli benim için.

Bu konuda biraz yetersiz bir bilgiye sahibim aslında en büyük vazgeçirme sebebi bu. 2560x1600 kullanırsam eğer paylaştığım veya yaptığım projelerin başka bilgisayarlarda sorun çıkarması belki söz konusu olabilir diye düşündüm. Evet mantıksız gelebilir bu düşüncem ama ikinci bir düşüncem de 1080P'de sadece oyunları oynuyorum ve ekranı sürekli 1080P'ye almam gerekecek ya da sürekli öyle kullanmam gerekecek. Yani laptop bana ekstradan hep ayar yaptırtmamı vs. isteyebilir diye düşündüğümden. Ek olarak Legion 5 Pro'nun 512 GB SSD'sinin bana yetmeyeceği de önemli bir faktördü vazgeçmemde.

Bunu da direkt olarak eledim çünkü ekranı cidden hiç iyi değil. Önce yorumlarında görmüştüm kırmızı renkleri turuncu olarak gösteriyormuş demişlerdi ve ben de gidip mağazada test ettim cidden de öyle. Tasarım yapacağım için ekranının en azından renkleri saptırmaması önemli benim için.

O zaman bu bütçede sizinde kriterlerinize göre Pulse iyi bir tercih olabilir ya da bunun stoğa gelmesini bekleyebilirsiniz:

O zaman bu bütçede sizinde kriterlerinize göre Pulse iyi bir tercih olabilir ya da bunun stoğa gelmesini bekleyebilirsiniz:
Monster bakmıyorum hocam alan arkadaşlarımın hepsi pişman.
GL75'i direk eleyin hocam o fiyata 10. nesil işlemci ve 1660 ti'a vermek mantıklı değil.
Haklısınız sadece Lenovo almak istemezsem ve Pulse serisi de Leopard kadar iyi değilse diye aklımın kenarında duruyor.
GL serisi maksimum 13K hakeder. Bu bantta tercihiniz L5p olsun. Intel modelde RAM problemi yok.
Bahsettiğim i7 11800H + 3060'lı MSI Pulse da mı? Bu Pulse modeli neden o kadar etmez? Daha doğrusu 19K verip daha iyi özellikli bir şey elbet alabilirim ama benim için her şeyden önemli olarak stabilite geliyor o yüzden MSI'da bu kadar takılı kaldım.
Ayrıca Legion 5 serisinde Intel işlemcili dediğiniz laptopların galiba hepsi RTX 2000 barındırıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı