Çözüldü MSI R9 390 94 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

RichardRose

Hectopat
Arkadaşlar hepinize selamlar.

Biliyorum benzer konular daha önce açılmış ama benim durumuma özel bir konu açmak istedim.

Yakın zamanda sistemimi güncelledim. MSI MAG FORGE kasasına geçiş yaptım. Önde iki fan olmak üzere bir de egzos fanı bulunuyor kasada. Fanları max rpm değerlerine ayarladım. İşlemci soğutucu için ise snowman kule tipi soğutucu kullanıyorum. Kasadaki tüm sıcaklık değerlerim normal. İşlemcim 50'nin üzerine çıkmıyor yükte. Ancak ekran kartım oyunlarda 94 C'yi buluyor. Herhangi rahatsız edici bir kasma yaşamıyorum ama yük altında 94'te çalışması hoş bir şey değil.

Sistem bu kasada yeni toplandı. Kablolama temiz yapıldı. Hatta ekran kartını bilgisayarcı sistemi kurarken soğutma ünitesini çıkarıp temizledi, macunu da yenilendi. Neden bu kadar ısındığına hiç bir anlam veremiyorum. Kasaya yukarıya 2 fan ortaya 1 fan şeklinde ekleme yapabilirim ama bu sorunu çözer mi? Gereksiz masraf yapmak istemem açıkçası şu an. Oyuna girdiğimde ekran kartı fanı full hızda çalışmasına rağmen değer maksa sabitleniyor. Reddit'te voltaj düşürme gibi çözümler okudum ama açıkçası o tarz şeylere bulaşmaktan biraz korkuyorum.

İşin ilginç tarafı, alt-tab yapar yapmaz (gerçekten anlık olarak) 10C bir düşüş görüyorum. Termal pad kullanabileceğime dair bir öneri aldım ama faydası olup olmayacağını bilmiyorum. Sebep ne olabilir? Soğutma ünitesinin doğru takılmaması gibi bir durum olabilir mi?

Bunun önüne geçmek için ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
R9 390'ın max TDP değeri 275W yani gerçekten çok fazla enerji harcayan bir karta sahipsiniz, yanlış bir soğutma uygulaması yaptığınızı düşünüyorum. Sensör doğru çalışıyor gibi geldi.
94 derecede kartın hasar alması gerekir. Sensörde arıza yoksa şimdiye termal macunu kurumuş, 100-105'i görüyordu.
Peki öneriniz var mı arkadaşlar termal pad ve macuna ilişkin?

F/P olarak bu küçük eniştenin harikalar yarattığını biliyorum, bütçeniz daha fazlaysa onu bilemem.

F/P olarak bu küçük eniştenin harikalar yarattığını biliyorum, bütçeniz daha fazlaysa onu bilemem.
Arkadaşın Teknobiyotik'ten alması daha iyi olur, sahteleri falan gelebiliyormuş, ne de olsa Teknobiyotik Arctic'in distribütörü.

Son düzenleme:
Arkadaşlar kapağı açarak overwatch'u açtım tekrardan. Bu sefer 80-81 görüyor. Ekran kartının üzerine rahatlıkla dokunabiliyorum 80 dereceği gösterirken. Tabiki sıcak ama hiç bir yakma yok. 80 gibi bir derecede zor dokunabiliyor olmam gerekmez mi

86 gördüm şimdi de kapak açık. Ve alttab yapar yapmaz 67'ye düşüyor. Direk 80 küsürden 60'a

Kapağı kapatınca da az önce 90'ı gördüm yine.

Arkadaşlar kapağı açarak overwatch'u açtım tekrardan. Bu sefer 80-81 görüyor. Ekran kartının üzerine rahatlıkla dokunabiliyorum 80 dereceği gösterirken. Tabiki sıcak ama hiç bir yakma yok. 80 gibi bir derecede zor dokunabiliyor olmam gerekmez mi

86 gördüm şimdi de kapak açık. Ve alttab yapar yapmaz 67'ye düşüyor. Direk 80 küsürden 60'a
Hocam oyun içerisinde sensörler kafayı yiyor galiba. 80 dereceyken elinizi direkt geri çekersiniz dokununca.

Hocam oyun içerisinde sensörler kafayı yiyor galiba. 80 dereceyken elinizi direkt geri çekersiniz dokununca.

80 küsürken üstünnde baya gezdirebiliyorum elimi. Bir kart direk, eğer modele bakarsanız internetten, takılı halde tam ortasından temperli cama doğru sıcak hava üflüyor. Temperli camın o kısmı lokal olarak çok sıcak. Havayı ortan atması cama doğru normal mi?

Yani eli yakmayı da geçtim. Oyunlarda kasma fps düşüşü yaşamam gerekmez mi? Hiç kasma olmuyor

80 küsürken üstünnde baya gezdirebiliyorum elimi. Bir kart direk, eğer modele bakarsanız internetten, takılı halde tam ortasından temperli cama doğru sıcak hava üflüyor. Temperli camın o kısmı lokal olarak çok sıcak. Havayı ortan atması cama doğru normal mi?

Yani eli yakmayı da geçtim. Oyunlarda kasma fps düşüşü yaşamam gerekmez mi? Hiç kasma olmuyor
Normal diye düşünüyorum. Zaten gayet normal sıcak havayı talih ediyor ve sıcak hava oraya vuruyor bu da gayet normal.

Hocam dediğim şey işte, sensör bozulmuş, şimdi kendi ekran kartımın fan ayarını en düşüğe alip yük bindirdim, 80 derecede değdirmeyi bırakın yaklaştıramadım elimi bile. Ondan şu an telefondan yazıyorum, soğumasını beklemekteyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı