Çözüldü MSI R9 390 94 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

RichardRose

Hectopat
Arkadaşlar hepinize selamlar.

Biliyorum benzer konular daha önce açılmış ama benim durumuma özel bir konu açmak istedim.

Yakın zamanda sistemimi güncelledim. MSI MAG FORGE kasasına geçiş yaptım. Önde iki fan olmak üzere bir de egzos fanı bulunuyor kasada. Fanları max rpm değerlerine ayarladım. İşlemci soğutucu için ise snowman kule tipi soğutucu kullanıyorum. Kasadaki tüm sıcaklık değerlerim normal. İşlemcim 50'nin üzerine çıkmıyor yükte. Ancak ekran kartım oyunlarda 94 C'yi buluyor. Herhangi rahatsız edici bir kasma yaşamıyorum ama yük altında 94'te çalışması hoş bir şey değil.

Sistem bu kasada yeni toplandı. Kablolama temiz yapıldı. Hatta ekran kartını bilgisayarcı sistemi kurarken soğutma ünitesini çıkarıp temizledi, macunu da yenilendi. Neden bu kadar ısındığına hiç bir anlam veremiyorum. Kasaya yukarıya 2 fan ortaya 1 fan şeklinde ekleme yapabilirim ama bu sorunu çözer mi? Gereksiz masraf yapmak istemem açıkçası şu an. Oyuna girdiğimde ekran kartı fanı full hızda çalışmasına rağmen değer maksa sabitleniyor. Reddit'te voltaj düşürme gibi çözümler okudum ama açıkçası o tarz şeylere bulaşmaktan biraz korkuyorum.

İşin ilginç tarafı, alt-tab yapar yapmaz (gerçekten anlık olarak) 10C bir düşüş görüyorum. Termal pad kullanabileceğime dair bir öneri aldım ama faydası olup olmayacağını bilmiyorum. Sebep ne olabilir? Soğutma ünitesinin doğru takılmaması gibi bir durum olabilir mi?

Bunun önüne geçmek için ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
R9 390'ın max TDP değeri 275W yani gerçekten çok fazla enerji harcayan bir karta sahipsiniz, yanlış bir soğutma uygulaması yaptığınızı düşünüyorum. Sensör doğru çalışıyor gibi geldi.
94 derecede kartın hasar alması gerekir. Sensörde arıza yoksa şimdiye termal macunu kurumuş, 100-105'i görüyordu.
Kasanın yanındaki temperli cama dokunarak kontrol ettim. Özellikle ekran kartının olduğu bölgede bir ısı yoğunluğu oluşuyor. Direk ekran kartına dokunmadım.
Termometre falan var mı evde? Yoksa da internetten 30-40 liraya temassızlarından sipariş edip ısıya bakın. Hem evde bulunmuş olur, dediğim gibi, ani bir şekilde 10 derece inmesi normal değil, sensörde bir arıza var gibi.

Muhtemeldir.
Ayrıca kullanacağınız termal macun gerçekten kaliteli olmalı ve evet termal pedlerin de etkisi çok büyük. Ekran kartının ürettiği sıcak havayı dışarı atabilecek şekilde veya dışarıdan taze soğuk hava sağlayan fanlar eklerseniz de sıcaklıklar düşecektir.

MSI mag forge modelini biliyorsanız önde iki fan mevcut bi de egzos. Tepeye iki tane daha egzos fan şeklinde takabilirim. Ön tarafa da bir tane daha ekleme yapabilirim sanırsam. Etkisi olur mu?

Termal pad öneriyorsunuz yani. Termal macun mu almalıyım pad mi?

Bende de aynı sorun var ama benim kasayı yan yatırınca veya ekran kartını hafif üste doğru elimle tutunca düzeliyor. Sizde bir deneyin.

Arkadaşlar sensör bozuk olma ihtimaline karşı şöyle bir bilgi vermek isterim. Overwatch'da 94'ü buluyor sabit kalıyor. Ama oyunda performans olarak herhangi bir takılma yaşamıyorum.

Arkadaşlar sensör bozuk olma ihtimaline karşı şöyle bir bilgi vermek isterim. Overwatch'da 94'ü buluyor sabit kalıyor. Ama oyunda performans olarak herhangi bir takılma yaşamıyorum.
Sıcaklık o kadar olsa kart kendini büyük ihtimalle kapatırdı sıcaktan. Sensörlerde bir şey olabilir veya geçenlerde bir arkadaşın kartını HW monitör 511 derece gösteriyordu öyle bir olay da olabilir.

R9 390'ın max TDP değeri 275W yani gerçekten çok fazla enerji harcayan bir karta sahipsiniz, yanlış bir soğutma uygulaması yaptığınızı düşünüyorum. Sensör doğru çalışıyor gibi geldi.

94 derecede kartın hasar alması gerekir. Sensörde arıza yoksa şimdiye termal macunu kurumuş, 100-105'i görüyordu.

Çözüm

Geri
Yukarı