MSI RTX 2080 duke yüksek sıcaklık ve ses

Kasada yaşadığım tek ve en büyük eksik üste takılacak fanların olmaması. Ayrıca kasanın ön panelinin kenar alıklarından içeriye rahat hava alıyor. Ön paneli çıkardığımda işlemci sıcaklığı etkilenmiyor. Havayı içeriye yandaki küçük deliklerden rahat alıyor. Ayrıca içeriye toz girmesini büyük oranda engelliyor. Kasayı değiştirmeye imkanım var fakat tekrar yeni kasa,kablolama ve pek bir değişiklik olacağından şüpheliyim. Çoğu insan yan kapağı açık kullanıyor, fakat bu çözüm yolu değil. Egzoz fan max 40 cfm değerinde düşük performansla çalışan bir fan. Oraya 80-90 cfm değerinde bir fan alsam rahatlama olur mu? Çünkü kasa yükteyken üstüne dokunduğumda egzoz fanın orada çok fazla sıcak toplanıyor. :/
Onun için ön tarafa SP fan, yani yüksek basınçlı fan almalısın. Kasa ile uğraşmam dersen bu da güzel bir fikir.

Hocam iç tarafta sisteme hava üfleyen iki tane 70 cfm değerinde fan direk ekran kartına ve sisteme hava üflüyor. Kasa yükte iken egzoz fanın üst tarafı fazla ısınıyor. Egzoz fan sıcağı dışarıya atmakta gecikiyor ve zorlanıyor gibi gözüküyor. Bu da ekran kartını bunaltıyor olabilir. :/
Bu arada bu fanlar static performance olarak geçiyor.

Hocam iç tarafta sisteme hava üfleyen iki tane 70 cfm değerinde fan direk ekran kartına ve sisteme hava üflüyor. Kasa yükte iken egzoz fanın üst tarafı fazla ısınıyor. Egzoz fan sjcağı dışarıya atmakta gecikiyor ve zorlanıyor gibi gözüküyor. Bu da ekran kartını bunaltıyor olabilir. :/
Bu arada bu fanlar static performance olarak geçiyor.
Egzoz fanının üst kısmının ısınması ekran kartıyla da alakalı. Bunu iyi bir AF fan alarak çözebilirsiniz. Eğer ön fanlara güveniyorsanız bu da iyi bir yol.

Egzoz fanının üst kısmının ısınması ekran kartıyla da alakalı. Bunu iyi bir AF fan alarak çözebilirsiniz. Eğer ön fanlara güveniyorsanız bu da iyi bir yol.
Kasanın içine elimi koyduğumda içeriye baya iyi bir statik basınç veriyor. Bu arada fanlar arctic bionix p120 pwm fanlar. Egzoz fan ise kasanın kendi cooler master af model bir fan. Fakat bu fanın performansından kuşkuluyum. Arctic fanı egzoz fan olarak takıp test etsem mi? Belki sorun geç sıcak hava tahliyesinden kaynaklanıyor olabilir.

Kasanın içine elimi koyduğumda içeriye baya iyi bir statik basınç veriyor. Bu arada fanlar arctic bionix p120 pwm fanlar. Egzoz fan ise kasanın kendi cooler master af model bir fan. Fakat bu fanın performansından kuşkuluyum. Arctic fanı egzoz fan olarak takıp test etsem mi? Belki sorun geç sıcak hava tahliyesinden kaynaklanıyor olabilir.
Test etmek bedava, dene bence. BIOS üzerinden bunları hızlandırsan aslında çok da güzel olur.

Test etmek bedava, dene bence. BIOS üzerinden bunları hızlandırsan aslında çok da güzel olur.
Test ettim hocam. Hiçbir fark göremedim. Sadece gürültü artışı var. Bu arada sesten çok rahatsız oluyorum . Kasa fanları yükte normal bir seste çalışıyor. Fakat dediğim gibi ekran kartı yükte çok ses çıkarıp beni rahatsız ediyor. Yoksa 82 derece kabul edilebilir bir sıcaklık. Düşük bir ihtimal ekran kartının termal macunu düzgün sürülmemiş olabilir mi?
Bu konuyu hortlatıcam ama konuyu güncellemek istedim. Ekran kartım 3,5 yıllık olduğundan garantisi bitmişti. Bende dikkatli bir şekilde ekran kartını söküp temizledim. Pek toz yoktu. Termal macunda kötü gözükmüyordu. Neyse ben kolları sıvadım ve cooler master mastergel maker termal macunundan karta sürdüm. Bir güzel kartı tekrar montajladım ve sistemi 1-2 saat bekledikten sonra tekrar çalıştırdım. Yaklaşık 1 saat gpu tam yükte kasanın kapağı kapalı olacak şekilde test ettim. Ekran kartı fanları otomatikte olacak şekilde maksimum aldığım gpu sıcaklığı 78 derecelerde kilitlendi. Açıkçası 82-83 derecelerden pek bir kayda değer düşüş yok gibi gözükmesine rağmen fanlar çok sessiz çalışıyordu. Eskiden 3500 rpm bulan kartın fanları şimdi maksimum 2200 rpm gördü. Buna rağmen 4-5 derece daha serin çalıştı. Yan kapağı açık test etsem büyük ihtimalle kafadan bir 5 derece daha serin çalışacaktı. Yabancı forumlara baktığımda da bu ani fan sesi yüksekliğinden şikayet eden çok kişi vardı. Onlarda aynı şekilde termal macun yenilemesi yaptıklarında sorunlarının ortadan kalktıklarını belirtmişlerdi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı