MSI RTX 3080 Gaming X Trio 83 derece

Vykwarus

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar herkese merhaba ve iyi bayramlar. Yaklaşık bir ay önce ikinci el bir RTX 3080 Gaming X Trio marka ve model bir ekran kartı satın aldım. Kart ilk geldiğinde 73-74 derecelerde ve düşük fan profilinde çalışıyordu. Fakat son iki haftadır 83 derecelerde çalışıyor ve fan devri %90 gibi yüksek sayılara ulaşıyor. Bu da aşırı gürültü oluşturuyor. Çözüm için denediğim yollar:
1- Ekran kartı macununu MX4 ile değiştirdim fakat çözüm olmadı.
2- Artic marka ve aynı ölçülerde padleri değiştirdim değişen olmadı.
3- Kasa içerisindeki hava akışını değiştirmek için radyatör konumlarını değiştirdim fakat yine de olmadı.
Bu durum MSI ve güncellemeleri ile ilgili olma ihtimali var mı? Başka önereceğiniz bir değişiklik mevcut mu? Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
Kart boşta değeri:
Kart Boşta.png

Kart yük durumunda değeri:

Furmark.png

Kart oyun esnasında 85 derecelere ulaşıyor fan devri %100 olduğu yerler var.

MX-4 viskozitesi düşük pumb out yapmış olabilir mi? Belki de soğutma bloğu tam olarak yüzeye temas etmiyor. Garantisi devam ediyorsa servise gönderin onlar yenilesin.

MSI'ın güncellemesi kartı bağlamaz. Sonuçta siz Nvidia ile haşır neşirsiniz. İkinci el olması zaten falso veriyor. Çünkü ilk zamanlar belirli bir sıcaklıkta çalışan kartın kısa sürede olumsuz seviyede sıcaklıklar sunması elden çıkarılırken bakımının iyi şekilde yapılıp kurtulmak istendiğini hissettiriyor.

Dediğinizin tam tersi çünkü. Darboğaz olursa yük GPU değil CPU biner kaldı ki GPU binse bile kartın fanı %90 kullanılırken derecesi 80-90 olamaz özellikle Trio modelse öyle bir şey yok.

Kasanız nedir? Soğutucu blok GPU'ya basınçsız kalmış olabilir mi?

Dark N10 Pro kasaya sahibim. Önde 240mm Radyatör var. Üstte 3x120 Cooler Master Sickleflow ARGB fan var.

Kartı nereden ve kimden aldınız? Acaba aldığınız kişi karta bir müdahale de falan mı bulundu

Kartta herhangi bir müdahale yoktu. Videoları izleyerek gittim bütün parçalar birebir aynıydı.

Dediğinizin tam tersi çünkü. Darboğaz olursa yük GPU değil CPU biner kaldı ki GPU binse bile kartın fanı %90 kullanılırken derecesi 80-90 olamaz özellikle Trio modelse öyle bir şey yok.

Ekran kartı kullanımı düşük olunca bir problem yok. Ama Cyberpunk 2077'de OverDrive ışın izleme açtığımda durum 320 watt güç tüketimi ve 82 derece, %65 fan hızı olarak geri geldi.

Ek olarak kasa konumu da önemli olabiliyor bu gibi durumlarda.

Kasanın etrafı tamamen açık. Eve yeni taşındığım için bu şekilde kullanıyorum.

WhatsApp Görsel 2023-04-21 saat 17.49.36.jpg

MX-4 viskozitesi düşük pumb out yapmış olabilir mi? Belki de soğutma bloğu tam olarak yüzeye temas etmiyor. Garantisi devam ediyorsa servise gönderin onlar yenilesin.

Tekrardan söktüm ve MX4 ıslanmış gibi normalden fazla sıvıydı. Yerine MasterGel 4 ile bu sefer elle GPU'nun her herine yayarak taktık. Vidaları biraz daha sıktık. Yine değişen bir şey olmadı ne yazık ki.

Garantisi 3 ay önce bitti. Ne yazık ki.

Son düzenleme:
Aklıma bir şey gelmiyor her yolu denemişsiniz yanlış yapılan bir şey yok ise. Size çözüm önerim UV olur sadece.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı