MSI RX480 Checkboard Screen Problemi

beruxen

Kilopat
Daha fazla  
2017 yılında topladığım sistem son 3-4 ay içerisinde hata vermeye başladı. Sorunun donanım kaynaklı mı yazılım kaynaklı mı olduğunu anlamak istiyorum. Test için FurMark yazılımını çalıştırdım. Test sonucunu ve oyunlarda aldığım hata şeklini dosya olarak ekleyeceğim. Yardım ederseniz sevinirim.

i7 6700K işlemci
MSI Z170A GAMING PRO Carbon Anakart
Aerocool KCAS Plus 80+ Bronze 600W PSU
MSI RX 480 8 GB Ekran Kartı
Corsair Vegance 2x8 RAM

Dosya Ekleri

• 2.gif
    2.gif
    25,8 KB · Görüntüleme: 51
  • PC.png
    PC.png
    159,6 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı donanım kaynaklı olduğunu düşünüyorum, farklı bir ekran kartınız varsa monitörü test eder misin?

Veya ekran kartını yuvasından çıkararak direkt anakart üstüne takın test edin, problemli parça ekran kartı gibi gözüküyor.
Hocam maalesef farklı ekran kartım yok. Atmış olduğum fotoğraf nette bulduğum sorunuma çok yakın bir fotoğraf. Ekranım bu şekilde dama tahtası gibi oluyor. İşin garip tarafı bu olay 3-4 günde bir oluyor. Yani normalde oyunumu gayet rahat oynuyorum. Fakat bazen oyun ortasında böyle hata veriyor. Aslında 2000-2500 TL civarı bütçem var. Fakat almışken en azından RTX 2060 seviyesi ekran kartı almak istiyorum.

Ben ekran kartı nedenli olduğunu düşünüyorum bazen kötü bir PSU bu duruma yol açabiliyor.

Her FurMark başlattığın sefer bu şekilde hata veriyor mu?
Hayır yani aslında Furmark testinde bu hatayı almıyorum. Sadece oyunlarda bazen attığım fotoğraftaki gibi hata alıyorum. Testi sadece grafik için yaptım. Furmark testinde 1080p ile benchmark yapınca ekran kapanıyor. İlginç tarafı 1920x1080 çözünürlüğünde 8X MSAA stres testinde ekran kapanmıyor ve hata vermiyor.

İşlemci tarafından tek çekirdekte darboğaz yiyor olabilirsin, bu yüzden 8X MSAA yaparken ekran kartı tam yükte çalışmıyor olabilir, sadece bir test ile bağımlı kalma, bunları da yapabilirsin;

İşlemci tarafından tek çekirdekte darboğaz yiyor olabilirsin, bu yüzden 8X MSAA yaparken ekran kartı tam yükte çalışmıyor olabilir, sadece bir test ile bağımlı kalma, bunları da yapabilirsin;
Bunları deneyip tekrar yazacağım hocam sağolun.
Hocam OCCT testini denedim. Test başladıktan 15 saniye sonra FurMark testindeki gibi ekran gitti. Kasa çalışmaya devam ediyor ama monitör olduğu gibi kapandı. Ekran kartı fanları son hızda çalışmaya başladı. Sorunun güç kaynağıyla alakası olabilir mi?

Son düzenleme:
Evet olabilir, fakat ekran kartı ile de bir alakası olabilir.
Yardımınız için teşekkürler hocam. Ekran kartını bir süre daha kullanacağım. Yaz aylarına doğru yeni ekran kartı ve güç kaynağı almayı düşünüyorum. Tekrardan teşekkürler. İyi akşamlar hocam. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı