MSI RX580 Armor ısınma problemi

Australi

Hectopat
Arkadaşlar kısa süre önce MSI Armor RX580 üzerinde kuzenimle büyük bir savaş verdik. Kendisi kuzenimin ekran kartı olur. Fakat cehennem sıcağında çalışıyor kart. 89 derecelere çıkıyordu ve daha fazla ısınmamak için voltaj kesip MHz düşürüyordu. Bunları internette testlerini izleyince fark ettik başkaları 75 80 derecelerde 1366MHz alabiliyordu.

FurMark indirip test ettik ve durumu fark ettik ayrıca 89 derecelere geldiğini gördük. Sonra undervolt etmeyi denedik başaramadık. Fakat bu inceleme sırasında ilginç bir olay geldi başımıza kasayı yan tutarken bir anda elimden kaydı ve yan düştü bir şey var mı diye bakarken sıcaklık değerine bir baktım 79-82 derece arası. Heralde düşürünce sensörü falan bozduk diye düşündük. Kasayı toplayıp bilgisayarı yeniden başlattık açtık 89 derecelerde tekrar test esnasında yan yatırdık yine düştü 80'lere. Sonra fark ettik ki kartın sağ tarafı slottan taşan kasanın önüne denk gelen taraf ağırlık yapıp aşağıya çöküyor ve dereceyi oynatıyor.

Kasanın içinden çıkan bir parça ile ekran kartını sabitledik düz konuma ve normal çalışmaya başladı 83 85 derece arası oluyordu 10dklık FurMark testinde. Daha sonra internetten bir adet Arctic termal macun ve termal padle fanlarını falan iyice temizledik yeniledik. 77 derecelere kadar düştü. Son olarak ilginç bir şekilde undervolt işlemini denedik ve normalde 1366MHz'de 1060MV yemeyen kart 1040MV'de stabil çalışıyor ve 75 derece civarında ortalama. Ki fan ayarı tam olarak yapılı değil güzel bir fan ayarıyla daha da düşürülebilir.

Arkadaşlar bunu size fikir olması açısından yazdım en azından birkaç kişi vardır bu problemi yaşayan belki onlara derman olur diye kart benim değil bilgisayar yanımda değil o yüzden fotoğraf ya da herhangi bir işlem istemeyin lütfen benden. Tabi sorularınız olursa cevaplarım bildiğim bir şey ise. Bu arada normalde konusu açılmış problemini yazan olmuş onların altına yazacaktım fakat o kadar çok var ki hangi birine yazacağımı bilemedim hepsine ayrı ayrı da yazmak istemedim konu açtım. Umarım yanlış bir şey yapmamışımdır. Son olarak buradan anneme selam söylemek istiyorum teşekkürler.

Not: Undervolt yaparken verdiğim değerleri kullanmayın kartı muhakkak test ederek undervolt işlemini yapın. Fakat 1366 MHz'de ortalama 1050 mvyi kaldırıyor kart. Kartın verimlilik durumuda önemli bunu yaparken bizim kart %79 verimlilikte bir karttı 1040'ta sıkıntı çıkarmadı şimdilik.

Geri
Yukarı