Çözüldü MSI RX6600 2X Mech fan yüksek devirde çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Cabbar40

Decapat
Arkadaşlar merhaba dün sıfır MSI RX6600 2X Mech ekran kartı aldım, Valorant CS 2 oyunlarında kart fan bile açmıyor sesi çıkmıyor fakat Farming Simulator 22 GTA 5 gibi oyunlarda kart 50 derecelerde fanı %80 %90 devirlerde çalıştırıyor. Çok gürültü yapıyor inanın bilgisayar başında yarım saat durulmuyor. Normalde 55 derece üstünde fanı kademe kademe açması gerekmez mi? Nasıl bir ayar yapmam gerek? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Undervolt yapmayı düşündüm hiç tecrübem yok bu konuda sadece fan hızında ayarlamalar yaparak bu sorunu çözemez miyim? Teşekkürler.

Çözüm
Techpower up sitesindeki BIOS'la GPU Z üzerinde yazan BIOS versiyonu aynı sadece fan sesinden muzdaribim.

Kart 50 dereceyi geçince fanı %80 hızında çalıştırıyor inanılmaz ses yapıyor.

Valorant CS 2 de fan bile açmıyor.
Farming Simulator Steam PUBG girdiğimde 50'yi geçince %80 fan açıyor ses çok baş ağrıtıyor.

50 dereceyi geçtiğinde fan hızını 35-40'larda açabileceğim bir ayar var mı?

Sunu indir, Radeon ayarlarından içe aktar kısmına tıkla aktar.
Hocam kart hanenize hayırlı olsun. Yanlış bilmiyorsam kartın 2 BIOS'u var biri turbo biri normal gibi düşünülebilir. Turbo mod açık olabilir ben de toptancımdan aldım geçen ay, teste aldık turbo BIOS'da kalmış kart süpürge gibi çalışmaya başladı fanları açınca. Normale aldı ama nereden aldı göremedim büyük ihtimalle Sapphire kartlardaki gibi üstte sol diptedir. Fanlar size bakıyorken tuşu sola çekerseniz sessiz mod, sağa çekerseniz performans modu olduğunu biliyorum.

Hocam kart hanenize hayırlı olsun. Yanlış bilmiyorsam kartın 2 BIOS'u var biri Turbo biri normal gibi düşünülebilir. Turbo mod açık olabilir ben de toptancımdan aldım geçen ay, teste aldık Turbo BIOS'da kalmış kart süpürge gibi çalışmaya başladı fanları açınca. Normale aldı ama nereden aldı göremedim büyük ihtimalle Sapphire kartlardaki gibi üstte sol diptedir. Fanlar size bakıyorken tuşu sola çekerseniz sessiz mod, sağa çekerseniz performans modu olduğunu biliyorum.

Çok teşekkürler fakat BIOS düğmesini bulamadım şu resimdeki çentik olabilir mi p harfinin üstündeki şu an oraya dokunamıyorum kasanın demiri üstünü kapatmış kartı sökmek lazım.

2b29ba38-7d5e-4ce8-a2ac-c78ba9670abc.jpg

asdasd.png

Böyle bir switch arıyoruz hocam.

Eki Görüntüle 2147441
Böyle bir Switch arıyoruz hocam.

Maalesef kartı söktüm her tarafına baktım (abartısız) öyle bir Switch bulamadım kartın özelliklerine de baktım böyle bir fonksiyonu olsa MSI mutlaka belirtirdi diye düşünüyorum. Fan sesinden kurtulmak için AMD Software'den maksimum fan hızını %50'ye sabitledim ses yine var ama en azından beynimin içinde yankılanmıyor. Sıcaklıkta Farming Simulator 22 de 60'ı geçmedi.

Ek olarak FurMark test sonucuda bu şekilde.
Screenshot_1.png
Screenshot_2.png

Maalesef kartı söktüm her tarafına baktım (abartısız) öyle bir Switch bulamadım kartın özelliklerine de baktım böyle bir fonksiyonu olsa MSI mutlaka belirtirdi diye düşünüyorum. Fan sesinden kurtulmak için AMD Software'den maksimum fan hızını %50'ye sabitledim ses yine var ama en azından beynimin içinde yankılanmıyor. Sıcaklıkta Farming Simulator 22 de 60'ı geçmedi.

Ek olarak FurMark test sonucuda bu şekilde.Eki Görüntüle 2147453Eki Görüntüle 2147454

VBIOS orijinaline döndürün.

Hocam kartı sıfır aldım fabrika çıkışı BIOS orijinal değil midir zaten?
BIOS'unu değiştirirsem kart garanti dışı kalmaz mı?

Ve şu an BIOS'un orijinal olup olmadığına nasıl bakarım?

Aynı kartı kullanıyorum bu BIOS ile, sıkıntı yasamadım. Fan konusuna gelince, Zero RPM ozelligi calısmıyor mu? Yani 60 dereceye kadar fanın bostayken donmemesi gerekiyor. Oyunlarda ben MSI Afterburner ile 30-35 arası sabitleyip kullanıyorum cok faydasını gordum size de tavsiye ederim.

Aynı kartı kullanıyorum bu BIOS ile, sıkıntı yasamadım. Fan konusuna gelince, Zero RPM ozelligi calısmıyor mu? Yani 60 dereceye kadar fanın bostayken donmemesi gerekiyor. Oyunlarda ben MSI Afterburner ile 30-35 arası sabitleyip kullanıyorum cok faydasını gordum size de tavsiye ederim.

Techpower up sitesindeki BIOS'la GPU Z üzerinde yazan BIOS versiyonu aynı sadece fan sesinden muzdaribim.

Farming Simulator Steam PUBG girdiğimde 50'yi geçince %80 fan açıyor ses çok baş ağrıtıyor.

50 dereceyi geçtiğinde fan hızını 35-40'larda otomatik açan bir ayar var mı?

50 dereceyi geçtiğinde fan hızını 35-40'larda açabileceğim bir ayar var mı?

Sunu indir, Radeon ayarlarından içe aktar kısmına tıkla aktar.

Çözüm

Geri
Yukarı