MSI Vigor GK50 Low Profile vs Redragon K580 VATA

Logitech dışında da kablosuz ışıklı ya da doğru düzgün adam gibi klavye bulamadım. Sanırım tuşarın yakınlığı ve rahat yazma ihtimalini de göz önünde bulundurup, MSI alacağım. :D

Ben de MSI da karar kıldım ve aldım. Bu bütçeyle Outemu Blue alıp kulaklarım çınlasın istemedim :D

Ben de MSI da karar kıldım ve aldım. Bu bütçeyle Outemu Blue alıp kulaklarım çınlasın istemedim :D
Ben 12 yi geçirmişim kupon iptal oldu yarın alırım artık stok kalırsa :D aylardır araştırıp bekliyorum az daha beklerim ne olacak :D

Edit ekleme:

Bugün siparişi verdim ben de. @SlackerX seninki yarın bugün gelir herhalde. Bakalım hoşuna gidecek mi :D kuponla 1190 a aldım. Diğer satıcılarda 1600 1700 gözüküyor hep n11 de. Sen de aynı satıcıdan mı aldın ?

Son düzenleme:
Ben 12'yi geçirmişim kupon iptal oldu yarın alırım artık stok kalırsa :D aylardır araştırıp bekliyorum az daha beklerim ne olacak :D

Edit ekleme:

Bugün siparişi verdim ben de. @SlackerX seninki yarın bugün gelir herhalde. Bakalım hoşuna gidecek mi :D kuponla 1190'a aldım. Diğer satıcılarda 1600 1700 gözüküyor hep N11 de. Sen de aynı satıcıdan mı aldın?

Ben 1250 TL'ye aldım tekramarketten. Alırken Low profile olmasına alışır mıyım diye endişem vardı. Boşunaymış benim aradığım asıl Low profile mış :D Klavyeyi kutudan çıkardığım anda kalitesini hissettim. 0 çınlama ile kullanıyorum kullanım süresi uzadıkça ne olacak göreceğiz tabii. Tuşlarda parmak izi bırakmaması da hoşuma gitti. Klavye kablosu ortadan ama klavye ile kavuştuğu kısım içeriden yapılmış eğilip bükülmeyle kolay kolay zarar görmez; gelince ne demek istediğimi anlarsınız. Tek eksi verebileceğim nokta temizliği zor olacak gibi önceki klavyem ne kadar kötü olsa da tuş aralarına fırça rahat giriyordu :D

Ben 1250 TL'ye aldım tekramarketten. Alırken Low profile olmasına alışır mıyım diye endişem vardı. Boşunaymış benim aradığım asıl Low profile mış :D Klavyeyi kutudan çıkardığım anda kalitesini hissettim. 0 çınlama ile kullanıyorum kullanım süresi uzadıkça ne olacak göreceğiz tabii. Tuşlarda parmak izi bırakmaması da hoşuma gitti. Klavye kablosu ortadan ama klavye ile kavuştuğu kısım içeriden yapılmış eğilip bükülmeyle kolay kolay zarar görmez; gelince ne demek istediğimi anlarsınız. Tek eksi verebileceğim nokta temizliği zor olacak gibi önceki klavyem ne kadar kötü olsa da tuş aralarına fırça rahat giriyordu :D

Hayırlı olsun hocam. Benim de az önce geldi ama ben hiç memnun kalmadım ya. Yazması çok iyi aşırı rahat yazıyorum fakat yay sesi kafa ütülüyor iade mi etsem kullansam mı bilemedim. Alttaki ayakları açıp kapatırken bile çınlama yapıyor. Hepsi mi böyle, bana mı bana mı piyango vurdu, yoksa kulaklarım mı çok hassas ve bu kadar yay sesi normal mi bilemedim. :D gerçi bir kaç incelemede yay sesi geldiği yazıyordu. Bazı yorumlarda da biir süre sonra yay sesi geçtiğinden bahsedilmişti. Şimdi iade etsem bu paraya ne alırım o da meçhul :D blue switch var anca başka markalarda onlar daha da sesli daktilo gibi.

Ama yazması müthiş keyifli. Hiç bu kadar rahat bir klavye beklemiyordum açıçası. Yay sesini bir kenara bırakırsak, sadece çıt çıt ses geliyor. Laptop klavyesinin mekanik hali gibi. Ama ondan daha hafif ve hassas. Hiç baskı uygulamadan çıt çıt yazıyorum. Mebrandan sonra acayip hafif geldi çok sevdim klavyeyi. Hatta şu anda yazı yazarken çok az yanlışlık yaptım :D Zaten yıllardır laptop kullandığım için low profil klavyelere alışkınım ama laptopda bile bu kadar rahat yazamıyordum. :D

Bir diğer eksisi ise aydınlatma tam tuşların ortasından olmadığı için altlı üstlü bası olan tuşlarda en alttaki simgeler şaffaf olsa bile aydınlatma orada kuvvetli değil :)

Başka eksiğini göremedim şahsen. Şu yay sesi de geçerse( aslında yay sesi de değil üst metal kaplama yüzünden yaknı gibi daha çok) hiç problemi yok klavyenin çok hoşuma gitti.

Bu arada klavyenin yanında desibel ölçer açtım telefondan. Seri şekilde yazı yazarken ses yüksekliği 51'i geçmiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1678972165109.png

ayrıca keycapslerin çift baskı tekniği ile değil de beyaz ABS plastik üzerinde boyama olarak yapılması ileride soyulmalar aşınmalara neden olur mu o soru işareti aklımda. Razer ürünlerinde çok saçma aşınmalar gördüm çünkü. : ) nette araştırdım gk50 için böyle şikayet henüz yazılmamış. Sanırım 2 sene oluyor bu klavye çıkalı.

edit ekleme;

Biraz kurcaladıkça eksiklikler gözüme çarpıyor,

Kasa yumuşak baya esneme yapıyor ama yazı yazarken problem değil,

Yazılımı rezalet bana göre ve ışık modları 5 aşırı yetersiz. Manuel modda ise sadece tuşlara tek tek atama yapabiliyorsunuz. Şöyle yavaş yavaş her tuşun yanıp söndüğü bir mod yok örneğin. İlla dalgalı ya da kayan gökkuşağı gibi bir mod var onu kullanmak lazım. Diğer modlar ise işe yaramaz bana göre.

Yazılımında oyunlar ekli ama pc me kurulu oyunları algılamadı.

Bu gece biraz kullanayım olmadı iade edeceğim. blue switch sesine razı olup, double double injection keykcaps kullanan bir klavye alırım sanırım.

Bir de reddit de bir kullanıcı tuşu kırmış ve muadil tuşu yok klavyenin sipariş edecek. O kadar para verip uzun ömürlü olsun diyoruz ama olası bir problemde çözümsüz kalabilir sorunlar.

Yazım hissiyatı falan çok iyi ama eksiler biraz ağır bastı şöyle uzunca düşününce. Eskişehirde isteyene aldığım fiyattan satabiilirim. 1250TL ye aldım. Ya da muhtemelen iade edeceğim yarın.

Son düzenleme:
Hayırlı olsun hocam. Benim de az önce geldi ama ben hiç memnun kalmadım ya. Yazması çok iyi aşırı rahat yazıyorum fakat yay sesi kafa ütülüyor iade mi etsem kullansam mı bilemedim. Alttaki ayakları açıp kapatırken bile çınlama yapıyor. Hepsi mi böyle, bana mı bana mı piyango vurdu, yoksa kulaklarım mı çok hassas ve bu kadar yay sesi normal mi bilemedim. :D gerçi bir kaç incelemede yay sesi geldiği yazıyordu. Bazı yorumlarda da biir süre sonra yay sesi geçtiğinden bahsedilmişti. Şimdi iade etsem bu paraya ne alırım o da meçhul :D blue switch var anca başka markalarda onlar daha da sesli daktilo gibi.
Ben sizin kadar detaycı değilim hocam. Ama şikayetlerinizi tek tek denedim ben de var mı diye bakmak için. Yay sesi konusunda klavyeye kulağımı dayamama rağmen normal kullanımda yay sesi almıyorum ben. Space tuşuna yaptığınız gibi fırlatma hareketiyle basınca tabi ki ses oluyor. Ama bazı tuşlarınızda yay sesi var sizin h tuşuna bastığınızda net duyuluyor. Bende böyle bir sorun yok.
Bir diğer eksisi ise aydınlatma tam tuşların ortasından olmadığı için altlı üstlü bası olan tuşlarda en alttaki simgeler şaffaf olsa bile aydınlatma orada kuvvetli değil :)
Rgb tutkunu değilim olsam bile oyun oynarken ya da yazı yazarken neresi daha parlak farketmiyorum. Meraklısı farkedebilir tabi saygı duyarım :)
ayrıca keycapslerin çift baskı tekniği ile değil de beyaz ABS plastik üzerinde boyama olarak yapılması ileride soyulmalar aşınmalara neden olur mu o soru işareti aklımda. Razer ürünlerinde çok saçma aşınmalar gördüm çünkü. : ) nette araştırdım gk50 için böyle şikayet henüz yazılmamış. Sanırım 2 sene oluyor bu klavye çıkalı.
500 liralık klavyede bile boya sökülmesi yaşamadım o kadar sık bir kullanıcı değilim. Eğer böyle bir durum varsa ben dahil sürekli kullanıcıları rahatsız eder.
Kasa yumuşak baya esneme yapıyor ama yazı yazarken problem değil,
Dediğiniz gibi kasıtlı bir baskı uygulamadıkça esneme yok. Tuş kullanımında esneme olmuyor. Ancak klavyenin kasasına orta yerinden bastırırsanız esniyor.
Yazılımı rezalet bana göre ve ışık modları 5 aşırı yetersiz. Manuel modda ise sadece tuşlara tek tek atama yapabiliyorsunuz. Şöyle yavaş yavaş her tuşun yanıp söndüğü bir mod yok örneğin. İlla dalgalı ya da kayan gökkuşağı gibi bir mod var onu kullanmak lazım. Diğer modlar ise işe yaramaz bana göre.

Yazılımında oyunlar ekli ama pc me kurulu oyunları algılamadı.
Yazılım indirmedim :D

Ben sizin kadar detaycı değilim hocam. Ama şikayetlerinizi tek tek denedim ben de var mı diye bakmak için. Yay sesi konusunda klavyeye kulağımı dayamama rağmen normal kullanımda yay sesi almıyorum ben. Space tuşuna yaptığınız gibi fırlatma hareketiyle basınca tabii ki ses oluyor. Ama bazı tuşlarınızda yay sesi var sizin h tuşuna bastığınızda net duyuluyor. Bende böyle bir sorun yok.

RGB tutkunu değilim olsam bile oyun oynarken ya da yazı yazarken neresi daha parlak fark etmiyorum. Meraklısı fark edebilir tabii saygı duyarım :)

500 liralık klavyede bile boya sökülmesi yaşamadım o kadar sık bir kullanıcı değilim. Eğer böyle bir durum varsa ben dahil sürekli kullanıcıları rahatsız eder.

Dediğiniz gibi kasıtlı bir baskı uygulamadıkça esneme yok. Tuş kullanımında esneme olmuyor. Ancak klavyenin kasasına orta yerinden bastırırsanız esniyor.

Yazılım indirmedim :D

Ben de şimdiye kadar tuş silinmesi yaşamadım ama parlama yaşamıştım. Gerçi şimdiye kadar kullandığım klavyelerin hepsinin kendisi siyah renkti belki ondan olabilir :D Razer modellerini görünce korktum açıkçası. Mekanik olanlarında yok gerçi. Fakat şu mekanik hissli olanlarının adı neydi unuttum onlardan alacaktım mouse ile takım olsun diye. Sonra bir baktım bembeyaz kalmış çocuğun klavye aşınmış boyası :D Gerçi MSI da da sert bir şekilde çizilme olmadığı sürece böyle beyazlama olacağını sanmıyorum açıkçası düşünmüşlerdir herhalde o kadarını: ))
Ya ben de aslında RGB tutkunu değilim de olmuşken de olsun ya diyor insan. Ama neyse ki tek nokta RGB olduğu için şu an kendime göre bir ışıklandırma atadım her tuşa öyle kullanıyorum. Ama RGB de eleştirim şu yönde olacak yine, F sırasının altındaki numaretik tuşlarda üste simgeler alta numaralar yazılmış mesela. Tam tersi olsa iyi olurmuş. Çünkü simgeler yanıyor, numaralar sönük kalıyor.
Şoş ortamda ışık şiddetini kısttığım için daha fazla belli oluyor :D Ama ışık kademeleri çok iyi diyebilirim. Karanlık ortamda kullanmak içinde kısık modunun olması parlamak yerine pastel renklerde gözükmesini sağlıyor ve sanki tuşlarda ışık değil de renkli boya varmış gibi duruyor :D

1679007492304.png

Sanırım iade etmem zaten uyguna almışım 1 sene kullanırım değerini korumuş olur satar model yükseltirim :D Şu anda gece sessizlikte kullanıyorum. Tuşların hafif çıt çıt sesi o yankıyı duymamı engelliyor gerçi fakat yine de arkadan arkadan hissediliyor. Benim kulaklar çok hassas ya onun da etkisi vardır. En ufak sesi duyarım haha: ))) ya da kullandıkça azalıyor da olabilir.

Yazılımı gerçekten zayıf. Mesela Razer yazılımında yapılan bütün değişiklikler anlık olarak cihaza gönderilirken. MSI da değişiklik yapıp uygula deyince gidiyor renkler. Yanni ufak tefek şeyler ama olsa iyi olurdu diyor insan.

Ama tekrar demeden geçemeyeceğim. Yazı yazmak çok rahat bu klavyede. Basma mesafesinin kısa olmasından mı yoksa anahtarların yumuşaklığından mı bilemiyorum, laptopun mebran klavyesine göre çok daha yumuşak ve fazla bastırmadan yazı yazabiliyorum. Ama normal Blue Switch gibi biraz basıp, tam ortasında hissedilen bir anahtar tarzı değil. Mesafe kısa ve basma ile çıtlama ses, haliyle de algılama anlık oluyor. Kimileri seviyor kimileri sevmiyor bu anahtarı. Benim hoşuma gitti açıkçası.

edit ekleme ;

Programda mistik light diye bir ayar varmış. Baktım razer chroma falan destekliyormuş. bir an heveslendim fakat saçmalığa gelecek olursak. Yalnızca masaüstü bir bilgisayarda, MSI anakart kullanıyorsan klavyeyi tanıyor razer snaypse. Arkadaş laptopda kullanmanın ne farkı var, anakart ile ne farkı var ben anlamadım. MSI tanıtımlarda klavye falan da koymuş masaya her şeyi kontrol edebilirsiniz diyor. Fakat görünen hiç de öyle değil : D

uğraşıyorum bakalım çözüm bulursam yazarım buraya : )

Son düzenleme:
Ama tekrar demeden geçemeyeceğim. Yazı yazmak çok rahat bu klavyede. Basma mesafesinin kısa olmasından mı yoksa anahtarların yumuşaklığından mı bilemiyorum, laptopun mebran klavyesine göre çok daha yumuşak ve fazla bastırmadan yazı yazabiliyorum. Ama normal Blue Switch gibi biraz basıp, tam ortasında hissedilen bir anahtar tarzı değil. Mesafe kısa ve basma ile çıtlama ses, haliyle de algılama anlık oluyor. Kimileri seviyor kimileri sevmiyor bu anahtarı. Benim hoşuma gitti açıkçası.

Algılamanın anlık olması benim de hoşuma gitti o yüzden aradığım Low profilemış dedim bir nevi tepkime süresi azalmış oluyor aslında.

Edit ekleme;

Programda mistik light diye bir ayar varmış. Baktım Razer Chroma falan destekliyormuş. Bir an heveslendim fakat saçmalığa gelecek olursak. Yalnızca masaüstü bir bilgisayarda, MSI anakart kullanıyorsan klavyeyi tanıyor Razer snaypse. Arkadaş laptopta kullanmanın ne farkı var, anakart ile ne farkı var ben anlamadım. MSI tanıtımlarda klavye falan da koymuş masaya her şeyi kontrol edebilirsiniz diyor. Fakat görünen hiç de öyle değil: D

Uğraşıyorum bakalım çözüm bulursam yazarım buraya: )

Bende Razer Viper Mini mouse var çözerseniz faydalanırım :)

Algılamanın anlık olması benim de hoşuma gitti o yüzden aradığım Low profilemış dedim bir nevi tepkime süresi azalmış oluyor aslında.

Bende Razer Viper Mini mouse var çözerseniz faydalanırım :)

Şu zamana kadar yırtındım ama çözemedim gitti. MSI forumunda da yazdım çözüm yok, yıllardır msi yazılımından şikayetçi millet sövüp duruyor D:

O değil de hocam 3 gündür dikkatimi çeken bir şey var. Bunu önce youtube da zaman atlama yaparken fark ettim. Sağ oka baskarken elim üstündeyken hafif baskı uyguladığımda ÇIT sesini duymadan yani tuşa tam basmadan algıladı. Sonra kafama taktım ve her tuşa baktım. Çok hassas basımlarda çıt sesini duymadan algılama yapıyor klavye. Aynı şey basılı durumlarda da geçerli.

Mesela dün oyun oynuyordum. W basılıyken parmağımı hafifçe gevşettim. O boşluk mesafesinde basılı sanıyorken ÇIT sesinden önce kesmiş iletişimi. Kulaklık takılı olduğu için onu parmağımla hissediyorum tabi. O çıtlama hissini almadığım için basılı tutuuyorum sanıyorum.

Sende de böyle bir şey var mı ? TEXT dosyasında önce tuşlara hafifçe basıp, basarken çıt sesini çıkartmadan algılıyor mu diye dener misin. Daha sonra da herhangi bir tuşa mesela G ye uzun süre bas elini hafifçe kaldırmaya başla. Çıtlama mesafesinden önce kesecek mi iletişimi bir dene sen de :)

Bugün aldığım yerle iletşime geçtim bir numara verdiler yarın arayın dediler. Bakalım ne olacak. Öncelikle yay sesi için yazmıştım ama sende yoksa böyle bir tuş mesafesi sorunu (ya da mekaniklerde normal mi bu durum on da bilmiyorum ilk mekanik klavyem bu benim), onu da söyleyeceğim.

edit:

Bir sürü üçüncü parti yazılım ve snekron programı denedim. NE msı sdk'sı düzgün çalışıyor ne üçücü parti yazılımlar kendisi görüp tanıyor klavyeyi. Yabancılar da çok dertli bu konuda. GPU dışında hiç bir ürünü alınmaz diyorlar :D

2023-03-23_023447.jpg

Son düzenleme:
Dediğiniz şeyi denedim hocam oluyor ama yapmak için ekstrem bir çaba sarf etmem gerekti. Demeseniz asla fark etmezdim. Özellikle basarken dediğiniz şey tutturmak çok zor ama basılı tutarken çekince oluyor. Ancak dediğim gibi bunun olması için ekstra bir çaba gerekiyor :D

klavyedeki yay sesini tamamen sıfıra indirdim. Müthiş oldu hem biraz click sesi var hem de tok bir ses. Yay sesi ise tamamen sıfır. İstersen tuşa çok sert bas, ister bastır elini çekerek bırak ve hızlıca tuş kendini itsin. Yay sesi denen o lanet çınlama bitti gitti. :D

Öyle makine yağı falan damlatmaya da gerek yok. :D Çözüm silikon sprey ve silikon gress.

Öncelikle switchlerin kenarlarına biraz silikon o-ring gresi sürüyoruz. Basıp basıp çekiyoruz tuşları. Yağ içine giriyor ve fazlalığını alıyoruz dışarıdaki.

daha sonra da devreye silikon sprey giriyor. Ben koçtaş'tan almıştım arabada kullanmak için. Her hangi bir silikon sprey de olabilir aslında, hatta sprey formda silikon gress bulursanız daha güzel tek seferde halledilmiş olur. Neyse işte silikon spreyi de switch'in kenarından beri sıkıyoruz. Bir fıs yeter. İçine girince dağılıyor zaten. İlkbaş olmamış gibi olacak ama silikon spreyin aerosolu uçunca yağlı yapısı yankıyı tamamen kesecektir.

Valahi ne kadar uzun ömürlü olur bilemiyorum ama şu anda sessizlikte o kafa ütüleyen kilise çanı gibi olan yay sesi tamamen kesilmiş oldu. Aşırı rahatsız ediyordu yahu. Klavyeyi satmayı bile düşünmüştüm. Artık vazgeçtim, :D ileride satarsam da alan adam bol bol dua okur arkamdan eminim, bu kadar sessiz klavye görmemiştir :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı