MSI vs Monster

RealRoyals0

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba;

Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum :) dolayısıyla adminlerim eğer yanlış yere konu açtıysam kusura bakmayınız. :)

Çok tartışılan sorulardan birisi de bu, deneyimlerimle size her iki markanın da karşılaştırma sonuçlarını açıklayacağım, dilerseniz aşama aşama gidelim;

Firmaları bir tanıyalım;

Monster Türk malı değildir. Evet, Monster notebookları satan firma Türk firmasıdır. Monster, clevo adlı Çin menşeili bir şirketin ürettiği laptopları satın alıp fabrikasında kasasına logolar ve hafif düzenlemeler ekleyen bir ithalatçı firma. Evet “e her firma ithalatçı? ” Dediğinizi duyuyorum, bu doğru fakat burada Monster’ı ayıran şey, clevo’nun çok ekonomik olması için malzemeden kaçırması ;) anladınız siz. Soğutma sistemlerinden tutun, anakarta kadar parçalar ve pcbler kalitesiz. Çünkü bunlar en ucuza mal edilmek için üretilen notebooklar. Açın Google’ı oraya sager yazın, gördüğünüz üzere kasaları Monster’a çok benziyor. İşte Monster’ın ithalat sistemini de açıklamış oldum.

Gelelim MSI’a.

Eminim bunun hakkında daha çok bilgi sahibisiniz. Zaten pek de değinemeyeceğim. Tayvan menşeili ve kalitesini kanıtlamış bir firma, ayrıca parça kalitesi de sağlam ( laptopu yere düşürdüğümde -ki kötü düştü: / - Oradan biliyorum) burada amacım MSI’ı övmek değil yanlış anlaşılmasın :) konuyu dağıtmadan, MSI, Monster’a göre kesinlikle kat kat daha iyi firma, buna kesinlikle güvenebilirsiniz. Dilerseniz birkaç özelliklerini karşılaştıralım;

1- Kasa kalitesi:
Monster’ın tasarımı kesinlikle daha tatlı ve aerodinamik duruyor :) fakat malzeme kalitesi ve sürekli meydana gelen menteşe, fan problemleri burada Monster hanesine - olarak yazılıyor. MSI ise Monster’a göre biraz daha sade fakat daha sağlam bir materyalle üretilmiş.

2- Klavye kalitesi:
MSI genellikle SteelSeries kullanıyor, fakat Monster’ın klavyesi clevo’nun ürettiği klavye. Şimdi size soruyorum; SteelSeries klavye mi tercih ederdiniz yoksa a4tech mi? :)

3- Ses kalitesi:
Monster soundblaster cinema ses sistemini kullanırken MSI nahimic 2,2+ ve 3 sistemlerini tercih ediyor, Monster mağazasına gidip ve MSI notebooktan deneyimlemiş biri olarak diyebilirim ki nahimic daha önde bir performans sergilemiş.

4- Anakart pcbleri:
Evet şimdi en önemli yere denk geldiğimizi söyleyebiliriz. PCB yani devre kartı, kullandığımız anakarttan tutun ekran kartına kadar, elektronik çoğu alette bulunan yeşil veya daha farklı renklere sahip boardlardır. Mutlaka denk gelmişsinizdir. Clevo yukarıda da dediğim gibi düşük maliyetlerle laptop yapmayı hedefleyen bir firma, ayrıca soğutma sistemleri de çok kötü, iyi bir referansım var :)

Umarım bu ikilemde kalan arkadaşlarımıza yol gösterebilmişizdir :) inanın iki markanın ürünleri yan yanayken bile fark ediliyor. Kesinlikle denemeden almayın, fakat tecrübelere de ileri de kötü bir deneyim yaşamamak için kulak verin. Bu arada MSI bana ücret vermedi :) hediye de göndermedi, asla bir markayı kötüleme amaçlı yazmadım. 5-6 bin lira veriyorsunuz arkadaşlar, başınıza kötü bir şey gelmesini istemem, he bana soracak olursanız ben ASUS’u tercih ederdim. Tekrardan söylediğim gibi umarım ikilemde kalan arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçen sene aldığım Abra a5' in içini tamamen söküp fan revizyonu yapmak zorunda kalmıştım.
Bunu yaparkende tabi tüm sistemi de gözlemledim. Pek kaliteli sayılmaz. Birazcık iç kasa tasarım hataları var. Monster'in tek artısı bana göre servis hızı.
Zamanında kimse MSI bilmezken biz arkasında duruyorduk. VIA KT400 MSI. bu anakartım hala çalışmakta. MSI ile kıyas olmaz :)

Yaklaşık son 3 yılda Asus(GL502VS, MSI GE63VR 7RF ve monster (GE63VR 7RF ile aynı özelliklerde olan model) ın üst serilerini kullandık kardeşimle beraber; şu anda da GE75 8SF sahibiyim kardeşimde de aynı özelliklerde monster mevcut. İçini açmam bilgisayarın garantiliyken ancak; monster bence o kadar da kalitesiz sayılmaz. Hatta içlerinde kulladığım kasa kalitesi, soğutma, ses performansı en kötü bilgisayar Asusun ROG serisinden GL502VS modelidir.

Sağlamlık konusunda bilgisayarları ben hiç düşürmem ama;
MSI GE75 i alalı daha 10 gün olmadı geçen hafta düşürdüm üst kasa ve LCD cover ı değişeceklermiş ancak, heralde ben bilgisayarı düşürdüğüm gibi düşsem kafam gözüm kırılır parçalanırdı, yani MSI sağlamdır kanıtlandı diyebiliriz. :D

MSI kaliteli evet ama Monster genel olarak fiyat performans için alınıyor. Sonuçta iki ürünün aynı özellikteki laptopları arasında fark az olmuyor. Monster kullandım bir ara ve performanstan memnundum. Servisleri de ilgili memnun kaldım. İki üründe fiyat yakınsa MSI tercihim olur yalnız fiyat farkı çoksa Monster alırım.

Fiyat performans yönünden bakarsanız Monster çok daha önde. Piyasada ki aynı ekran kartı ve işlemciye sahip bir Monster'ı bir MSI ile karşılaştırırsanız aradaki fiyat farkının azımsanmayacak olduğunu görürsünüz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı