Çözüldü MSI X570 Tomahawk BIOS'tan UEFI aktif edince görüntü alınamıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Respect1903

Decapat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Muhasebeci
Sistem:
  • Anakart: MSI X570 Tomahawk Wi-Fi
  • İşlemci: AMD 5600X.
  • RAM: Crucial Ballistix 2*8GB DDR4 3600MHz CL16.
  • Ekran kartı: MSI GTX 1050 Ti Gaming.
  • Depolama: Samsung 980 Pro M.2 NVMe 500GB.
  • SATA SanDisk SSD 500GB.
  • Ekran: Vestel 48" 60Hz TV.
  • Kasa: Sharkoon REV200.
  • PSU: FSP Hydro G PRO 850W 80+ Gold.

Sistemi yeni topladım. Daha önceki sistemdeki depolama SanDisk SSD kullandım. İçinde Windows 10 Pro yüklü.
İlk montajda ekrana görüntü alamadım. Defalarca sök-tak ve uzay kasa montajı ile denedim, BIOS pili çıkarttım, CMOS resetledim olmadı.
En sonunda flash BIOS ile USB belleğe anakartın bütün BIOS güncellemelerini tarih sırasına göre eskiden yeniye olarak tek tek BIOS yükledim. Her versiyon yüklemesinden sonra yine görüntü alamadım. (Ekran kartı, RAM, işlemci vs. bütün bileşenleri söküp BIOS yüklemesi yapıyor. Sökmeden yapmıyor.)
Bu arada anakarttaki Debug LED ışıklarında önce GPU yanıyor, sonra sönüp Boot yanıyor.
Son versiyon güncellemesinden sonra ilk etapta yine görüntü gelmedi. Birkaç denemeden sonra görüntü geldi. BIOS ekranına da girebildim. Windows 10 masaüstüne de gelebildim.

Şimdi asıl sorun şu:

İşletim sistemim UEFI değil, eski usul kurulum. UEFI kurulum yapmak istedim. Rufus ile USB belleğe GPT UEFI seçerek Windows 10 ISO yazdım. Samsung 980 Pro M.2 NVMe depolamayı da GPT yaptım. Anakart BIOS ayarlarında UEFI seçeneğini aktif ettim. Kaydedip yeniden başlatınca yine ekrana görüntü gelmiyor. İlk montajımda yaşadığım sorunu yaşıyorum. BIOS pili sökme ve CMOS resetleme işe yaramıyor. Bütün parçaları söküp tekrar BIOS son versiyon yüklüyorum bu sefer ekran kartında takılıyorum. Debug LED GPU olan yanıyor. Eski bir ekran kartı ile denedim. Radeon 6570. görüntü alıyorum. Daha sonra PC'yi kapatıp GTX 1050 Ti taktığımda çalıştırabiliyorum sistemi. Anakartta UEFI aktif edip UEFI kuruluma başlayamıyorum.

Biraz uzun oldu ama sorunu net ifade edebilmek için detaylı yazdım. Yardımlarınıza ihtiyacım var.

Çözüm
Anakartının güncel BIOS sürümünü yükle, daha sonra default ayarlarda görüntü alabildiğin ekran kartı ile Windows'unu kur sanırım HD 6570 ile alıyorsun görüntü onunla devam et. Senin anakartta yaptığın CSM/UEFI ayarı kullandığın donanımların destekleri için Windows kurulumu için gerekli değil, sen Rufus ile UEFI Windows yazdırdığında anakartta ayarı değiştirmeden Windows yüklediğinde zaten UEFI olarak kurulum yapacaktır. İşletim sistemini kurduktan sonra diğer ekran kartına geçip gerekli driverları yüklersin.
HD 6570 ile UEFI kurulum yapabiliyor musun? Veya UEFI desteği yoksa diğer türlü kurulumda herhangi bir sorun çıkarıyor mu?
DisplayPort kablosuyla bağlıyorsan sorun o da olabilir. Bazı ekran kartlarında boot sırası yüzünden DisplayPort kablosuyla bağladığında görüntü gelmeyebiliyor.

Televizyon hariçi monitörün var mı onu kullanmayı dene bir de.
Yarım saat önce komşudan pc nin monitörünü ödünç aldım, denedim VGA ile. Değişen birşey olmadı.
HD 6570 ile UEFI kurulum yapabiliyor musun? Veya UEFI desteği yoksa diğer türlü kurulumda herhangi bir sorun çıkarıyor mu?
DisplayPort kablosuyla bağlıyorsan sorun o da olabilir. Bazı ekran kartlarında boot sırası yüzünden DisplayPort kablosuyla bağladığında görüntü gelmeyebiliyor.
Yok her 2 ekran kartı ile de Bıos ayarlarından UEFI aktif edip kaydet, yeniden başlat yapınca bir daha görüntü gelmiyor. BIOS son versiyon yükleyince açabiliyorum. TV ye HDMI ile bağlıyorum monitöre VGA ile bağlıyorum.
Ek olarak Ram ler 2660mhz de çalışıyor standart olarak. BIOS ayarlarından XPM açıp 3600mhz yapıp kaydet/yeniden başlat yapınca da Anakarttaki debug led ram ışığı yakıyor. Yine bios pili ve cmos resetleme işe yaramıyor. Tekrar bıos yükleme yapınca açabiliyorum ilk haliyle. Anladığım kadarıyla bıos ayarlarında hiç bir oynama yapamıyacağım. Ne ram için Xpm açanileceğim, ne uefi açıp uefi kurulum yapabileceğim.

Son düzenleme:
Anakartının güncel BIOS sürümünü yükle, daha sonra default ayarlarda görüntü alabildiğin ekran kartı ile Windows'unu kur sanırım HD 6570 ile alıyorsun görüntü onunla devam et. Senin anakartta yaptığın CSM/UEFI ayarı kullandığın donanımların destekleri için Windows kurulumu için gerekli değil, sen Rufus ile UEFI Windows yazdırdığında anakartta ayarı değiştirmeden Windows yüklediğinde zaten UEFI olarak kurulum yapacaktır. İşletim sistemini kurduktan sonra diğer ekran kartına geçip gerekli driverları yüklersin.

Çözüm
Eski modda kurulu Sandisk SSD'yi çıkartıp normal bir şekilde flash bellekten kurulum yaparsanız sorun çözülecektir. Sandisk SSD işi karıştırıyor.
XMP hatasına gelince, XMP her zaman sorunsuz çalışan teknoloji değil. 3400 CL16, 3200CL16 gibi denemelisiniz. İşlemci RAM kontrolcüsü voltajlarıyla oynayarak sorunu çözen de var ben gibi.

Hocam, hem iş, güç, bayram seyram, bir de PC'yi çalıştıramamaktan foruma da bakamadım.
Dediğiniz gibi yaptım. Güncel BIOS yükledim. Radeon 6570 takılı iken görüntü aldım. SanDisk SSD de kurulu olan eski Windows 10 da masaüstüne geldim. Windows 10 UEFI kurulum USB belleğimi takıp başlattım ve sistem otomatik USB belleği Boot ederek Windows 10 kurulumuna başladı. 980 Pro'ya UEFI kurulum yapabildim. Ekran kartını da değiştirdim 1050 Ti taktım ve sistem çalışıyor, görüntü alıyorum. Bu sorunu çözmüş oldum, teşekkür ederim.

Ancak başka bir problem ortaya çıktı şimdi de. Neden nasıl oldu anlayamadım.
BIOS yüklerken anakarttan bütün bileşenleri, ekran kartı, RAM, işlemci hepsini sökmem gerekiyordu. Öyle yaparak BIOS yükledim. Windows 10 UEFI de kurduk. Şimdi PC'yi her kapatıp açtığımda, sistem masaüstüne gelene kadar hiçbir şekilde ekranda hareket yok. Masaüstüne gelince görüntü geliyor. Yani masaüstüne gelmeden önce, anakart logosu vs. hiçbir şeyy görmüyorum. PC açılırken Del tuşu ile BIOS'a gir komutu verdiğimde uzun süre beklememe rağmen görüntü gelmiyor. Belli ki Del tuşu BIOS'a giriyor ama ekrana görüntü gelmediği için ben göremiyorum.
Görüntü sadece masaüstüne gelince geliyor. Şimdilik PC'yi kullanabiliyorum ama, ileride bir sorun olduğunda herhangi bir sebeple BIOS'a girmek istediğimde giremiyeceğim. Çok garip, nasıl böyle oldu anlayamıyorum. İşlemci söktak yaparken bir pinine zarar mı verdim acaba. Dikkatli yaptım hep bunları.
Edit: Bu sorun da çözüldü. Bileşenleri birkaç kez sök tak yaptım. RAM'larin yerlerini değiştirdim. Ekran kartlarının slotlarını değiştirerek denedim. En sonunda Radeon 6570 ekran kartı, alttaki slotta takılı iken masaüstüne gelmeden önceki Boot aşamasını görebildim. BIOS ayarlarına girebildim. Ardından aynı slota 1050 Ti ekran kartını takıp denedim. Sorun yoktu.

Yeni bir sorun daha karşıma çıktı 🙂🙂

PCI-e 16X 4gen slotunda her iki ekran kartını tek tek takıp çalıştırdığımda sistemi açamıyorum. Anakartta Debug ledlerinden GPU olan yanıyor. 2 ekran kartını da birlikte taktım. HDMI kabloyu alttaki ekran kartına bağlayarak çalıştırdım. BIOS ayarlarında "board Explorer" bölümünde anakartı görüntüledim. İlk slot olan PCI-e 16X 4gen slotunda ekran kartı takılı olmasına rağmen "empty" yazıyor. Boş gösteriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı