Çözüldü MSI X670E anakartta BIOS'un açılması çok uzun sürüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Berent

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance 7000mhz cl34 ddr5 32 gb(2x16)
SSD veya HDD modeli
Kingston kc3000 2tb gen 4 m2 7000 okuma-7000yazma
Ekran kartı
Msi Geforce RTX 4080 Gaming X Trio
Anakart
Msi x670e gaming plus wifi 7800mhz(oc) ddr5
İşlemci
Amd ryzen 9 7950x3d
Arkadaşlar merhaba. Doğrudan konuya gireceğim, bu hafta içinde yeni bir üst seviye bilgisayar topladım kendime. Aşağıda bileşenleri paylaşacağım. İşin ilginç kısmı bilgisayarın biosunun açılması normalden çok daha uzun sürüyor. Bir çözümü var mı diye merak ettim. Biraz internette araştırdım ancak kaydadeğer bir şey çıkaramadım. Mevzu aslında şu, bilgisayarın Power tuşuna bastığımda veya PC'ye reset attığımda ilk anakart sembolu gelip PC açılmaya başlayana kadar yaklaşık 25-30 saniye bir süre geçiyor. Yani o ilk 25-30 saniye dümdüz siyah ekran ile bekleyerek geçiyor. Daha sonrasında sistemin açılması olağan kısalıkta devam ediyor. Bunu hızlandırmanın bir yolu var mıdır? Yani ilk boot ekranı gelene kadar geçen 30 saniye bana fazlasıyla uzun geldi. Şayet bir önceki X99a sistemim vardı onda ilk ekranın gelmesi taş çatlasa 3-5 saniye hatta o kadar bulmuyordu bile. İlk boot gerçekleştikten sonra Windows'un açılması ise olağan 15-20 saniye aralığında yani normal. Yeni sistemimi aşağıya kalem kalem bırakıyorum. Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Yapılabilecek bir şey yoksa da bilmiş olurum buna da böyle alışırım.

Anakart: MSI X670E Gaming Plus Wi-Fi 7800MHz(OC)
İşlemci: AMD Ryzen 9 7950x3D.
Ekran kartı: MSI RTX 4080 Gaming X Trio.
RAM: Corsair Vengeance 32 GB(2x16) 7000MHz CL34 DDR5.
SSD: 2TB Kingston KC3000 7000OKUMa-7000YAZMa gen4 M.2

Çözüm
BIOS'tan Memory Context Restore'yi açacaksınız.

Sonra bir kaça defa sistemi kapatıp açın.
Teşekkür ederim eve dönünce deneyeceğim.

Değerli arkadaşım, işten döndüm geldim hemen bahsettiğin gibi Memory context restore u açtım. normalde auto da duruyordu ayar enable hale getirdim. Sonrasında sistemi 6-7 kere yeniden başlattım. ancak bir değişiklik olmadı. Yine de teşekkür ederim.

BIOS'tan Memory Context Restore'yi açacaksınız.

Sonra bir kaça defa sistemi kapatıp açın.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim eve dönünce deneyeceğim.

Değerli arkadaşım, işten döndüm geldim hemen bahsettiğin gibi Memory context restore u açtım. Normalde Auto da duruyordu ayar enable hale getirdim. Sonrasında sistemi 6-7 kere yeniden başlattım. Ancak bir değişiklik olmadı. Yine de teşekkür ederim.

Değişiklik olması gerekiyor, yeniden başlatma değil de, sistemi kapatın, tekrar açın.

Ayarı enable yaptıkdan sonra kaydetmeyi unutmayın.

Bir de BIOS güncel mi? Oda önemli.

Son düzenleme:
Evet bilgisayarı kurarken en baştan kendi internet sitesindeki en güncel sürüm BIOS sürümünü kurdum. aynı şekilde save and reboot yaptım. Tamam birkaç defa da tamamıyla kapatıp açayım bilgisayarı onu da deneyeyim.

Dostum çok teşekkür ederim. Sorun çözüldü. Dediğin gibi kapat aç işlemini birkaç tekrar yapınca düzeldi. Eline emeğine sağlık. Bu arada evet RAM'lerim de 2'e 4'te. Evde yeni bir sistem kurarken hep anakart kitapçığından teyit ederek takıyorum RAM'lerimi eğer tüm slotları doldurmayacaksam.

Dostum çok teşekkür ederim. Sorun çözüldü. Dediğin gibi kapat aç işlemini birkaç tekrar yapınca düzeldi. Eline emeğine sağlık. Bu arada evet RAM'lerim de 2'e 4'te. Evde yeni bir sistem kurarken hep anakart kitapçığından teyit ederek takıyorum RAM'lerimi eğer tüm slotları doldurmayacaksam.

Rica ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı