MSI Z270 GAMING M3 DRAM ve CPU ışığı sorunu

Etzzel

Hectopat
MSI Z270 GAMING M3 bir anakart kullanıyorum geçenlerde kasa içinde ki rutin temizliğimi yaptım ve kasayı kapattım ancak yarım saat sonra falan güç tuşuna bastığımda ekrana herhangi bir görüntü gelmediğini fark ettim.

Sabırsız davranmak istemedim biraz daha bekledim ancak herhangi bir görüntü gelmedi anakart üzerinde speaker takılı olmadığı için herhangi bir seste duymadım her neyse bağlantılarımı kontrol ettim ancak herhangi bir soruna rastlamadım ancak bir şey dikkatimi çekti anakart üzerinde DRAM ve CPU adında iki ışık aynı aralıkta devamlı yanıp sönüyordu.. Bende RAM'leri kontrol ettim ve farklı bir RAM ile denedim yine görüntü alamadım.

Bu sefer farklı bir PSU ile denedim ancak ondada sonuç değişmedi yine görüntü yoktu ve aynıydı.. İşlemciden olabileceğini düşünmüyorum çünkü oraya hiç dokunmadım bile RAM'ler desek ikisi birden bozulur mu bilmiyorum. Tek tek de denedim farklı RAM ile de denedim ama sonuç alamadım PSU belki sorunlu diye farklı PSU ile denedim ama sorun yine aynı.

Ne olur olmaz diye işlemciyide kontrol ettim fiziksel olarak hiç bir sorun gözükmüyordu her şey yolundaydı. Anakartta 8 pin ve 24 pin baktım onlarda da herhangi bir sorun göremedim.. En son anakart kaldı ve onun üstüne yoğunlaşmaya başladım.. BİOS pilini çıkarttım 40 dk bekledim geri taktım ancak değişen bir şey olmadı.. Anakart diğer ürünlere de zarar vermiş midir diye endişe de ediyorum işin açıkcası RAM, işlemci gibi ürünlerime de zarar verir mi onu bilmiyorum.

Durumu nasıl halledebilirim daha önce başına gelen veya bu durumu yaşayan birisi var mı?

İ3 7100 1151 pin
MSI Z270 GAMING M3
1050 Ti 4 GB MSİ
GSkill Tridentz 3466 Mhz 4x2 RAM
RAZalman 500W Power
500 GB SSD
640 GB HDD

Bir de sormak istediğim şu var kasanın üstündeki ledli fanları anakarta bağlamadan direk power üstündeki pinlerle bağlasak herhangi bir sorun olur mu? @Recep Baltaş @Ali Güngör yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende dram ışığı yandığı vakit fark ettim ki, ramlerim overclock da kalmış ve uzun süre fark etmeden kullandığım için servis direk değişim yaptı, yeni ramler takılınca direk sorun çözüldü. Eğer o ışıklar yanıyor ise çok ama cok büyük ihtimal o ekipman gerçekten cortlamistir. Fakat önce ki dram ışığı sorunumu da şu şekilde çözdüm, ramleri yuvadan soktum, anakarti tamamen statik elektrik boşaltımı yaptım sıfır elektrik kaldı ana kartta o sırada ramlerde boşaldı. Ram yuvalarını güçlü bir süpürge ile çektim, dikkatini çekerim üfletmedim. Ondan sonra ramlerin dişlerini losyonla temizledim ve koydum. Sıkıntı çözülmüştü. Ramlerin için bunu dene, sıkıntı tek cpuya düşerse onu da kontrol etmek lazım, ve eğer bir seferlik şansa açıldı diyelim cihaz. Direk biosa gir Sakık Windows açma ve overclock gibi ayarlar açık mı bak, hepsini kapat.

Cevabınız için teşekkür ederim, ancak sistemin çökmesi veya çöp olmasına bu kadar kesin karar vermek bence yanlış olur sonuçta başka PSU ve RAM ile denendi. Geriye sadece anakart ve işlemci kalıyor CPU'da bir hata olacağını düşünmüyorum bundan 2 gün öncesine kadar BIOS güncellemesi yapmıştım belki de ondan kaynaklı bir durum meydana gelmiş olabilir. Bir çok yeri okuduğumda arızanın genelde anakart BİOS veya anakartin kendisi ile alakalı olduğu yazıyor pek nadir olarak PSU ve RAM arızaları ile karşılaştım.. Ciddi bir arıza da belli aralıklarla değilde sabit bir ışık yanacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:
Farklı bir CPU ile deneyin.

Hocam elimde farklı CPU olsa sizce denemez miydim? :)
MSI Z270 GAMING M3 bir anakart kullanıyorum geçenlerde kasa içinde ki rutin temizliğimi yaptım ve kasayı kapattım ancak yarım saat sonra falan güç tuşuna bastığımda ekrana herhangi bir görüntü gelmediğini fark ettim.

Sabırsız davranmak istemedim biraz daha bekledim ancak herhangi bir görüntü gelmedi anakart üzerinde speaker takılı olmadığı için herhangi bir seste duymadım her neyse bağlantılarımı kontrol ettim ancak herhangi bir soruna rastlamadım ancak bir şey dikkatimi çekti anakart üzerinde DRAM ve CPU adında iki ışık aynı aralıkta devamlı yanıp sönüyordu.. Bende RAM'leri kontrol ettim ve farklı bir RAM ile denedim yine görüntü alamadım.

Bu sefer farklı bir PSU ile denedim ancak ondada sonuç değişmedi yine görüntü yoktu ve aynıydı.. İşlemciden olabileceğini düşünmüyorum çünkü oraya hiç dokunmadım bile RAM'ler desek ikisi birden bozulur mu bilmiyorum. Tek tek de denedim farklı RAM ile de denedim ama sonuç alamadım PSU belki sorunlu diye farklı PSU ile denedim ama sorun yine aynı.

Ne olur olmaz diye işlemciyide kontrol ettim fiziksel olarak hiç bir sorun gözükmüyordu her şey yolundaydı. Anakartta 8 pin ve 24 pin baktım onlarda da herhangi bir sorun göremedim.. En son anakart kaldı ve onun üstüne yoğunlaşmaya başladım.. BİOS pilini çıkarttım 40 dk bekledim geri taktım ancak değişen bir şey olmadı.. Anakart diğer ürünlere de zarar vermiş midir diye endişe de ediyorum işin açıkcası RAM, işlemci gibi ürünlerime de zarar verir mi onu bilmiyorum.

Durumu nasıl halledebilirim daha önce başına gelen veya bu durumu yaşayan birisi var mı?

İ3 7100 1151 pin
MSI Z270 GAMING M3
1050 Ti 4 GB MSİ
GSkill Tridentz 3466 Mhz 4x2 RAM
RAZalman 500W Power
500 GB SSD
640 GB HDD

Bir de sormak istediğim şu var kasanın üstündeki ledli fanları anakarta bağlamadan direk power üstündeki pinlerle bağlasak herhangi bir sorun olur mu? @Recep Baltaş @Ali Güngör yardımlarınız için teşekkür ederim.

Konuda güncelleme : Anakartı servise gönderdim , 8 gün kargoda 2 gün serviste kaldı (ServisPoint) gittiği gün arıza giderilerek geri tarafıma gönderildi. Arıza sebebini sorduğumda BIOS kilitlenmesi meydana geldiğini ilettiler. Sorunu evden çözemedim bu konuda sorun yaşayıp farklı yollarda çözen arkadaşlar konu altında tecrübelerini paylaşırlarsa eminim bazı arkadaşların işine yarayacaktır.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    227,4 KB · Görüntüleme: 84
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı