MSI Z490-A PRO sistem donuyor

Cthulhu_joker

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar,

Yaklaşık 2 hafta önce yeni bir sistem topladım. Eski ve yeni sistemi en altta bulabilirsiniz. Yeni sistemde ilk problemi tüm USB bağlantılarını yaptıktan sonra BIOS'ta takılmalar (lagging) olarak yaşadım. Tüm USB aygıtlarını ve diskleri çıkartıp tek tek hangisinin bu soruna neden olduğuna baktım. Z211 Logitech hoparlör USB'si takılı olduğunda takılmalar oluyormuş. Hoparlör gücünü USB üzerinden çekmekte. Hatta BIOS'ta iken hoparlörün güç çektiği bu USB'yi taktığım anda mouse işaretçisinin takılmaya başladığını USB'yi çıkartığımda takılmaların sona erdiğini gördüm. Açıkçası daha önceki sistemde de aynı hoparlörü kullandım, böyle bir şeyin başıma gelebileceğini tahmin bile edemezdim. Neyseki yalnızca BIOS'ta takılma olduğu için dert edilecek bir şey değil fakat daha büyük bir sorunun işareti olabilir mi?

Bir diğer sorun oyunlarda. En başta ekran kartını satın almış olduğumdan eski sisteme MSI 5700 XT Gaming X modelini takıp Red Dead Redemption 2'yi denedim. Eski sistemde olması gerektiği gibi CPU darboğaz da, FPS düşük ama oynayabilmek için bence yeterli. Oyunun(Red Dead Redemption 2) ve ekran kartının kronik sorunları olduğunu biliyorum. V-Sync, FreeSync kapalı olacak şekilde yüksek ayarlarda oynarken bazen 15 dakika bazen de 1 saatte oyunlar (Red Dead Redemption 2, LoL) kapanıp masaüstüne düşüyordum. Format atıp Radeon 20.9.1 WHQL sürücüsünü kurup denediğimde 1 hafta boyunca hiçbir sorun yaşamadım. (Eski sistem)

Yeni sistemi format ile kurduğumda BIOS'taki takılma dışında bir sorun yaşamadım. Taki geçen gün Red Dead Redemption 2'ye tekrar girene kadar. Oyundan atmalar yeniden başladı. Problem yaşamadan önce 1-2 gün yalnızca baldur's gate 3 açıp oynamıştım. Bu süre zarfında herhangi bir sürücü güncellemesi vb. yapılmadı. Red Dead Redemption 2'de takılmalar başlayınca farklı oyunları denedim. LoL'de sorun yoktu -en azından 30 dakika boyunca sorun olmadı-. Frostpunk'ı denediğimde ise 15 dakika sonra sistemin gücü kesilmiş gibi reset attı. Hoparlör USB'sini çıkarıp Frostpunk'ı tekrar denediğimde ise sorun yaşamadım. Tam problemi bulduk sorunu çözdük derken Red Dead Redemption 2'yi tekrar açtım -hoparlör USB'si olmadan-, 10-15 dakika sonra yine masaüstüne düştü.

Şimdi çözüm üretmeyecek olduğunu bile bile tekrar format atmayı ve 1-2 hafta sonra aynı yere geleceğimi düşünüyorum. Sürücü çakışmaları, BIOS ayarları vb neyi eksik yapmış olabilirim?

PSU değişimi yapılmasını önerecekseniz lütfen yeni sistemi 2 hafta nasıl sorun yaşamadan kullandığımı açıklayabilir misiniz?

Not: Güç tüketimi (eski sistem+ekran kartı) > güç tüketimi (yeni sistem+ekran kartı)
Not2: Ekran kartında coil whining var. Kasa kapağı takılı olunca rahatsız etmiyor.
Not3: Hoparlör USB girişini farklı tüm çıkışlarda(USB 2.0, 3.2 vb.) denedim. Sonuç aynı.

BIOS son versiyonuna (V24) güncellendi. Bellekler XMP modunda 3600 MHz, işlemci 4.0 GHz.

Eski sistem:
FX 6300
ASUS M5A97 Evo r2.0.
Corsair Vengeance 1600 MHz 4x3 GB

Crucial MX200 240 GB SATA SSD.
WD 2 TB Green HDD.
MSI RX 5700 XT Gaming X.
Thermaltake Smart 650W 80+ Bronze.
144 Hz Optix MAG241C -görüntü DP ile aktarılıyor-
Logitech Z211 speaker.
Logitech K360 klavye.
Logitech G102 mouse.
Cooler Master Silencio 650 Pure kasa.
Win 10 Pro X64 20H2.

Yeni sistem:
i5 10400F
MSI Z490-A PRO.
G.Skill Ripjaws V kit 8x2 GB 3600 MHz C18.
Kingston NVMe M.2 A2000 500 GB SSD

WD 2 TB Green HDD.
MSI RX 5700 XT Gaming X.
Logitech Z211 speaker.
Logitech K360 klavye.
Logitech G102 mouse.
Win 10 Pro X64 20H2.

Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

Yaklaşık 2 hafta önce yeni bir sistem topladım. Eski ve yeni sistemi en altta bulabilirsiniz. Yeni sistemde ilk problemi tüm USB bağlantılarını yaptıktan sonra BIOS'ta takılmalar (lagging) olarak yaşadım. Tüm USB aygıtlarını ve diskleri çıkartıp tek tek hangisinin bu soruna neden olduğuna baktım. Z211 Logitech hoparlör USB'si takılı olduğunda takılmalar oluyormuş. Hoparlör gücünü USB üzerinden çekmekte. Hatta BIOS'ta iken hoparlörün güç çektiği bu USB'yi taktığım anda mouse işaretçisinin takılmaya başladığını USB'yi çıkartığımda takılmaların sona erdiğini gördüm. Açıkçası daha önceki sistemde de aynı hoparlörü kullandım, böyle bir şeyin başıma gelebileceğini tahmin bile edemezdim. Neyseki yalnızca BIOS'ta takılma olduğu için dert edilecek bir şey değil fakat daha büyük bir sorunun işareti olabilir mi?

Bir diğer sorun oyunlarda. En başta ekran kartını satın almış olduğumdan eski sisteme MSI 5700 XT Gaming X modelini takıp Red Dead Redemption 2'yi denedim. Eski sistemde olması gerektiği gibi CPU darboğaz da, FPS düşük ama oynayabilmek için bence yeterli. Oyunun(Red Dead Redemption 2) ve ekran kartının kronik sorunları olduğunu biliyorum. V-Sync, FreeSync kapalı olacak şekilde yüksek ayarlarda oynarken bazen 15 dakika bazen de 1 saatte oyunlar (Red Dead Redemption 2, LoL) kapanıp masaüstüne düşüyordum. Format atıp Radeon 20.9.1 WHQL sürücüsünü kurup denediğimde 1 hafta boyunca hiçbir sorun yaşamadım. (Eski sistem)

Yeni sistemi format ile kurduğumda BIOS'taki takılma dışında bir sorun yaşamadım. Taki geçen gün Red Dead Redemption 2'ye tekrar girene kadar. Oyundan atmalar yeniden başladı. Problem yaşamadan önce 1-2 gün yalnızca baldur's gate 3 açıp oynamıştım. Bu süre zarfında herhangi bir sürücü güncellemesi vb. yapılmadı. Red Dead Redemption 2'de takılmalar başlayınca farklı oyunları denedim. LoL'de sorun yoktu -en azından 30 dakika boyunca sorun olmadı-. Frostpunk'ı denediğimde ise 15 dakika sonra sistemin gücü kesilmiş gibi reset attı. Hoparlör USB'sini çıkarıp Frostpunk'ı tekrar denediğimde ise sorun yaşamadım. Tam problemi bulduk sorunu çözdük derken Red Dead Redemption 2'yi tekrar açtım -hoparlör USB'si olmadan-, 10-15 dakika sonra yine masaüstüne düştü.

Şimdi çözüm üretmeyecek olduğunu bile bile tekrar format atmayı ve 1-2 hafta sonra aynı yere geleceğimi düşünüyorum. Sürücü çakışmaları, BIOS ayarları vb neyi eksik yapmış olabilirim?

PSU değişimi yapılmasını önerecekseniz lütfen yeni sistemi 2 hafta nasıl sorun yaşamadan kullandığımı açıklayabilir misiniz?

Not: Güç tüketimi (eski sistem+ekran kartı) > güç tüketimi (yeni sistem+ekran kartı)
Not2: Ekran kartında coil whining var. Kasa kapağı takılı olunca rahatsız etmiyor.
Not3: Hoparlör USB girişini farklı tüm çıkışlarda(USB 2.0, 3.2 vb.) denedim. Sonuç aynı.

BIOS son versiyonuna (V24) güncellendi. Bellekler XMP modunda 3600 MHz, işlemci 4.0 GHz.

Eski sistem:
FX 6300
ASUS M5A97 Evo r2.0.
Corsair Vengeance 1600 MHz 4x3 GB

WD 2 TB Green HDD.
MSI RX 5700 XT Gaming X.
Logitech Z211 speaker.
Logitech K360 klavye.
Logitech G102 mouse.
Win 10 Pro X64 20H2.

Yeni sistem:
i5 10400F
MSI Z490-A PRO.
G.Skill Ripjaws V kit 8x2 GB 3600 MHz C18.
Kingston NVMe M.2 A2000 500 GB SSD

WD 2 TB Green HDD.
MSI RX 5700 XT Gaming X.
Logitech Z211 speaker.
Logitech K360 klavye.
Logitech G102 mouse.
Win 10 Pro X64 20H2.

Şimdiden çok teşekkürler.

Sıcaklık değerlerini gözden geçirebilirsin.
Driver sorunu olabilir.
USB takınca kısa devre yapıyor olabilir.
Aldığınız ürün-ler fabrika hatalı olabilir.
Aldığınız mağaza vb. yerlerle iletişime geçip yardım isteyebilirsiniz.
Direk MSI Intel'den yardım alabilirsiniz.
Açıkçası benim aklıma daha da bir şey gelmedi.

9 şubat 2021'de msi marka ekran kartı ve anakartı ServisPoint e incelenmesi için aşağıdaki şikayetler ile teslim ettim.

MSI Z490-A Pro şikayetleri: Gücünü USB den alan hoparlör takılınca oluşan bios yavaşlaması(hangi USB çıkışına takıldığından bağımsız sürekli yaşanan bir olay) ve USB çıkışlarında hissedilebilir elektrik akımı(cep telefonu usb ye takılı iken dokunduğumda fark etmiştim, diğer tüm anakart çıkışları da aynıydı. 2 kere yaşanan bir olay)

MSI RX 5700 XT GAMING X şikayetleri: Red Dead online da varsayılan frekanslarda 87-88 °C dereceler(bağlantı noktası sıcaklığı 110-115 derece), oyunlardaki takılmalar (hard reset gerektiren), coil whine ve en önemlisi neden ve ne sıklıkla oluştuğunu anlamadığım yatay çizgiler.

Bu şikayetlerle teslim ettiğim parçaların 6 saat sonra testlerinin tamamlandığı bilgisini verdi ServisPoint.

Bugün gittim (10 Şubat) ve iki parçada da sorun olmadığını belirttiler. İtiraz edip uzun süreli test yapılması için kayıt açtırdım.

Benzer sorunları yaşayanlar veya çözüm önerisi olanların desteklerini bekliyorum.

Admin lütfen konu başlığını "MSI Z490-A Pro, MSI RX 5700 XT GAMING X SİSTEM SORUNU" şeklinde değiştirebilir misin?

Donma kelimesi kullanılmamasına rağmen başlığa o şekilde yazılmış.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı