Çözüldü MSI Z590 GAMING Carbon Wi-Fi RAM XMP olmuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

WhoWalksAlone

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba.

Dün ekran kartı hariç tüm parçalarımın elime ulaşmasıyla beraber tüm bileşenlerimi birleştirdim. Aşağıda sorum için gerekli olacak parça detayları bulunmaktadır. Gerekirse fazlasını da iletebilirim.

MSI Z590 GAMING Carbon Wi-Fi
Corsair Vengeance RGB Pro 3200 MHz CL16.
Intel 11700k işlemci.

Ekran kartım olmadığı için şu anda (aldım ancak arkadaşımın ülke dışından getirmesini bekliyorum bu ay içinde) işlemcim üzerinden görüntü alıyorum. İlk sorunum DP'nin anlamsız bir şekilde görüntü vermemesiyle başladı. Anakart üzerinde bulunan DP'ye kabloyu bağladığımda bir türlü görüntü alamadım. HDMI'a geçtim ve düzeldi. (bu da ayrı bir sorun ancak yarın tekrar deneyip ona göre konu açacağım. Fikri olan varsa yine de belirtebilir.)

Sonrasında açar açmaz daha işletim sistemi kurmadan RAM frekansını 3200'e çekmeye çalıştım fakat olmadı. XMP profile 1'e bastım ve kaydedip çıktım. Bilgisayar durmadan yeniden başlamaya ve yanlış hatırlamıyorsam Memory ile ilgili olan error code 55'i vermeye başladı. BIOS'a bile giremedim. En sonunda mecburen BIOS pilini çıkartarak ayarları sıfırladım ve şu anda 2666'da tüm ayarlar default bir şekilde çalıştırıyorum.

Neyi yanlış yaptığım konusunda fikri ya da nasıl yapmam gerektiği konusunda bir yanıtı olan varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim. Bu konularda çok bilgim yok. Bir şeyleri bozmaktan, geri döndürülemez hale getirmekten korkuyorum açıkçası.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kullandığınız ramin tam kodunu / Monitör modelinizi ve Mevcut bios sürümünü yazar mısınız .
Ram Tam Kodu: CMW16GX4M2Z3200C16
Ram Tam Model: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8 GB) 3200 MHZ CL 16
Monitör Modelim: MSI Optix G241C
BIOS Sürümü: E7D06IMS.130 (Biraz önce MSI'ın sitesinden indirdim. En güncel sürüm buydu ve güncelledim.)

BIOS Güncel mi?
An itibariyle güncel ama tüm her şeyin uygun olduğunu düşünmeden tekrar denemeyeceğim.

Ram ile ilgili daha fazla bilgi verir misiniz ?
Hemen yukarıda tam modeli ve kodunu paylaştım.
sanırım ramlerimiz aynı şu konudaki test süreçlerini uygulayabilirsin. Konu 'XMP aktif olduğunda sistem siyah ekranda kalıyor' XMP aktif olduğunda sistem siyah ekranda kalıyor
Bu çözüm biraz BIOS'da fazla ayar yapmayı gerektiriyor gibi geldi. Bu nedenle açıkçası daha kolay ve minimize BIOS ayarı gerektiren bir çözümü denedikten sonra yine olmazsa buna geçmeyi düşünüyorum. Yanıtınız için teşekkür ederim.
Bu arada benim sistemimde yalnızca 2x8 GB var.

Ayrıca genel bir ek bilgi olarak RAM'lerimin her ikisi de ilk başta takılması gerektiği anakartta belirtilen 2 ayrı slota takılı.
An itibariyle kendimce bir çözüm buldum ve oldu. Ancak DP'den hala görüntü alamıyorum. RAM ile ilgili olarak uyguladığım işlem şu oldu:

1- BIOS güncelledim.
2- OC menüsünden default olarak modu "expert" halindeyken bunu "normal"'a çektim.
3- RAM OC'yi enable hale getirip ayarları kaydederek çıktım.

Tekrar başladığında bilgisayarım RAM frekansı 3200 olmuştu.

Fakat yukarıda da belirttiğim gibi halen daha DP'den görüntü alamıyorum.
Ekran kartım geldiğinde böyle bir problem yaşamayacağımı düşünüyorum ancak şuanda alamıyor oluşum sinirimi bozuyor.

Kullanmış olduğum monitör modeli yukarıda yazılı. Kablo olarak Paugge DP 1.4 şeklinde 2 metrelik DP kablo kullanıyorum.
Monitörümün modelini yanlış yazmışım. Monitör MSI Optix G241 olacak. Curved olmayan versiyon.
Son sorunun çözümü aşağıdaki konumda mevcut.

MSI Optix G241 DP Görüntü Sorunu

Herkese teşekkür ediyorum.
Kullandığınız ramin tam kodunu / Monitör modelinizi ve Mevcut bios sürümünü yazar mısınız .
Ram Tam Kodu: CMW16GX4M2Z3200C16
Ram Tam Model: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8 GB) 3200 MHZ CL 16
Monitör Modelim: MSI Optix G241C
BIOS Sürümü: E7D06IMS.130 (Biraz önce MSI'ın sitesinden indirdim. En güncel sürüm buydu ve güncelledim.)

BIOS Güncel mi?
An itibariyle güncel ama tüm her şeyin uygun olduğunu düşünmeden tekrar denemeyeceğim.

Ram ile ilgili daha fazla bilgi verir misiniz ?
Hemen yukarıda tam modeli ve kodunu paylaştım.
sanırım ramlerimiz aynı şu konudaki test süreçlerini uygulayabilirsin. Konu 'XMP aktif olduğunda sistem siyah ekranda kalıyor' XMP aktif olduğunda sistem siyah ekranda kalıyor
Bu çözüm biraz BIOS'da fazla ayar yapmayı gerektiriyor gibi geldi. Bu nedenle açıkçası daha kolay ve minimize BIOS ayarı gerektiren bir çözümü denedikten sonra yine olmazsa buna geçmeyi düşünüyorum. Yanıtınız için teşekkür ederim.
Bu arada benim sistemimde yalnızca 2x8 GB var.

Ayrıca genel bir ek bilgi olarak RAM'lerimin her ikisi de ilk başta takılması gerektiği anakartta belirtilen 2 ayrı slota takılı.
An itibariyle kendimce bir çözüm buldum ve oldu. Ancak DP'den hala görüntü alamıyorum. RAM ile ilgili olarak uyguladığım işlem şu oldu:

1- BIOS güncelledim.
2- OC menüsünden default olarak modu "expert" halindeyken bunu "normal"'a çektim.
3- RAM OC'yi enable hale getirip ayarları kaydederek çıktım.

Tekrar başladığında bilgisayarım RAM frekansı 3200 olmuştu.

Fakat yukarıda da belirttiğim gibi halen daha DP'den görüntü alamıyorum.
Ekran kartım geldiğinde böyle bir problem yaşamayacağımı düşünüyorum ancak şuanda alamıyor oluşum sinirimi bozuyor.

Kullanmış olduğum monitör modeli yukarıda yazılı. Kablo olarak Paugge DP 1.4 şeklinde 2 metrelik DP kablo kullanıyorum.
Monitörümün modelini yanlış yazmışım. Monitör MSI Optix G241 olacak. Curved olmayan versiyon.
Son sorunun çözümü aşağıdaki konumda mevcut.

MSI Optix G241 DP Görüntü Sorunu

Herkese teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı