Diğer Z590 Gaming Edge Wi-Fi anakartta XMP ayarı aktif edince siyah ekranda kalıyor

Zülküf ŞANİ

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Gskill TridentZ RGB / DDR4-4000CL18-22-22-42 1.40v/16Gx2 İntel XMP 2.0
SSD veya HDD modeli
XPG 512 gb
Ekran kartı
Palit Gaming Pro RTX 3080ti 12GB 384 bit
Anakart
MSI MPG Z590 Gaming Edge Wifi Anakart
İşlemci
İ9 11900k 3.50ghz
Merhaba,
Ocak ayı başlarında kendime oyun oynamak için bir sistem topladım. 2-3 ay kadar sistemi kullandım, RAM belleklerde XMP profili aktif edip MHz değerini yükselttim. (RAM belleğin üzerinde yazan MHz değerine göre yaptım) bir sorun yaşamadım. Fakat son 3-4 gündür XMP profili etkinleştirdiğimde siyah ekranda kalıyor ve restart sonrası RAM MHz overclock error hatası veriyor. Birçok yöntem denedim. Blogta çözüm olmuş olan setlemeleri/ayarları yaptım ama bir türlü düzelmedi. RAM bellekler ancak default ayarlarda çalışıyor şu an (2600MHz). Açıkçası bu overclock işlemlerini çok teknik detayını bilmiyorum. Sadece blog sayfalardan veya videolardan bakıp yapmaya çalışıyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek var mıdır?
Yaptığım işlemler şu şekildedir;
1-BIOS ayarından XMP profili aktifleştirip herhangi bir elle değişiklik yapmadan restart etmek (siyah ekran)
2-XMP etkinleştirmeyip elle setlemeleri yapmak (sayfadaki XMP aktif edildiğinde siyah ekranda kalıyor başlığındaki adımları yaptım olmadı)
3-bilgisayarı komple kapatıp BIOS pilini söktüm CMOS clear için. (siyah ekranda yine kaldı)
4- BIOS ayarlarını defaulta defalarca alıp tekrar XMP etkinleştirdim. (siyah ekranda kaldı)
5-kullandığım Dual kit RAM'leri tek kanalda takıp denedim (siyah ekranda kaldı sonuç aynı)
6-CPU söküp tekrar taktım. Pinlerinde herhangi bir eğilme/yamulma yok. XMP tekrar denedim (siyah ekranda kaldı)
7- 3 veya 4 sefer BIOS versiyon güncellemesi yaptım. 1 sefer eski versiyona dönüp denedim (siyah ekranda kaldı)

Dosya Ekleri

• anakart.png
    anakart.png
    23 KB · Görüntüleme: 13
  • işlemci.png
    işlemci.png
    32,4 KB · Görüntüleme: 6
  • memory.png
    memory.png
    20 KB · Görüntüleme: 8
  • sistem bilgisi.png
    sistem bilgisi.png