MSI Z77A-GD65 9D Hatası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

mevsres

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Donanımsal bir sorun olduğunu tahmin ettiğimden dolayı, Masaüstü bilgisayarlar kategorisine açıyorum konuyu.

Arkadaşlar Chrome'da dolaşırken sıklıkla PC donuyordu ve Restart attığımda ise açılmıyordu, sağ alt Köşede 9D yazısı kalıyordu . O 9D yazısının kalmaması için anca PC'yi fişten tamamen çıkarıp biraz bekleyip öyle takmam gerekiyordu, neyse işte her zaman olmuyordu bu ama 9D yazısı gelince anlıyordum ki PC'yi fişten çıkarıp taktığımda onarım isteyecek, PC kendini onarıyordu masaüstü geliyordu bir süre sonra tekrar aynısı oluyordu, Chrome'da PC donuyordu falan.

Ben de Windows 8'den Windows 8.1'e geçtim, Technopat'ın eskiden verdiği bağlantılardaki Windows 8.1, hani hatırlarsınız eskiden ilk çıktığı zaman Technopat paylaşmıştı.

Kullandım hiçbir sorun olmadı, ancak Restart attım PC'ye yine 9D yazısı geldi, bunun sebebini bilmiyorum. Bu 9D nedir sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
User Manuel'e bakmayı denedin mi @mevsres ?

Zira 9A ile A7 arası ve B4 kodlarının açıkladığı hata şu:
Onboard devices Initialize and Detect (USB/ SATA/ SCSI……)​

Sayfa ise EN-29 veya direk .pdf üstünden bakacaksak (Avrupa Manuel'i için) sayfa numarası 40. :)

Son durumu söyleyeyim bir sitede Ram'ler ile ilgili bir sorun olabileceğini söylediler, Ram'leri çıkadım tekrar taktım sorun halloldu, artık Restart atınca hiç D9 yazısı gelmiyor PC direk açılıyor. Ancak bu sefer daha da kötü bir durum geldi başıma Ram'leri çıkarıp takınca.

Ram'leri çıkarıp taktığımdan beri bilgisayar açılmıyor. Takıyorum fişe, basıyorum düğmeye açılıyor 3 saniye çalışıyor kendini kapatıyor, tekrar açılıyor, tekrar kapatıyor, sürekli tekrarlıyor bunu. Bios ekranı bile gelmiyor.

Ben de kendimce bir çözüm buldum ne zaman PC'yi fişten çıkarsam bu sorun oluyor, ben de PC'yi kapattım Ram'leri mavi slotlardan çıkardım siyah slotlara taktım. PC'yi fişe taktım çalıştırdım bu sefer kapatıp açılma olmadı, sistem gayet güzel açıldı, kullandım. Daha sonra PC'yi fişten çıkartınca ve çalıştırınca tekrar aynısı oldu PC sürekli Bios ekranı gelmeden kendini kapatıp açıyordu, ben de tekrar kapattım PC'yi tekrar Ram'leri siyah slotlardan çıkarttım Mavi slotlara taktım PC'yi çalıştırdığımda yine açıldı ve bu döngü devam ediyor. PC'yi ne zaman fişten tamamen çıkartsam ve tekrar takıp PC'yi çalıştırmak istesem mutlaka bir kere Ram'leri çıkarıp diğer renk slotlara takmam gerekiyor, anca o şekilde kullanabiliyorum.

Kitapçığa tekrar baktım ve bir şey göremedim bu Reboot döngüsü ile ilgili. Tüm bellekleri çıkartıp sistemi açmayı dener misin?

Sorun çözülmüştür.

Ramleri çıkarıp takınca PC yine aynı şekilde Reboot döngüsüne devam etti, ben de BIOS pilini çıkarıp taktım sorun halloldu, Teşekkürler.

Artık ne D9 yazısı var, ne de Reboot döngüsü.

Bazen ufacık bir sorunun çözümü sadece BIOS Pili sök, tak kadar kolaymış.

Neyse problem çözüldüğüne göre konuyu kapatıyorum, umarım bir daha karşılaşmazsın. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı