MSI'ın Sorunlu Laptop Hakkındaki İncelemeyi Sansürlemeye Çalışması

TechteamGB isimli Youtube kanalı, MSI Bravo 15 model dizüstü bilgisayarı inceledikten sonra, inceleme videosunu yayınlamadan önce bu modelin sorunlarını, eksikliklerini MSI'a kendileri de test etmesi için bildiriyor. MSI ise bunu yapmak yerine TechteamGB kanalına bu inceleme videosunu yayınlamaması için para teklif ediyor.

TechteamGB kanalı bu para teklifini reddettikten sonra MSI videodaki "disappointing" yani "hayalkırıklığı" kısmını kaldırmasını istiyor. Kanal bunu kabul etmeyince MSI tehditvari şekilde bir daha sponsorluk yapmayacaklarını ve örnek ürün göndermeyeceklerini söylüyor.

MSI videoyu AMD'ye şikayet ediyor, videoyu kaldırtmak için baskı uyguluyor. TechteamGB kanalı AMD tarafından bu konu hakkında aranıyor.

AMD ise sorunun bilgisayarda olduğunu, kanalın bir hatası olmadığını söylüyor.

Konuyu kısaca özet geçmeye çalıştım orijinal kaynak ve söz konusu video ise burada. Linustechtips gibi ünlü kanallar da bu konuda TechteamGB'yi destekliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Öncelikle MSI hakkında zaten anakartları öneriliyordu. Aynı şekilde ASUS ile alakalı herkes bas bas bağırıyordu TUF serisi ekran kartları kötü diye normal. ASUS’un ekran kartları olarak Dual ve TUF serisi alınmaz bence. MSI için de Armor serisi.

Konu hakkında Hardware Unboxed kanalı da detaylı bir video çekmiş. Firmaların büyük kanallarla ufak kanallara davranış farkından, kendi yaşadıkları sorunlara, olumlu inceleme için para alıp almadıklarından bahsediyor. TechteamGB kanalının yanında yer alıyor yine, destek vererek. Bir çok üründe üreticilerin, kendileri olumsuz geri dönüşte bulunduğunda üründeki çözdüğünü anlatıyor, örneğin MSI X570 anakartın olumsuz geri bildirimden sonra düzeltilip iyi bir ürüne döndüğünü söylüyor. Bunun etkisinin kanalın büyüklüğü, kanalın takipçilerinin desteğinden çekinmeleri vb. olabilir deniliyor. Diğer yandan da firmaların bazı durumlarda olumsuz incelemeleri kaldıramayıp tehdit, rüşvet gibi yollara başvurduğunu da ekliyor.

Hardware Unboxed geçen ay Asus TUF A15 model laptop içi yaptıkları olumsuz incelemede Asus tarafından mahkemeye verilmekle tehdit edilmesi gibi. Videoda 7:43'den itibaren gösteriyor.

@Thermes Technopat biraz ağzımızın tadı kaçmasın şeklinde yaklaşıyor olabilir. Örneğin Asus TUF A15'in hem Hardware Unboxed hem de Technopat incelemesi var. Hardware Unboxed ince detaylara inip olumsuz yönlerinin altını çizerken, Technopat'ın laptop inceleme kısmı çok yüzeysel ve donanım odaklı kalmış bana göre. Yorumlardan birisi "Harware Unboxed’in aynı laptop incelemesinden geldim. Heralde paralel evrendeyim :D" demiş geçtiğimiz ay.

Technopat'ın videoda, oyun testleri esnasında CPU sıcaklığı dışında tüm değerleri göstermiş olması🤔

Technopat'ın videoda, oyun testleri esnasında CPU sıcaklığı dışında tüm değerleri göstermiş olması🤔

Demek istediğim daha çok anlık göstergeler yerine bilgisayarın uzun kullanımlarda olması gerekenden daha fazla ısınabileceğinden bahsedilmesi, CPU sıcaklık değerinin gösterilmesi gibi detaylar eklense hoş olurmuş, bu şekilde yorumlarda da görüldüğü gibi çok soru işareti kalmış ve herkes kendisine göre yorumlamış. 🙂

Bunu daha önce de defalarca açıkladık ama gözünden kaçtı diye düşünüyorum. Hatta video altında da en üstteki yorum konuyu açıklıyor ama sanırım video altındaki yorumlara da bakmadın. Ya da o da gözünden kaçtı diye düşünüyorum...

Sorun yok, bu tür şaibeli yorumları cevaplamayı her daim severim.

Cihazı incelediğimiz esnada (ASUS'un Ryzen 4000 laptopu) MSI AfterBurner sürümünde AMD Mobil 4000 işlemciler için sıcaklık okuma desteği yoktu. Konuyu AfterBurner geliştiricisi Unwinder'a da ilettim lakin mobil işlemci desteğinin AfterBurner için öncelikli olmadığını belirtti kendisi. Söz konusu mesajımı da buradan bulabilirsin.

Gözünden kaçmaz umarım bu defa.

Technopat'ın videoda, oyun testleri esnasında CPU sıcaklığı dışında tüm değerleri göstermiş olması 🤔
Şöyle bir yorum var, fakat en azından Cinebench gibi uygulamalarla benchmark yapıp sıcaklığı AIDA64 ile gösterebilirlerdi.

Screenshot_20200727-172858.png

Mesaj alınmıştır 🙂 Gerekli araştırmaları yapmadan, açıklama yapıldı mı yapılmadı mı bakmadan bu tarz ithamlarda bulunmamam gerekiyordu, özür dilerim. Bir kez daha Türkiye'nin en güvenilir teknoloji sitelerinden birisi olduğu anlaşılmış oldu.

Mesela Technopat'ın Palit RTX 2060 Dual videosunda ekran kartı 80 derece civarı geziniyor ama ekran kartının soğutması iyi olduğunu söyleniyor.

80 derece bu fiyata satılan bir ekran kartı için normal bir çalışma sıcaklığı. Kaldı ki bu yorumu yaparken kartın soğutmada sunduğu gürültüyü de hesaba katıyoruz. Yine de sıcaklık değerlerini beğenmediyseniz ürünü satın almayın diye her daim söylerim. Biz değerleri paylaşabildiğimiz her zaman açık ve net bir biçimde paylaşıyoruz.
Cinebench gibi uygulamalarla benchmark yapıp sıcaklığı AIDA64 ile gösterebilirlerdi.
Cinebench testi oyun yükü için doğru bir kıstas değil. Oyunda hem CPU hem de GPU yükü var. O dönemde AIDA64 Ryzen 4000 sıcaklığını raporlayabiliyor muydu, emin değilim.
Bir kez daha Türkiye'nin en güvenilir teknoloji sitelerinden birisi olduğu anlaşılmış oldu.
Böyle bir iddiamız da yok, onu belirteyim. Elimizden geldiğince diyorum her zaman.

Şöyle de bir olay paylaşmak istiyorum. Windows 10'un eski sürümlerinde harici GPU tetikleme sorunu vardı. Bu sorun, Intel + NVIDIA/AMD GPU'lu bütün laptoplarda olan bir sorundu. Lakin gelin görün ki ben hiçbir yurt dışı ve yurt içi sitenin bu sorundan bahsettiğini görmedim.

O dönem ben epey bir kamuoyu oluşturup Microsoft'a baskı yaptım. Intel forumlarında konu açtım. NVIDIA'ya mail attım Türkiye kontağımı da araya koyarak. Intel ve NVIDIA kendilerine düşen kısmı çözdüler. Nihayet Microsoft da sorunu çözdü.

Ama gelin görün ki bugün "tarafsız" diye geçinen hiçbir yabancı kanalda bu sorundan bahsedilmedi. Biz o dönem yaptığımız incelemelerde özellikle bu sorundan bahsettik.

Microsoft'ta açtığım konu: [Partially Fixed] Intel + NVIDIA Laptop Freeze Problem

4981 kişi aynı sorunu yaşıyorum diye oyladı....

Intel'de açtığım konu: dGPU Switch and Freeze Problem

Burada açtığım konu: [Çözüldü] Intel + NVIDIA Laptoplarda Anlık Takılma Sorunu - Technopat Sosyal

Bunu da buraya not düşeyim. Unutuluyor.

Son düzenleme:
80 derece bu fiyata satılan bir ekran kartı için normal bir çalışma sıcaklığı. Kaldı ki bu yorumu yaparken kartın soğutmada sunduğu gürültüyü de hesaba katıyoruz. Yine de sıcaklık değerlerini beğenmediyseniz ürünü satın almayın diye her daim söylerim. Biz değerleri paylaşabildiğimiz her zaman açık ve net bir biçimde paylaşıyoruz.
Açıkçası ekran kartı için 75 derece üstüne çıkan kartları yeterli soğutma ya sahip olduğun düşünmüyorum.

Kasa, fan hızı, ortam sıcaklığı gibi farklı faktörler var eğer bu sıcaklıklar %50-%60 fan hızları ile bir derece kabul edilebilir diye düşünüyorum ama %80 yüksek bir değer olduğunu düşünüyorum ne de olsa kasa kapalı bir kutu değil.

Demek istediğim iyi bir soğutma olduğu yerine fiyatına göre normal, yeterli gibi şeyler kullanılsa daha uygun olurdu cevabınız için teşekkürle.

AMD laptoplarda ve masaüstü bilgisayarlarda bu sorunun belirli zamanlarda yaşandığını daha Ryzen 1000 serisi işlemcilerde anlatmış olmamız, yazılımların hatalı raporlaması, ama sizin bunu bilmemeniz doğal.

Şimdi öğrendiğinize göre rahatlamışsınızdır. MSI Afterburner içindeki Riva Statistics Server'ın bazı sürümleri veriyi çekemiyor ya da sistem hatalı veri gönderiyor. O zaman ne yapıyoruz? Frekans frenlemesine bakıp durum nasıl anlıyoruz. ASUS laptopta Çağan güzel incelemiş, ofiste de kullandı gördüm. Yok yanıyor ediyor diyen arkadaşlar da eminim kendi tecrübelerini anlatmıştır ama muhtemelen bozuk ürüne denk geldiler. Macunda ya da başka bir yerde sıkıntı vardır.

Ben gelen bir ürün bozuk olunca firmaya söylediğimde yenisini gönderiyorlar, aynı sorun varsa incelemede aynen çıkıyor.

MSI laptop konusundaki olay ise bir skandal ama bunun benzeri durumları daha önce de haberlerde çok gördüm. Bunu deneyen marka ve ekip olursa zaten çalışmam. Sorunlu bir tasarım ise markaya bunu satmayın, ille satarlarsa da kullanıcıya almayın derim. Nedir yani bir bozuk ürünü kakalasın marka diye itibarımı mı lekeleyeyim? Verebilecekleri herhangi bir tutar benim markamın değerini azaltmaya, insan olarak eleştirdiğim tiplere dönüşmemi karşılayamaz.

Çok güvenilir görünmek için markalara sövenler de bence şov yapıyor genellikle. Tribünlere oynamak da etik değil, abartmadan durum neyse onu konuşmak gerekir. Çok kavgacılık zaten dünyanın karanlık yanlarını ve toksik kitleleri çeker. Küfür etmek için doluşur insanlar, kavga için izler bilgi için değil. Bunu istemem. Ürünlerin çoğu orta hallidir, fiyatı düşürmek için kırparlar ve eh işte statüsüne gelir. İyice ucuz olanlar da başta güldürür ama sonra üzer genelde. En pahalı ve en iyi, en çok ödül alan teknoloji bile bozulur ya da bir güncellemede sorun yaşayabilir. Bunu da kimse öngöremez.

Henüz daha bizim incelemelerin objektifliğine laf edebilen çıkmadı, arada deneyen olacaktır elbette. Ortalıkta her gün coşku veren videolar çoğaldıkça dürüst incelemelere karşı bile şüphe duyulması doğal. Bize para ya da tehdit yoluyla etki edilemediğini markalar gayet iyi biliyor. Kendi görüşümüz neyse odur, ha görüşü beğenmeyebilirsiniz, eleştirebilirsiniz, şöyle değil böyle yapmalıydılar diyebilirsiniz elbette. Biz de bunları okuyup uygun yerde kanıtlar, eksikleri de geliştiririz.

Palit incelemesini de ben yapmıştım, orada evdeki kapalı kasada ve ofiste açık uzay montajda sıcaklığın değil, sadece fan devrinin değiştiğini gördüm. İncelemede de bu bilgi var, defalarca soruldu kasa içi/dışı incelemede sıcaklık farkı, defalarca yanıtladım. İnsanlar zahmet edip okumadan, izlemeden eleştiriyorsa benim yapabileceğim bir şey yok.

Geri
Yukarı