MSÜ mü YKS mi?

ProfesörX

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 2025'te Allah izin verirse mezun olacağım. YKS'de eğer 65 bin veya daha iyi sıralama yapabilirsem olduğum şehirde bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorum. Ancak iş bulmak zor olduğu için veya iş bulsam bile kötü bir maaşla başlamaktan korkuyorum.

Edindiğim bilgilere göre MSÜ'de de bilgisayar mühendisliği diploması veriyorlarmış. Ancak Deniz Harp Okulu ve Hava Harp Okulu İstanbul'da. Deprem beklendiği söyleniyor.

2025'te inşallah Deneyap mezunu da olacağım. Bu tüm durumlar düşünüldüğünde, en mantıklı hangisi?

Son düzenleyen: Moderatör:
MSÜ'de bilgisayar diploması alsan ne yazar zorunlu askeri görev var 15 sene. Kaldı ki subaylık için MSÜ + TYT + AYT zaten gireceksin.

Arkadaşlar 2025'te Allah izin verirse mezun olacağım. YKS'de eğer 65 bin veya daha iyi sıralama yapabilirsem olduğum şehirde bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorum. Ancak iş bulmak zor olduğu için veya iş bulsam bile kötü bir maaşla başlamaktan korkuyorum.

Edindiğim bilgilere göre MSÜ'de de bilgisayar mühendisliği diploması veriyorlarmış. Ancak Deniz Harp Okulu ve Hava Harp Okulu İstanbul'da. Deprem beklendiği söyleniyor.

2025'te inşallah Deneyap mezunu da olacağım. Bu tüm durumlar düşünüldüğünde, en mantıklı hangisi?
En mantıklısı ülke şartlarına göre düşünüyorsan KPSS'dir.

En düşük asgari ücret. Deneyimi olmayan birine gidip de 20 bin TL maaş vermezler.
Asgari ücreti de artık bulamayacak mühendislik mezunları. İyi kötü mühendislik fakülteleri her yıl binlerce mezun veriyor. 2025'de mezun olacak 5 sene mühendislik 2030. 2030 yılına kadar ülkenin ihtiyacının kat kat kat fazlası mühendis mezun olacak.

ASELSAN gibi yerlerde mi yoksa sahada mı?
Muvazzaf subay olarak 15 sene kıta görevi yapacaksın. MSÜ 5 sene bu beş senede hem akademik dersler alacaksın bölümüne göre. Hem de askeri eğitimler alacaksın. Sadece atış değil askeri harekat nasıl yönetilir, savaş taktikleri nelerdir, ekipmanlar nasıl etkili bir şekilde kullanılır... Savaş sanatını öğeten bir sanat akademisidir MSÜ.

ASELSAN gibi Milli Savunma firmalarında çalışmak için ne gerekiyor? 15 sene çok uzun bir zaman.
Yapacak bir şey yok devlet sana 5 senede en iyi şartları sağlayacak. Askeriye sadece silahı alıp araziye gitmek değildir bilgisayar tabanlı sayısız teknik cihaz var bunların kullanımından sorumlu olursun.

ASELSAN gibi Milli Savunma firmalarında çalışmak için ne gerekiyor? 15 sene çok uzun bir zaman.
Bu firmalarda çalışmak için hem mühendislik fakültesinden mezun olman hem de kendini geliştirmen lazım. ASELSAN'ın sitesinde kariyer sayfası vardır.

Askeriye sadece silahı alıp araziye gitmek değildir bilgisayar tabanlı sayısız teknik cihaz var bunların kullanımından sorumlu olursun.
Yeri gelir harekata da gidersin askeriyede rahat etmek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı