MSÜ vs mühendislik

Arkadaşlar merhaba. Bu sene sınav senem ve biliyorum daha puan yokken çok konuşmamak lazım fakat gidişatıma bakılırsa iyi bir üniversitenin mühendisliğine de harp okullarına da girebilirim diye düşünüyorum. İkilemde kaldım. Sizce harp mi seçmeliyim yoksa bilgisayar veya endüstri mühendisliği mi? Bir yandan gönlümde hep HHO'ya girme isteği var fakat gözüm 2.5 4.5 miyop olduğu için giremem gibi. Ameliyat da yapsam eliyorlarmış. O yüzden KHO'ya girmek istiyorum fakat bir yandan da puan boşa gider diye korkuyorum sonuçta 4 yıldır İstanbul'un en iyi liselerinden birinde iyi bir öğrenciyim. Netlere bakarsak inşallah güzel bir puan gelir gibi. Şimdi mühendislikle KHO arasında kaldım. Sizin fikirleriniz nelerdir?

Asker olmanız için miyopi olmamanız ve diğer fiziki sorunlarınızın olmaması şart. Mühendislik ise puanınız yetiyorsa mis gibi girebilirsiniz ve mühendislik ile her yerde çalışabilirsiniz. YKS çalışmaya devam edin ve güzel bir mühendislik bölümüne yerleşin. Asker olmanız pek işinize yaramaz. Ama heves varken MSÜ'ye de girin bence.

MSÜ sağlık mülakatında göz topografik yapısı incelenmediğinden dolayı No Touch lazer ameliyatı olup olmadığınızı doktorun anlaması zordur. Tanıdığım bir göz doktoruna bunu anlayabilir mi diye sorduğumda eğer göz numaran çok büyük değilse anlaması zor demişti. No touch lazer olup girebilmeniz mümkün fakat ortada bir riskin olduğunu da unutmamanız gerekiyor. Gıcık bir doktor daha fazla kontrole tabi tutabilir. LASİK yöntemi ile çizdirmenizi önermem çünkü ameliyat izi her zaman orada kalacaktır ve doktor muayenede bunu fark edebilir. Ayrıca olacağınız operasyonu sisteme işletmeyin e-nabızda vs. gözükmesin.

HHO, KHO, DHO diye okul ayrımı yapmak yanlış olur siz direkt MSÜ sağlık testine giriyorsunuz HHO'da tek farklı bakılan şey Skolyoz'dur ve o da 0 derece olmak zorundadır.(diğer okullar 5 dereceye kadar izin vermekte.). Muayene sonucunda tek bir gözünüz 1 derece üzeri bozuk çıkarsa okul ayrımı yapılmadan direkt elenirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı