MSÜ ve dış kaynaktan astsubay arasındaki fark nedir?

• Konuyu başlatan Clas
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 3B

Clas

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Front-end Developer
Merak ettiğim şey MSÜ 21 yaşından sonra giremiyorsun astsubay oluyorsun zaten mezun olunca. Bir de dış kaynaktan yani üniversite bitirip girebiliyorsun bu ikisinin arasındaki fark nedir? İkisi de aynı şey o zaman neden MSÜ'de yaş sınırı 21 diğerinde 27 bilen varsa direkt olarak cevap bekliyorum.

Ben askerdeyken bunun farkını görmedim duymadım. Rütbe var mı? Var. Bitti. Olsa olsa bir kıdem farkı olabilir zannediyorum.

Önceden harp akademisini bitiren teğmen olarak atanıyordu ve kurmay olup orgeneral olabiliyordu. Üniversite bitirip muvazzaf subay olanlar kurmay olmaz yarbay rütbesine kadar yükselebilirler.

Rütbe olarak fark yok ancak MSÜ olanlar için biraz daha hak tanınıyor eğitimde. Mesela akıllı telefon MSÜ olanlara serbest iken dış kaynaktan olanlara yasak sadece tuşlu. Bu verdiğim örnek karacılar için diğerlerini bilmem.
@PhemiusTR Hayır rütbe/kıdem farkı yok.

Rütbe olarak fark yok ancak MSÜ olanlar için biraz daha hak tanınıyor eğitimde. Mesela akıllı telefon MSÜ olanlara serbest iken dış kaynaktan olanlara yasak sadece tuşlu. Bu verdiğim örnek karacılar için diğerlerini bilmem.
@PhemiusTR Hayır rütbe/kıdem farkı yok.
Bizdeki astsubaylarda öyle bir telefon kısıtlaması görmedim ben.

Şu an edindiğim bilgiye göre dış kaynaktan olmak için KPSS'ye girip kazanıp atanmayı bekleyip olursa bu sefer de kontenjan bekledikten sonra ancak olunuyormuş yani imkan varsa MSÜ'den çıkıp olmak daha mantıklı.

Şu an edindiğim bilgiye göre dış kaynaktan olmak için KPSS'ye girip kazanıp atanmayı bekleyip olursa bu sefer de kontenjan bekledikten sonra ancak olunuyormuş yani imkan varsa MSÜ'den çıkıp olmak daha mantıklı.
Bu şekilde işliyor "KPSS Sınavı - KPSS Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Alım Başvurusu - KPSS Puana Göre Tercihler - Spor Sınavı - Sözlü Mülakat - Sonuçlar - Eğitim".

Yeni konular

Geri
Yukarı