MTOK ile normal sıralamasıyla girenler arasında bir fark var mı?

@ErayDq şuan istediğin mesleği bulamamış olmakta haklısın çünkü henüz pek deneyimin yok diye düşünüyorum. İş bulamama konusunda diyebileceğim bir şey yok Türkiye'de yaşıyoruz her şey olabilir. Çevrende bu dediğin alanlarda çalışan insanlarla git görüş onlar nasıl memnun mu, gerçekten sana göre uygun bir sektör mü öğrenmiş olursun. Eğer böyle bir tanıdığım yok diyorsan kariyer etkinlikleri oluyor (bilmiyorum liselerde hâlâ yapılıyor mu) onlara katıl, online olarak da olsa ilgi duyduğun alanlardaki insanlara ulaş yorumlarını al diyebilirim. Aile baskısı ile sırf okumuş olmak için okumak çok kötü bir şey, elbette senin iyiliğini isterler ancak onların görüşü ile seninki farklı olabilir. Psikolog olabilecek bir adamın mühendislikle vakit kaybetmemesi gerektiğini düşünüyorum.

@ErayDq şuan istediğin mesleği bulamamış olmakta haklısın çünkü henüz pek deneyimin yok diye düşünüyorum. İş bulamama konusunda diyebileceğim bir şey yok Türkiye'de yaşıyoruz her şey olabilir. Çevrende bu dediğin alanlarda çalışan insanlarla git görüş onlar nasıl memnun mu, gerçekten sana göre uygun bir sektör mü öğrenmiş olursun. Eğer böyle bir tanıdığım yok diyorsan kariyer etkinlikleri oluyor (bilmiyorum liselerde hâlâ yapılıyor mu) onlara katıl, online olarak da olsa ilgi duyduğun alanlardaki insanlara ulaş yorumlarını al diyebilirim. Aile baskısı ile sırf okumuş olmak için okumak çok kötü bir şey, elbette senin iyiliğini isterler ancak onların görüşü ile seninki farklı olabilir. Psikolog olabilecek bir adamın mühendislikle vakit kaybetmemesi gerektiğini düşünüyorum.
Psikolog bir siteden yaptığım test sonucu çıktı. Sanırım sözele yatkın düşüncelerimden dolayı sosyolog, hukuk, psikoloji ve gazeticilik çıktı. Fakat herkes bu bölümlerinin sonunun kasiyerlik olacağını söylüyor. o yüzden mühendisliği hedef koymuştum.

@ErayDq son cümlemi örnek olarak söylemiştim. Zaten herhangi bir siteden test yaparak mesleğini bulabileceğini zannetmiyorum :D
İyice araştır, ilgili sektördeki insanlarla görüş fikir al sonra karar ver aceleye getirme. Mühendislik istiyorum ama makine istemiyorum diyorsan endüstri mühendisliğine bakabilirsin o biraz daha genel bir çerçeveden ele alıyor mühendisliği içinde yazılım, işletme vs. de mevcut. Ancak sayısalım kötü diyorsun onu iyileştirmediğin sürece mühendislikte zorlanırsın, he bir şekilde geçilmiyor mu dersler geçiliyor ama geçene kadar seni bıktırabilir bu durumda.

Eğer M. T. O. K kontenjanı ile girersem 1 yıl hazırlık mı okuyacağım?

Evet öyle olacak. Subü'de makine mühendisliği okuyorum sınıfta sadece 15 kişi meslek lisesinden geldi geri kalan herkes normal kontenjanla girdi bölüme. Şu an 3. sınıftayım ve hiçbir dersim normal kontenjan ile girenlerden farklı olmadı veya grup olarak bölünmedik. Okuldan okula değişen bir şey olduğunu düşünmüyorum ama Marmara'da okuyan birisi varsa ona sorman faydalı olur.

O meslek liselerinden gelenler 1 yıl hazırlık okuyarak mı geldiler acaba yoksa normal sizle beraber mi başladılar?

@clasherbecks61
Eğer M. T. O. K kontenjanı ile girersem 1 yıl hazırlık mı okuyacağım?

O meslek liselerinden gelenler 1 yıl hazırlık okuyarak mı geldiler acaba yoksa normal sizle beraber mi başladılar?

1. Hazırlık okumak isteğe bağlı bölüme yerleşme hakkı kazandıktan sonra kayıt yaptırırken seçiyorsun.

2. Hazırlık okuyup gelen de vardı benim gibi hazırlık okumayan da vardı isteğe bağlı olduğu için karışık yani.

@Roythox hocam merhaba, ben uzun uzun düşündüm ve mezun olacağım meslek lisesi makine bölümünden devam edip mtok puanı ile makine mühendisliğini okumaya karar verdim. Fakat bi kaç soru sormak istiyorum, bizim hocamız mtok puanı ile çoğu üniversiteye girebiliyorsun diyip gazi, dokuz eylül gibi örnekler verdi. Ben de yök atlas'ı gösterip onlar mtok ile almıyor dedim. Hoca ise orada gözükmese bile onların mtok kontenjanı var, dedi. bu doğru mu?

Ayrıca ben ne kadar makine mühendisliği okumaya karar vermiş olsam da makine mühendisliği okuyanlar tarafından "çok zor, tıptan daha zor, sabahlara kadar ders çalışıyoruz" gibi söylemler duyuyorum. Hocam cidden dedikleri gibi mi? Ben makine okuyan adama ortalamayı çok dikkate almasam üniversite hayatı yaşayabilir miyim, diyorum. O ise sınıfın %95'i erkek, 3-4 kız var diyor. Cinsiyet oranına göre bölüm tercih etmek mantıklı değil ama onlar abartarak söyleyince garip geliyor.

Mesela makine mühendisliği ile ilgili video izliyorum yorumlar bunlarla dolu, bunlardan bahsediyorum.
1715853736741.png

@Roythox hocam merhaba, ben uzun uzun düşündüm ve mezun olacağım meslek lisesi makine bölümünden devam edip MTOK puanı ile makine mühendisliğini okumaya karar verdim. Fakat birkaç soru sormak istiyorum, bizim hocamız MTOK puanı ile çoğu üniversiteye girebiliyorsun deyip gazi, dokuz eylül gibi örnekler verdi. Ben de YÖK Atlas'ı gösterip onlar MTOK ile almıyor dedim. Hoca ise orada gözükmese bile onların MTOK kontenjanı var, dedi. Bu doğru mu?

Ayrıca ben ne kadar makine mühendisliği okumaya karar vermiş olsam da makine mühendisliği okuyanlar tarafından "çok zor, tıptan daha zor, sabahlara kadar ders çalışıyoruz" gibi söylemler duyuyorum. Hocam cidden dedikleri gibi mi? Ben makine okuyan adama ortalamayı çok dikkate almasam üniversite hayatı yaşayabilir miyim, diyorum. O ise sınıfın %95'i erkek, 3-4 kız var diyor. Cinsiyet oranına göre bölüm tercih etmek mantıklı değil ama onlar abartarak söyleyince garip geliyor.

Mesela makine mühendisliği ile ilgili video izliyorum yorumlar bunlarla dolu, bunlardan bahsediyorum.
Eki Görüntüle 2196727

YÖK Atlas'ta yoksa o yoktur ama okula sorup bilgi alabilirsin belki bu sene açmayı planlıyorlardır.

Zorluk konusuna gelince her bölümün kendi zorluğu var ve bütün olay kendinde bitiyor. Bölümü okumak üniversite sınava hazırlanmaktan daha zor bu bir gerçek. Sen hem takılmak isteyip hem de ortalama kasmadan okuyabilirsin de ama dediğim gibi olay sende bitiyor. Düzgün programlı çalışırsan yeri geldiğinde ortamdan feragat edersen bence okunur ama sürekli gezeyim eğleneyim bir şekilde dersleri geçerim dersen öyle bir dünya yok :D

YÖK Atlas'ta yoksa o yoktur ama okula sorup bilgi alabilirsin belki bu sene açmayı planlıyorlardır.

Zorluk konusuna gelince her bölümün kendi zorluğu var ve bütün olay kendinde bitiyor. Bölümü okumak üniversite sınava hazırlanmaktan daha zor bu bir gerçek. Sen hem takılmak isteyip hem de ortalama kasmadan okuyabilirsin de ama dediğim gibi olay sende bitiyor. Düzgün programlı çalışırsan yeri geldiğinde ortamdan feragat edersen bence okunur ama sürekli gezeyim eğleneyim bir şekilde dersleri geçerim dersen öyle bir dünya yok :D
MTOK kontenjanı ile ingilizce olan bir makine mühendisliğine girilemiyor mu? Mesela Marmara Üniversitesi MTOK kontenjanı ile alıyor ama ingilizce olan bölümde MTOK kontenjanı yok. Bir de MTOK ile giriş yapanlar teknoloji fakültesi, normal makine mühendisliği ise mühendislik fakültesi olarak gözüküyor, arasındaki fark nedir? Dersleri aynı yerde görmüyorlar mı?

Benim sosyalleşmek dediğim, mesela üstte attığım youtube yanıtlarındaki yazılar gibi geçenlerde bi twitter tartışmasına da denk gelmiştim. Eskişehir'de endüstri mühendisliği okuyan biri ile makine mühendisliği okuyan biri arasında. End mühendisliği okuyan eleman her gün kulüplerde falan takılıyor. Makine mühendisliği öğrencisi, end mühendisliği okuyana kendine mühendis mi diyorsun, bi de seni mezun olduktan sonra görelim falan yazmıştı. Diğer end mühendisliği okuyan ise tıpçılardan farkınız yok, hatta tıpçıların sınıfında en azından kız var sizde o da yok. sabaha kadar ders çalışın, biz en azından üniversite hayatı yaşıyoruz, tarzı bir şeyler yazmışlardı. Makineci ise alttaki görseli atmıştı :D
1715868191614.png

Neyse, bu da böyle bi tartışmaydı işte. Cidden endüstri mühendisliği öğrencisi makinecilere göre daha mı rahat? Üstte denilenlerin doğruluk payı nedir?

NOT: MTOK ile sadece teknoloji fakültelerine giriliyormuş ve teknoloji fakülteleri, mühendislik fakültesindeki hocalara göre daha kalitesizmiş :(

Son düzenleme:
MTOK kontenjanı ile İngilizce olan bir makine mühendisliğine girilemiyor mu? Mesela Marmara Üniversitesi MTOK kontenjanı ile alıyor ama İngilizce olan bölümde MTOK kontenjanı yok. Bir de MTOK ile giriş yapanlar teknoloji fakültesi, normal makine mühendisliği ise mühendislik fakültesi olarak gözüküyor, arasındaki fark nedir? Dersleri aynı yerde görmüyorlar mı?

Benim sosyalleşmek dediğim, mesela üstte attığım YouTube yanıtlarındaki yazılar gibi geçenlerde bir Twitter tartışmasına da denk gelmiştim. Eskişehir'de endüstri mühendisliği okuyan biri ile makine mühendisliği okuyan biri arasında. End mühendisliği okuyan eleman her gün kulüplerde falan takılıyor. Makine mühendisliği öğrencisi, end mühendisliği okuyana kendine mühendis mi diyorsun, bir de seni mezun olduktan sonra görelim falan yazmıştı. Diğer end mühendisliği okuyan ise tıpçılardan farkınız yok, hatta tıpçıların sınıfında en azından kız var sizde o da yok. Sabaha kadar ders çalışın, biz en azından üniversite hayatı yaşıyoruz, tarzı bir şeyler yazmışlardı. Makineci ise alttaki görseli atmıştı :D
Eki Görüntüle 2196874

Neyse, bu da böyle bir tartışmaydı işte. Cidden endüstri mühendisliği öğrencisi makinecilere göre daha mı rahat? Üstte denilenlerin doğruluk payı nedir?

Not: MTOK ile sadece teknoloji fakültelerine giriliyormuş ve teknoloji fakülteleri, mühendislik fakültesindeki hocalara göre daha kalitesizmiş :(

Teknoloji ve mühendislik fakülteleri farklı yerlerde ders görüyor ve genelde teknoloji fakültesinde uygulamalı dersler de oluyor.

Fotoğraf çok iyiymiş ilk defa gördüm:D bölümler arasında her zaman böyle atışmalar oldu zaten ben de aynısını endüstrici arkadaşlarıma söylüyordum ancak bu bazen abartılıyor çünkü her bölümün kendi zorluğu var. Şunu açıkça söyleyebilirim bir endüstricinin üniversite hayatını makineci yaşamaya kalkarsa muhtemelen okulu uzatır yani endüstri bir tık daha rahat. Bunun sebebi de makinenin temel mühendislik dalı olması ve fizik, matematik ağırlığının fazla olmasındandır yani üstüne düşmen gereken çok fazla konu olacak.

Teknoloji ve mühendislik fakülteleri farklı yerlerde ders görüyor ve genelde teknoloji fakültesinde uygulamalı dersler de oluyor.

Fotoğraf çok iyiymiş ilk defa gördüm:D bölümler arasında her zaman böyle atışmalar oldu zaten ben de aynısını endüstrici arkadaşlarıma söylüyordum ancak bu bazen abartılıyor çünkü her bölümün kendi zorluğu var. Şunu açıkça söyleyebilirim bir endüstricinin üniversite hayatını makineci yaşamaya kalkarsa muhtemelen okulu uzatır yani endüstri bir tık daha rahat. Bunun sebebi de makinenin temel mühendislik dalı olması ve fizik, matematik ağırlığının fazla olmasındandır yani üstüne düşmen gereken çok fazla konu olacak.
Peki hocam sizce hiç mezuna kalmadan mtok ile teknoloji fakültesinde makine mühendisliği mi, yoksa mezuna kalıp mühendislik fakültesinde mi okumak daha mantıklı?

Geri
Yukarı