MTU Ayarı

Egemen

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Doktor
Mtu değerini değiştirerek Torrentlerde hız artışı sağlanabiliyormuş. Yalnız uygun değeri neye göre hesaplıyoruz onu anlayamadım. Modem ayarlarından değerini değiştirdim fakat bazen etki gösteriyor bazen göstermiyor bir de Mtu değerini değiştirince Web sitelerine bağlantı yavaşlıyor veya kopuyor.

Şimdiden teşekkürler.

MTU, ağ teknolojilerinde "Maximum transmission unit" (En büyük iletim birimi) olarak geçen ve iletişim protokolünün bir katmanının aktarabileceği en yüksek veri miktarının boyutudur (byte cinsinden). Bazı sistemlerde bu değer sabit iken (Ethernet gibi), bazı sistemlerde de bağlantı esnasında belirlenir.

MTU ne kadar büyük olursa, bu, ağdaki paketlerin o kadar daha fazla veri taşıması anlamına gelir. Bu, aynı zamanda sabit veri miktarı için daha az işlem yapılacağı anlamına da gelmektedir. Zira verileri iki pakete bölünmek yerine tek paket halinde aktarılıp işlenecektir.

Fakat MTU'nun artması her zaman olumlu etkiye sahip değildir. Artan MTU, veri aktarımında gecikmeler yaşanmasına, yani lag denilen takılmalara neden olabilir. Yine büyük paketlerdeki en ufak bir veri bozulması, aynı paketin tekrar aktarılması mecburiyetini doğurur.

Farklı bağlantı tiplerine göre MTU değerleri:

MedyaEn Büyük İletim Birimi (MTU)(bayt)Notlar
İnternet IPv4 Yolu MTUEn az 68 [SUP][ 3 ][/SUP]Pratikte MTU genellikle daha yüksektir. IPv4 bağlantılar 68 byte boyutuna kadar paketleri iletmek zorundadır. Bu, her host'un işlemekle mükellef olduğu 576 byte'lık paket boyutu ile karıştırılmamalıdır.
İnternet IPv6 Yolu MTUEn az 1280 [SUP][ 6 ][/SUP]Pratik MTU yolu genellikle daha yüksektir. Sistemlerin gerçek MTU yolunu bulmak için Path MTU Discovery kullanması gerekir.
Ethernet v21500 [SUP][ 8 ][/SUP]Neredeyse tüm Ethernet üzerinden IP uyarlamaları Ethernet V2 çerçeve biçimini kullanır.
Ethernet LLC ve SNAP ,PPPoE1492 [SUP][ 9 ][/SUP]Nadiren kullanılır
Ethernet Jumbo Frames1500-9000Sınırı sağlayıcı tarafından belirlenir. Doğru çalışma için, bütün Ethernet ağı aynı MTU değerine sahip olmalıdır. Jumbo kareleri genellikle sadece özel amaçlı ağlarda görülür.
Wi-Fi (802.11)7981 [SUP][ 10 ][/SUP]
Token Ring (802.5)4464
FDDI4352 [SUP][ 4 ][/SUP]

Gelelim ADSL hattındaki MTU değerine. Bu değerle oynamanızı pek tavsiye etmem. Zira ADSL'de MTU değeri bağlantı esnasında belirlenir ve hattın durumuna göre en ideal değerdir. Bunu değiştirmek sistemde hatalara neden olabilir. Siz dosyalar hızlı iniyor sansanız da gelen paketlerin çoğu hatalı geliyor olabilir.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı