Mühendislik için MacBook Air MJVE2TU/A Almak

Bulut Çolak

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. 13.3"lik MacBook Air MJVE2TU/A modelini almak istiyorum. Ürünün özellikleri özetle bu şekilde:

1.6 GHz Çift Çekirdekli Intel Core i5; 2.7 GHz'e kadar Turbo Boost
Intel HD Graphics 6000
4 GB 1600 MHz LPDDR3 SDRAM
128 GB PCIe tabanlı Flash Depolama

Büyük projelerle uğraşmasam da SQL Server, Visual Studio gibi programlar bu model için sorun yaratır mı? Oyun oynamıyorum ve hafiflik, taşınabilirlik benim için daha ön planda. Mühendisler için MacBook Pro bir kural olmamalı :)

Mesela bizim köyde, MacBook'u olmayana kız vermezler :)

Apple, dizüstünde farklı bir kategori. Tasarım ve kalitesi konusunda karşısına herhangi bir markayı koymak abesle iştigal olur. Ancak iki büyük sorunu var: aşırı derece pahalı ve donanım olarak zayıf.

Öncelikli ihtiyacın performans yanında taşınabilirlik seviyesinin yukarılarda, yani hafif olması.

Tasarım olarak alternatifi değil ama en azından yüksek performans ve makul taşınabilirlik oranına sahip PX60 2QD'yi önerebilirim. i7-5700HQ işlemci, 16GB bellek, 1080p ekran ve 128GB SSD'ye sahip:

MSI PX60 2QD-203TR Intel Core i7 5700HQ 2.6GHz / 3.5GHz 16GB Fiyatı

Benim bahsettiğim model 3300 tl civarında. Sizin önerdiğiniz 5300... Performans olarak Air düşük kalır mı? Ki çok yüksek performanslı işler yapmıyoruz aslında.

Bilgisayar mühendisliğini bilmiyorum ama inşaat mühendisliği için macbook alanı döverler. Şimdi çok güzel çizim bilgisayarı tamam ama öğrenciyken çok kötü. Bizim sektörde kullandığımız ve öğrenci sürümü olmayan programlar var. Piyasada bu programları istiyorlar ama öğrenciyken bunları öğrenmek için crackliyoruz mecbur. 5800 lira veremem Sap2000'e. Eğer sizde de böyle mecbur kullanacağınız ve öğrenciyken alınamayacak derecede yüksek fiyatlı programlar varsa sonradan pişman olursun. Ama yok benim herşeyime yetiyor bu dersen alabilirsin.

Tercihi; performans ve tasarım arasında yapacak olan sizsiniz. Teknik olarak Mac'in bu modeli, performans olarak PX60'dan çok düşük.

Performans olarak PX60'dan düşük olduğunu biliyorum. Sadece benim söylediğim programlar için yeterli performansı gösterir mi bunu merak ediyorum.

Bilgisayar mühendisliğini bilmiyorum ama inşaat mühendisliği için macbook alanı döverler. Şimdi çok güzel çizim bilgisayarı tamam ama öğrenciyken çok kötü. Bizim sektörde kullandığımız ve öğrenci sürümü olmayan programlar var. Piyasada bu programları istiyorlar ama öğrenciyken bunları öğrenmek için crackliyoruz mecbur. 5800 lira veremem Sap2000'e. Eğer sizde de böyle mecbur kullanacağınız ve öğrenciyken alınamayacak derecede yüksek fiyatlı programlar varsa sonradan pişman olursun. Ama yok benim herşeyime yetiyor bu dersen alabilirsin.

Crack için çeşitli programlar ile Mac'e Windows kurulabiliyor.

Performans olarak PX60'dan düşük olduğunu biliyorum. Sadece benim söylediğim programlar için yeterli performansı gösterir mi bunu merak ediyorum.

Crack için çeşitli programlar ile Mac'e Windows kurulabiliyor.
Ayrıca MAC için de yazılımların Cracklileri mevcut.

Apple macbooklarda olmayan tek şey aynı fiyattaki rakipleriyle olan donanımı. Tabi tasarım, kalite ve taşınabilirlik için alıp oyun oynamayacaksanız rakibi yoktur.

@Bulut Çolak ; MacBook Air MJVE2TU/A'da kullanılan işlemci i5-5250U. Ultrabook'lar için tasarlanan "U" serisi işlemciler, daha uzun pil ömrü için kırpılmış versiyonlar. Yani performansları çok düşük. PX60'da ise i7-5700HQ gibi bir canavar var.

SQL Server ve Visual Studio tarzı yazılımlarda i5-5250U'nun ne kadar performans vereceği hakkında bilgim yok ama i7-5700HQ ile 3DMAX'de render yapabilirsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı