Mühendislik için sistem toplama

Bütçe
Orta Bütçeli
O zaman Intel i9 10. nesil bir işlemci alırsın. Desteklediği kadar Mhz değerine sahip 8+8 RAM alırsın. SSD olarak M2 Samsung 970 EVO Plus alırsın. Monitör alacağın zaman kriterleri yazarsın yine yardımcı oluruz. Ekran kartı giriş-orta seviye bir parça alman senin için yine iyi olacaktır. 8000 liraya yapılabilir diye tahmin ediyorum.

Oyun oynamayacağım diyen adama GTX1660 neden öneriyorsun anlamadım. Gereksiz masrafa sokuyorsun.
Monitörün bilgisayarın performansına nasıl bir + ve - si olur bilmiyorum ama gerekli sisteme en uygun güzel bir monitör işimi görür. Sonuçta ofiste duracak en azından görüntüsü de güzel olsun :)

Gıgabyte Z390 D Hdmı Lga1151 9-8.nesil - n11.com 900 Lira
Intel İ9-9900k 3.6 Ghz 5.0 Ghz 16m 1151p Fansız - n11.com 3.950 Lira
Corsair Vengeance LPX 16GB(2x8GB) 3000MHz DDR4 Ram Fiyatı 600 Lira
Samsung 970 Evo Mz-v7e500bw 500 Gb Nvme M.2 Ssd - n11.com 750 Lira
CORSAIR SPEC-05 550W 80+ USB3.0 1x12CM FAN SIYAH GAMING ATX KASA (CC-9011138-WW): Amazon.com.tr: Teknoraks 550 Lira
Cooler Master Masterliquid Lite 240 Mlw-d24m-a20pw-r1 - n11.com 500 Lira
Bu hali ile 7250 lira gibi bir şey tutuyor. Ekran kartı yok fakat işlemcinin kendi dahili grafik işlemcisi var. Oyun oynanmayacağı için iş görecektir diye tahmin ediyorum. Ekran kartı olmadığı için PSU'nun yeterli olacağını düşünüyorum fakat biraz daha eklenip 650-750W'lık modellere bakılabilir. Monitör eklemedim buraya. Bunların üstüne ne kadar bütçe ayırabilirsiniz monitör için. Ona göre bir ürün önerelim. Temelde sistem böyle olur, eğer kullandığınız programlar ekstra bir grafik gücü istiyor ise duruma göre ekran kartı konabilir.
Not: Bekleme şansınız var ise yeni nesil Intel işlemcileri beklemenizi öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman Intel i9 10. nesil bir işlemci alırsın. Desteklediği kadar Mhz değerine sahip 8+8 RAM alırsın. SSD olarak M2 Samsung 970 EVO Plus alırsın. Monitör alacağın zaman kriterleri yazarsın yine yardımcı oluruz. Ekran kartı giriş-orta seviye bir parça alman senin için yine iyi olacaktır. 8000 liraya yapılabilir diye tahmin ediyorum.

Oyun oynamayacağım diyen adama GTX1660 neden öneriyorsun anlamadım. Gereksiz masrafa sokuyorsun.

3D modelleme ve renderlama yapacaksa saf işlemci gücünün yanında azımsanmayacak derecede ekran kartı gücü de gerektiğini düşünüyorum. Maksimum yükte rahat etmesi için, garanti olması açısından minimum bu kartı önerdim.

Minimumu biraz aşmış sanki o? 😄 GT serisi kartlar bile fazlasıyla işini görür.

Genel olarak yapılacak olan mühendislik uygulama ve hesaplamaları için dediğiniz gibi GT serisi kartlar iş görebilir ancak, işin boyutu, grafik tabanlı çok dosyalı modüler bağlantı veya bu bağlantıların düzenlenip detaylı 3D analiz ve renderlanması gibi profesyonel düzeylerde işlemler yapılacağı zaman, performans açısından arkadaşımız için biraz sıkıntı olabilir. Bunun için 1660 belki biraz fazla oldu, ama yine de GTX serisi kart kullanılması taraftarıyım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı