Oyun ve Mühendislik İçin Sistem Toplama

Bahadır Çolak

Hectopat
Daha fazla  
Bu konu ile alakalı konular var ama güncel bir şey bulamadım çok. Aradığım cevabı bulamadım. Ben inşaat mühendisliği okumaktayım. Sistem toplayacağım ama tam bilgim olmadığından dolayı size sormak istiyorum. Ekran kartı mı daha çok önemli yok işlemci mi, yoksa ikisi de mi? Bu sistemde oyun oynayacağım ve aynı zamanda okul için alıyorum. Bana ekran kartının önemli olduğunu söylediler. Aklımda GTX 1070 vardı ama 1080 Ti'ın çıkması ile birlikte, GTX 1080'nin fiyatında büyük bir indirim oldu. Aklımda GTX 1080 var. Mühendislikte kullanacağım programlar için, 1080, 1070 veya 1060'ın ne gibi farkları var? Büyük fark olur mu? Keza işlemci için de, i7 7700k uygun mudur? Önerilerinize açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

Çizim ve modelleme-3D modelleme için bildiğim kadarı ile işlemci gücü önemli. R7 1700 veya bütçeniz yeter ise R7 1800X daha iyi olur. 7700K şuan için tavsiye etmem. GTX 1080 gibi güçlü bir ekran kartı alıp normal bir 1080p monitör ile gece gündüz oyun oynamayacaksanız 7700K almanızı hiç tavsiye etmem açıkcası.

GTX 1080 ve 1070 arasında devasa farklar olmasa bile elbette fark var. GTX 1060 ise çok daha düşük bir ekran kartı bu iki modele göre.
Bütçe belirtebilirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz.

Açacağın programların kasmaması için işlemci, RAM daha büyük önem taşır. Oyunlar içinde önemli olan ekran kartı tabi. GTX 1080 ile GTX 1060 arasında çok büyük farklar var, bu konu hakkında çok bilgim yok ama bütçe konusunda sıkıntı yoksa kesinlikle GTX 1080 al. i7 7700k uygundur. Böyle bir sistem toplarsan mezun olana kadar kullanacağın programlarda, oynayacağın oyunlarda bir sıkıntı yaşayacağını zannetmiyorum. :)

İşlemci mühendislik işleri için daha önemli ama oyunlarda ekran kartı ? Bütçeniz ne kadar ?
6-7 monitör hariç. Belki biraz daha üstüne çıkılabilir.

R7 1800X ve GTX 1080 Ti çok güzel olur. Bütçe belirtilmediği için bu şekilde yazdım.

Açacağın programların kasmaması için işlemci, RAM daha büyük önem taşır. Oyunlar içinde önemli olan ekran kartı tabi. GTX 1080 ile GTX 1060 arasında çok büyük farklar var, bu konu hakkında çok bilgim yok ama bütçe konusunda sıkıntı yoksa kesinlikle GTX 1080 al. i7 7700k uygundur. Böyle bir sistem toplarsan mezun olana kadar kullanacağın programlarda, oynayacağın oyunlarda bir sıkıntı yaşayacağını zannetmiyorum. :)

Çizim ve modelleme-3D modelleme için bildiğim kadarı ile işlemci gücü önemli. R7 1700 veya bütçeniz yeter ise R7 1800X daha iyi olur. 7700K şuan için tavsiye etmem. GTX 1080 gibi güçlü bir ekran kartı alıp normal bir 1080p monitör ile gece gündüz oyun oynamayacaksanız 7700K almanızı hiç tavsiye etmem açıkcası.

GTX 1080 ve 1070 arasında devasa farklar olmasa bile elbette fark var. GTX 1060 ise çok daha düşük bir ekran kartı bu iki modele göre.
Bütçe belirtebilirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz.

7000TL bütçe için böyle bir sistem tavsiye edebilirim:

Yüksek gelirse eğer parçalardan kısılabilir. Yeterliliğe göre değil bütçeye göre sistem tavsiye ettim. R7 1700 de mühendislik seviyesi için yeterlidir. Ancak 1800X daha uzun ömürlü ve serinin en performanslı işlemcisi.

Arkadaşın önerdiği sistem iyi ama birkaç eksik var bence. 600w bu sistem için yeter mi bilmiyorum. Yeterse ucu ucuna yeter. 1700x alınıp, 750w PSU ve çift kanal RAM alınabilir. Eğer yeterse bütçe 500GB SSD de olur. Monitör için bütçeniz ne kadar ?

7000TL bütçe için böyle bir sistem tavsiye edebilirim:

Yüksek gelirse eğer parçalardan kısılabilir. Yeterliliğe göre değil bütçeye göre sistem tavsiye ettim. R7 1700 de mühendislik seviyesi için yeterlidir. Ancak 1800X daha uzun ömürlü ve serinin en performanslı işlemcisi.

Üşenmedim hesap makinasıyla tek tek hesapladım 7100 küsür çıkıyor :D

Gerçekten güzel sistem olmuş.

Burası aslında 7000 TL ye alınabilir aynı sistem Nanokatalog isimli siteden. Hem çok güvenilir hem çok ucuz.

Üşenmedim hesap makinasıyla tek tek hesapladım 7100 küsür çıkıyor :D

Gerçekten güzel sistem olmuş.

Burası aslınsa 6900 TL ye alınabilir aynı sistem Nanokatalog isimli siteden. Hem çok güvenilir hem çok ucuz.
nanokatolog'un mağazası var mı? Çünkü internetten sipariş vermek çok istemiyorum, o riske girip uğraşmak istemiyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı