Mühendislik Türkçe okunur mu?

Melih2626

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Karabük üniversitesi makine mühendisliğini kazandım. Şu anda İngilizce hazırlık okuyorum. Bölümüm %30 İngilizce. Hazırlıkta B1 seviyesindeyim. Bir defa B1 seviyesinde kaldım. Eğer ikinci kez kalırsam, hazırlığı en baştan tekrar okumam gerekecek. Bölümüme geçemeyeceğim. Eğer kalırsam yazın yatay geçişler başlıyor. Oradan Türkçe bir makine mühendiği bölümüne geçmeyi düşünüyorum. Puanıma göre Süleyman Demirel, Dumlupınar ve Bilecik Şeyhedebali üniversitesi tutuyor. İngilizce için kesinlikle yurt dışında dil eğitimi alacağım. Bunun için 40.000 TL gibi bir param elimde var. Sizce Türkçe bir makine mühendisliği bölümüne geçmek mantıklı mıdır?

Değil. İngilizce öğrenmesi zor bir değil. Bu forumun yarısı oyunlardan İngilizce öğrenmiş insanlardan oluşuyor. Boş zamanınızda altyazılı film bile izlemenin faydası olur öğrenmenize.
Oyunlardan ingilizce öğrendim diyenlerin çoğu sadece ingilizce bildiğini sanıyor. Oyunlar sana herhangi bir yabancı dili öğretmez en fazla yeni kelime öğrenirsin.

Oyunlardan ingilizce öğrendim diyenlerin çoğu sadece ingilizce bildiğini sanıyor. Oyunlar sana herhangi bir yabancı dili öğretmez en fazla yeni kelime öğrenirsin.
Yanlış bence. Online oyunlardan bal gibi de öğrenilir. Ben World Of Tanks oynadığım zamanlarda ortaokuldaydım. EU serverindeydim ve her gün takımlardan birkaç yabancı ile takım olurdum. Tamam düzgün ve akıcı konuşamıyordum ama ciddi manada iyi bir öğretmenim vardı ve gramer konusunu çözmüştüm. Adamlarla sesli iletişim halindeydik ve ben her ne kadar aktif denilecek kadar iletişim halinde olmasam da inanılmaz katkısı olduğuna inanıyorum. Bu League of Legends bile olabilir. Cümleler her ne kadar gramer kurallarına uygun yazılmasa bile oyun sohbeti bile insanı yavaş yavaş geliştirir. Ha Playstation üzerinden oynanan hikaye oyunlarında falan öğrenmek bence de biraz fazla temel istiyor ve daha çok uğraş gerektiriyor.

World of warcraft oynamak için mecbur öğrenmeye başladık zamanında. Ayrıca yeni kelime öğrenmenin de lisan öğrenmede yeri vardır.

Yanlış bence. Online oyunlardan bal gibi de öğrenilir. Ben World Of Tanks oynadığım zamanlarda ortaokuldaydım. EU serverindeydim ve her gün takımlardan birkaç yabancı ile takım olurdum. Tamam düzgün ve akıcı konuşamıyordum ama ciddi manada iyi bir öğretmenim vardı ve gramer konusunu çözmüştüm. Adamlarla sesli iletişim halindeydik ve ben her ne kadar aktif denilecek kadar iletişim halinde olmasam da inanılmaz katkısı olduğuna inanıyorum. Bu League of Legends bile olabilir. Cümleler her ne kadar gramer kurallarına uygun yazılmasa bile oyun sohbeti bile insanı yavaş yavaş geliştirir. Ha Playstation üzerinden oynanan hikaye oyunlarında falan öğrenmek bence de biraz fazla temel istiyor ve daha çok uğraş gerektiriyor.
World of warcraft oynamak için mecbur öğrenmeye başladık zamanında. Ayrıca yeni kelime öğrenmenin de lisan öğrenmede yeri vardır.
Yorumlarınız için teşekkür ederim ama benim sorduğum soruya bir yanıtınız var mıdır? Türkçe makine mühendisliğine geçmeli miyim? Bu durumda siz ne yapardınız? 1 sene kaybetmek mi? yoksa türkçe bir bölüme geçmek mi?

38 yasinda maden muhendisiyim. İnan bana yabanci dil diplomandan degerli olacak. Heryer muhendis. Ama her yer yabanci diller bilen muhendis degil. Artik neredeyse her sirketimiz ihracat çalışıyor. Günümüzde düz mühendis olma. Universite sonrasi goreceksin. Bana hak vereceksin. 4 seneni sadece eglenmek ile degil kendine bir seyler katarak gelistir

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı