Mülk Sahibi Kiracıya %150 zam yapabilir mi?

Sadece hukuki bilgisi olanlar cevaplarsa çok sevinirim.

Araştırmalarımda yılda bir, belli oranda zam yapılabileceğini öğrendim ama internetteki bilgiye güven olmaz. Böyle bir durum hukuken mümkün müdür?

Bizimkisi 1000TL'den 1700'e kadar çıkartıyormuş hatta 2000TL yapacakmış da sonradan vaz geçmiş...

3 yıla kadar sürebiliyor davalar 1 yıldan daha kısa süreni görmedim neredeyse o yüzden uzlaşıyor insanlar çoğu ev sahibi taşınma ücretini hatta ilk kirasını veriyor adam sırf çıksın diye
Maksimum 6 ayda bitiyor çoğunlukla eğer işin içinde çek / senet / adli başka birşey yok ise. O nedenle mahkemeye vermekten korkmayın. Bunu bir ev sahibi olarak söylüyorum. Hakkınızı arayın. 😉

Maksimum 6 ayda bitiyor çoğunlukla eğer işin içinde çek / senet / adli başka birşey yok ise. O nedenle mahkemeye vermekten korkmayın. Bunu bir ev sahibi olarak söylüyorum. Hakkınızı arayın. 😉
Ev sahibi gerekli adımları izlerse zorla biter. Kira arttırımını hangi kanalla nasıl bildirdin mesela. Ben çok gördüm sözlü olarak konuşmayı mahkemeye taşıyınca kiracının ben bilgilendirilmedim dediğini.

Anneannemin evinde oturan bir kiracı var ve 5 yılı geçmiş süresi. Adam kiranın artırılmasına tepki gösterip ödemem diyormuş, çıkmıyorum da diyormuş. Bunu mahkemeye versek uzun sürer muhtemelen değil mi?
Mahkemeye verin, mahkeme rayiç bedel belirler o kadar zam yaparsınız. Kiracınız da tüm mahkeme parasını ödemek zorunda kalır. Kiracınız, SGK'ile çalışan biri ise çok kısa sürede maaşına haciz de getirebilirsiniz.

Ama önce bu söylediklerimi kiracı ile konuşsun anneanneniz. Aklı başında ise kiracınız orta yolda buluşur.
Ev sahibi gerekli adımları izlerse zorla biter. Kira arttırımını hangi kanalla nasıl bildirdin mesela. Ben çok gördüm sözlü olarak konuşmayı mahkemeye taşıyınca kiracının ben bilgilendirilmedim dediğini.
Önce sözlü sonra noter kanalı ile ihtarname sonra da mahkeme. Kanuni süreç bu şekilde işler. Noter'e vermeseniz bile mahkeme, kira sözleşme tarihinin üzerinden 3 ay geçmesi durumunda ev sahibini haklı görüp kiracıya yaptırım uygulayacaktır.

4 yılı tamamlayana kadar ev sahibiyle görüşmeye dahi gerek duymadan, TÜFE oranında kendiniz kirayı artırıp ödemeyi yapabilirsiniz. Dekontunuz, sözleşme yerine geçer. Ev sahibi bununla ilgili hiçbir işlem yapamaz.

4. yıldan sonra ev sahibi kirayı kendisi belirler, ancak bu belirlenecek fiyat, muadil dairelerin çok üzerinde olamaz. Bu durumu kabul etmeyip yine kendiniz kirayı TÜFE oranında artırabilir, ev sahibinden istediği kira ile ilgili bilirkişi raporu isteyebilirsiniz.
Hocam TÜFE ye göre zam yaparken zam yapılacak ayın TÜFE'sini mi baz almamız gerekiyor? Şöyle bir grafik var, hangi rakama göre zam yapılması gerekiyor?
indir.jpg

Nisan ayında "Nisan 2022" TÜFE verileri dikkate alınması gerek sanırım. Tam olarak bilgim yok, biz geçen sene ev sahibiyle anlaşarak TÜFE'den az oranda zam yapmıştık.

Yeni konular

Geri
Yukarı