"Mülkiyet hırsızlıktır" ne demek?

asreot4

Hectopat
Selamlar. Şuan Tanrı ve Devlet kitabını okuyorum ve aklıma kimine göre basit bir şey takıldı, burada bahsedilen mülkiyet nedir? Üretim araçları mı? Yoksa sahip olduğumuz her şey mi? Kusura bakmayın bilgim çok kısıtlı yeni okumaya başladım.

"Dünya ve içindekiler hepimizin, bu yüzden herhangi bir yerin veya varlığın sana ait olduğunu düşünüyorsan hırsızsın."
Benim anladığım bu.

Proudhon’un sözü. Anarşizmin felsefi olarak büyük isimlerinden ve eserleri sosyalist teorinin oluşumna çokça katkı vermiştir. Fikirlerini de bu sözünü de sevmiyorum ama günümüze kadar gelen ideolojik gelişmeleri ve tarihi olayları anlamak için önemli eserleri olan önemli bir filozof. En temel eseri de sanırım “Mülkiyet nedir?” olarak nitelendirilebilir ki bu kitap direkt sizin sorunuzun karşılığı. Sözü anlamak istiyorsanız bunu okumanız en iyi yol. Yalnız bunların nesnel ve genel geçer anlatılar olmadığını, bir filozofun ya da felsefi kesimin düşünceleri olduğunun farkında olun. Tek taraflı kalmayın lütfen.

@Nazım Paşa Kitabında da bu cümleyi, kitabının sonuna koyması gerektiğini ama içinden başına koymak geldiğini ifade etmiştir. Tek başına bu cümle ile bir anlam oluşturmak pek doğru olmayacaktır. Dediğiniz gibi "Mülkiyet Nedir?"i okumak, temellerini anlama açısından daha faydalı olacaktır.

Proudhon’un sözü. Anarşizmin felsefi olarak büyük isimlerinden ve eserleri sosyalist teorinin oluşumna çokça katkı vermiştir. Fikirlerini de bu sözünü de sevmiyorum ama günümüze kadar gelen ideolojik gelişmeleri ve tarihi olayları anlamak için önemli eserleri olan önemli bir filozof. En temel eseri de sanırım “Mülkiyet nedir?” olarak nitelendirilebilir ki bu kitap direkt sizin sorunuzun karşılığı. Sözü anlamak istiyorsanız bunu okumanız en iyi yol. Yalnız bunların nesnel ve genel geçer anlatılar olmadığını, bir filozofun ya da felsefi kesimin düşünceleri olduğunun farkında olun. Tek taraflı kalmayın lütfen.
Hocam zaten listemdeydi tavsiye için teşekkürler, elimdekiler bitince hemen o kitabı alacağım. Mülkiyete farklı anlamlar yüklüyor farkındayım.
@Nazım Paşa Kitabında da bu cümleyi, kitabının sonuna koyması gerektiğini ama içinden başına koymak geldiğini ifade etmiştir. Tek başına bu cümle ile bir anlam oluşturmak pek doğru olmayacaktır. Dediğiniz gibi "Mülkiyet Nedir?"i okumak, temellerini anlama açısından daha faydalı olacaktır.
Teşekkürler hocam elimdeki kitaplar bitince okuyacağım.

Kitabın yazarına baktım ve kolektivist anarşizm kuramcısı olduğunu gördüm. Kolektivizme göre grubun birey üzerinde önceliklendirmesinin önemli olduğu belirtiliyor ve bana birimiz hepimiz için anlayışını çağrıştırdı. Buna göre herkesin mülkiyet üzerinde ortak olması hedefleniyor. Üretim araçlarının özel mülkiyeti bu yüzden hırsızlık olarak nitelendiriliyor. Zira bunların kolektifleştirilmesini, yani ortaklaşa olmasını savunuyorlar. Bunları okuyunca aklıma ilk olarak komünizm geldi fakat kolektivist anarşizm ideolojik olarak komünal anarşizmden farklıymış. Birinde ihtiyaca göre ücretlendirilirken, diğerinde çalışma zamanına göre ücretlendirmenin söz konusu olduğu belirtilmiş.

Edit:
Bu konuda bahsi geçen kitabı okudum. Oldukça fena bir kitapmış. Aradan yüzlerce yıl geçse bile düzenin değişmediğini görüyoruz. Okurken tek bir sayfa bile geçmedi şimdinin Türkiye'sini ile karşılaştırıp tebessüm etmeden. Her sayfada vurucu bir içerik var. Tam bir başucu kitabı.
Bu arada mülkiyet ile alakalı kavramlara kitabın sonlarına doğru geçiş yapmaya başlıyor. Bu süreçte uzun uzadıya sebepleri ve sonuçları diğer siyasi ve felsefi akımlarla bol bol karşılaştırma yaparak anlatıyor. Aynı zamanda din kavramına da bol bol girişiyor. Devrimcilik, ateizm ve anarşizm. Kitabı özetleyen 3 kelime. Yani bence mülkiyetin neden hırsızlık olduğu çok açık.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı