Müslüm Gürses, neden çok az şarkısıyla tanınıyor?

PhantomStriker

Decipat
Makaleler
1
Şahsen yıllardır binlerce şarkılık Müslüm Gürses albümü toplayan biri olarak, neden sadece 2-3 şarkısıyla tanınıyor? Halbuki biraz araştırsalar Müslüm Gürses'in Türk sanat müziğine olan katkılarının en az arabeske kattıkları kadar olduğu görecekler. Siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arabesk seven birisi değilim. Kendim açıp dinlemem. Bulunduğum yerde çalıyorsa da karışmam hatta bazen kulak verdiğim oluyor.

Popüler kültür sebebiyle az şarkısıyla tanılıyor bence. Bir ara popüler kültürün eline düştüğünde sadece birkaç şarkısı tüketildi ki onu da geride bıraktılar zaten. Hatta filmi çıktığında daha düne kadar "kıro" diyen tiplerin koştura koştura filme gittiğini gördük. :)

İnsanlar müzikal derinlikten anlamıyor çünkü. Dandik popi şeylerle tatmin olduklarını sanıyorlar, gerçek enstrümanları sevmiyorlar..

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Pop kültür. Eskiden Müslüm Gürses dinleyenlerle keko diye dalga geçiyorlardı Müslüm filminin çıkmasıyla ortalık Müslümcü doldu adamın en sevilen bazı şarkıları daha çok öne çıktı bununla birlikte sinema sektörü için biyografi filmi furyası ortaya çıktı. Ama Allah'tan fazla ileri gitmedi bir anda yok Acun'un hayatı film oluyor yok danilonun bilmem ne.

Çok seviyorsun diye gereksiz yüceltmeye, olmayan vasıfları adletmeye gerek yok.
Türk sanat müziğine ne gibi katkıları olmuş? Siz araştırmışsınız madem; mesela, hangi yeni makamı keşfetmişiz / eklemişiz sayesinde? (bence; bir oktav bile olmayan sesi ile "detone" kavramını kazandırmış olabilir)

Şahsen yıllardır binlerce şarkılık Müslüm Gürses albümü toplayan biri olarak, neden sadece 2-3 şarkısıyla tanınıyor? Halbuki biraz araştırsalar Müslüm Gürses'in Türk sanat müziğine olan katkılarının en az arabeske kattıkları kadar olduğu görecekler. Siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:
Çok seviyorsun diye gereksiz yüceltmeye, olmayan vasıfları adletmeye gerek yok.
Türk sanat müziğine ne gibi katkıları olmuş? Siz araştırmışsınız madem; mesela, hangi yeni makamı keşfetmişiz / eklemişiz sayesinde? (bence; bir oktav bile olmayan sesi ile "detone" kavramını kazandırmış olabilir)
3.5 oktav sese 1 oktav bile saymamak ilginç doğrusu. Gereksiz yücelttiğim falan yok. Zaten şu sözlerden sonra sizinle tartışacak bir şey de yok. Tek sorum var? Türk sanat müziğinin en büyüklerinden Hamiyet Yüceses hangi makamı keşfettide en büyük oldu?

Çünkü son şarkıları tamamen popüler kültüre uygundur.

Esrarlı Gözler , Hangi Seven Sevildi , Bulunur Elbet , Denedim , Sabah Olmuyor tarzı şarkılarını dinleyen Z kuşağı genci bulamazsın.

Tek sorum var? Türk sanat müziğinin en büyüklerinden Hamiyet Yüceses hangi makamı keşfettide en büyük oldu?

Evet bunu bekliyordum. Bahsettiğinin altı boş olduğu için konuyu başka yere çekmem normal. İkisi de beni ilgilendirmiyor. TSM ye de, Arabesk e de zerre ilgi duymuyorum. Ortaya bir ida attın "Müslüm GÜRSES' in Türk Sanat Müziğine katkıları oldu" diye, karşılığını vermeni bekliyorum.

3.5 oktav sese 1 oktav bile saymamak ilginç doğrusu.

3,5 oktav mı? Freddie MERCURY, Ronnie James DIO ya da Locciano PAVAROTTI ile karıştırdın muhtemelen. Oktavın ne olduğunu bilmediğini anladık.

Zaten şu sözlerden sonra sizinle tartışacak bir şey de yok

Aynen yok. Çünkü ortada olmayan, atfettiğin yücelikler buraya işlemiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı