YouTube'da Eserlerin Telif Hakkı Olup Olmadığını Anlama

Merhaba, ben bir müzik videosuna girdiğim zaman açıklama kısmında şarkı, sanatçı gibi, YouTube'a lisanslayanlar gibi şeyler yazıyor. Bunlar yazıyorsa videoya telif gelir mi? Yoksa o şarkıyı kullanmak için izin almışta öyle mi gözüküyor? Çünkü ben playlistime müzik videosu ekliyorum ama daha sonra siliniyor ve sanatçının resmi YouTube hesabını bulmakta zorlanıyorum bazen.
Nadiren hayır ama çoğunlukla evet.

Post Malone - rockstar
ilk önce herkese selamlar
bu müzik teliflimi değilmi
Post Malone - rockstar
bu müzik teliflimi değilmidir

Aksi eser sahibi tarafından belirtilmemişse üretilen her müzik eseri teliflidir. Youtube telifin tescil edildiği resmi bir kuruluş değildir. Youtube da telif ihlali yaptığınızda blok yersiniz ve o platformdaki geliriniz bloke edilir. Fakat eser sahibi sizi mahkemeye verirse mal varlığınıza bloke koyar devlet.

YouTube----> ses kitaplığı
Aktif olmayan müzikler telifsiz aktif olan müzikler teliflidir.
Telifli olan müziklerde videonun açıklama kısmına istenilen linkleri yapıştırdıktan sonra özgürce kullanabilirsiniz.

İ

Nadiren hayır ama çoğunlukla evet.

İçerik stüdyodasundan baktığımda bazı videolarımda telif hakkı ile korunan içerik yazarken bazılarında yazmıyor. Telif hakkı ile korunmuyorsa bu videonun telif yemeyeceği anlamınamı gelir?
Gönül rahatlığıyla kullanabilir miyim?

Mesela FL stüdyosundan yapılmış bazı şarkılar var başklarının yaptığı, bunu kendi kanalımda yüklediğimde telif hakkı ile korunan içerik yazmıyor. Bunu kullansam sorun olur mu? Videouu öylece kopyalamak yerine tekrar render alıp kendi kanalıma yüklersem bu kişi videosunun kullanıldığını anlar mı? Ya da YouTube tespit edip telif atar mı?

Bir diğer sorumda şu bazen introlarım için beğendiğim telifli müzikler oluyor Max 10 15 saniye olarak aldığımızda telif yemediğine dair klişeler var bunun gerçeklik payı var mı? Sizce problem teşkil eder mi?

Tanıdığım birinin rap parçasını kullandım telif hakkı ile korunan içerik yazmamasına rağmen videomu bulup şikayet ederek telif atmış korktuğum için itiraz edemedim beat ücretsiz sözleri kendisi yapmış sizce itiraz etmeli miyim? Cevap verecekler için teşekkür ederim

İçerik stüdyodasundan baktığımda bazı videolarımda telif hakkı ile korunan içerik yazarken bazılarında yazmıyor. Telif hakkı ile korunmuyorsa bu videonun telif yemeyeceği anlamınamı gelir?
Gönül rahatlığıyla kullanabilir miyim?

Mesela FL stüdyosundan yapılmış bazı şarkılar var başklarının yaptığı, bunu kendi kanalımda yüklediğimde telif hakkı ile korunan içerik yazmıyor. Bunu kullansam sorun olur mu? Videouu öylece kopyalamak yerine tekrar render alıp kendi kanalıma yüklersem bu kişi videosunun kullanıldığını anlar mı? Ya da YouTube tespit edip telif atar mı?

Bir diğer sorumda şu bazen introlarım için beğendiğim telifli müzikler oluyor Max 10 15 saniye olarak aldığımızda telif yemediğine dair klişeler var bunun gerçeklik payı var mı? Sizce problem teşkil eder mi?

Tanıdığım birinin rap parçasını kullandım telif hakkı ile korunan içerik yazmamasına rağmen videomu bulup şikayet ederek telif atmış korktuğum için itiraz edemedim beat ücretsiz sözleri kendisi yapmış sizce itiraz etmeli miyim? Cevap verecekler için teşekkür ederim
YouTube bazında konuşursam içerik stüdyosunda telif kısmında sorun görünmüyorsa sorun olmayacaktır. Bazen sonradan sahte telif atanlar olabiliyor onlardan da itiraz ederek kurtulabilirsin.

Vallahi şu an işime yarayacağı için bu konuya ve foruma girdim fakat tabiri caizse şu uzun saçlı arkadaşın yorumlarından sonra "kanser" oldum. Arkadaş burada gayet üslubu düzgün bir şekilde kimse bir video için telif atmakla uğraşmaz diyor; bu arkadaş gidiyor "benim şarkım var kardeşim ben müzisyen adamım ben dava ederim" diyor. Gerçekten zor.

Neyse soruma gelmek istiyorum. @Rosseckx soruma size olacaktı çünkü hem tecrübenizle hem de yazdıklarınızla bilirkişi olduğunuz belli.
YouTube'da bazı videolarını açıklama kısımlarında Standart Lisans veya Creative Commons şeklinde belirtilmiyor. En azından benim karşıma bazen böyle şeyler çıkıyor. Bunların telifli olup olmadığını anlamamızın bir yolu var mı?
Ek olarak da örneğin sahne geçişleri arasında telif hakkına tabii müzikler kullanmak istiyoruz. Bunların saniye bazında(2.5 saniye gibi) bir sınırı var mı?

Teşekkür ederim, iyi forumlar.

Vallahi şu an işime yarayacağı için bu konuya ve foruma girdim fakat tabiri caizse şu uzun saçlı arkadaşın yorumlarından sonra "kanser" oldum. Arkadaş burada gayet üslubu düzgün bir şekilde kimse bir video için telif atmakla uğraşmaz diyor; bu arkadaş gidiyor "benim şarkım var kardeşim ben müzisyen adamım ben dava ederim" diyor. Gerçekten zor.

Neyse soruma gelmek istiyorum. @Rosseckx soruma size olacaktı çünkü hem tecrübenizle hem de yazdıklarınızla bilirkişi olduğunuz belli.
YouTube'da bazı videolarını açıklama kısımlarında Standart Lisans veya Creative Commons şeklinde belirtilmiyor. En azından benim karşıma bazen böyle şeyler çıkıyor. Bunların telifli olup olmadığını anlamamızın bir yolu var mı?
Ek olarak da örneğin sahne geçişleri arasında telif hakkına tabii müzikler kullanmak istiyoruz. Bunların saniye bazında(2.5 saniye gibi) bir sınırı var mı?

Teşekkür ederim, iyi forumlar.
Hocam belirtilmediği taktirde bunu öğrenmenin gerçekten bir yolu yok. Bazen altta şirketi bile yazarken telifsiz olmayabiliyor bazen de yazar ama bir bakarsın sadece Danimarka'da telifsiz olur senin seyircilerine telifli olur. Keşke bir adres olsa linkini yapıştırsak ve bize bilgisini verse çok iyi olurdu ama bunun tek yöntemi yine YouTube üzerinde. Müziğin 10 saniyelik bir kısmını kırpın ve herkese açık olmadan YouTube'a yükleyin. Studio üzerinde telifli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

İkinci soru hakkında kulaktan kulağa bildiğim tek bilgi 3-4 saniyeye kadar telifli bir müziğe YouTube engel koymuyor. Yani sıkıntı olmayacaktır. Sistem "bu kişi bu müzikten para kazanıyor" mantığında engel olduğu için kısa bir kesitin müzik üzerinden para kazanma olmamasından ötürü böyle bir kolaylık var.

Arkadaşlar örneğin bir müzik beğendik, bunun telifli olup olmadığını nasıl anlarım? Bir konuya denk gelmiştim. YouTube linki atmıştı, buradan müziğinin linkini bırakınca telif hakkı olup olmadığını gösteriyordu. Sanki öyle hatırlıyorum, var mı böyle bir şey?
Açıklama detaylarında sadece kategori Müzik yazıyorsa telifsizdir. Albümü, Plak şirketi yazarsa telif hakkı vardır.
Criminal telifli mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı