Muhabbet kuşları sahibine alışır mı?

Darsiere

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, bu günlerde aldığım ve onu çok sevdiğim bir muhabebbet kuşum var. İlk 1-2 hafta benimle ilgilenmedi ama şu surıralar onu açılsın diye sıkmadan tutup dışarı çıkartıyorum. Dışarıda parmağımı uzattığım zaman gelmiyor, ama ayaklarının üstüne doğru götürünce geliyor. Onun o sıralar yanaklarını vesayire de seviyorum fakat, kafeste iken bunların sadece birini yaptıyor, sadece kendini sevdiriyor. Elimi uzattığım zaman gelmiyor, tellere çıkıyor.
Arkadaşlar bu kuş bana alışır mı? O mesela benim kollarıma gelmiyor ama ben onu dışarıda iken onu parmağıma çıktırıp omzuma doğru koyuyorum, enseme doğru geçiyor, orada bir süre kalıp duruyor. Fakat kafeste hiçbir şekilde ne dışarı çıkıyor ne de bir şey yapıyor.

KIsacası içerde kötü, dışarıda iyi gibi. Bu kuş bana güvenir mi bana alışır mı arkadaşlar?

Hocam daha yeni. Bana da erkek kuş geldiğinde ilk 2.5 hafta falan hiç gelmedi, hep saldırdı. Şimdi artık elimi uzattığımda geliyor. Zamanla alışacak yani. Ayrıca havalar soğuk, dikkat et; hasta olmasınlar.

Kuşu kesinlikle elinize almamanız gerekiyor. Size olan güvenini kaybeder. İlk iki hafta kuşu kafeste tutun ve kafesin yerini sık sık değiştirmeyin, cereyan olmayan belirli bir yer bulup oraya kalıcı olarak yerleştirin. Bu iki hafta kuşu kafesten çıkartmayın ama elinizi kafesin içine sokarak (kuşa zorla dokunmadan) onun size alışmasını bekleyin. Bir süre sonra kuş sizden korkmamaya, elinize ve omzunuza gelmeye başlayacaktır.
İlk seferler elinizi ısıracaktır, ısırdığı yer acısa bile elinizi aniden çekmeyin, ısırması hiç etki etmiyormuş gibi davranın. Isırmanın size etki ettiğini görürse daha sık ısırmaya başlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı