Muhabbet kuşları tüy dökümünde kabarır mı?

revo61

Kilopat
Yerinde hiç duramayan erkek muhabbet kuşum son 1 haftadır kuyruk tüyünden kanat tüyüne kadar tüy döküyor. Aynı zamanda son 3 gündür ise çok hareketsiz ve sürekli uyuyor. Sadece yem yerken ve su içerken hareket ediyor. Dışarı çıkarttığımda uçmasında herhangi bir problem yok. Sizce tüy dökümünde bu davranış normal mi? 2.5 yaşında olduğunu belirteyim.

Tüy değişim süreçlerinde dirençleri düşer. Üşümemesine dikkat edin yeterli.

Öncelikle geçmiş olsun.
Kuşların tüy dökümü dönemin de karın ağrıları olur.Ne yeme karşı nede suya karşı çokta istekli değildirler bu dönemde.Kuş tüy dökümünde dışarı pek çıkartılmamalıdır.Zira vücut dirençlerinin en düşük olduğu zaman tüy dökümüdür.Kolaylıkla hastalanabilirler.Maksimum 2 ay için de biter eğer sağlıklıysa.Onun için dediğim gibi bir başka hastalığı yoksa korkacak bir durum yok.Tüy dökümünün bitmesine yakın çok olmamak şartıyla azıcık incir verirseniz daha enerjik olacaktır.

Tüy döküm döneminde ekstra besin katkısı yapmalısınız. Her şeyden önce vitamin vermelisiniz. Piyasadaki en iyi ve benim de uzun süredir kullandığım vitamin: Biyoteknik Avisol Plus Kuşlar İçin Multivitamin 20 cc Fiyatı Kuşlar çok seviyorlar bu vitamini. Vitaminli suda yıkanmayı da çok seviyorlar. Sadece tüy dökme zamanı değil, sonrasında da haftada 2-3 kez vermelisiniz.

Bunun dışında taze meyve ve sebze çok önemli. Muhabbet kuşlarının günlük yiyeceklerinin %25'i taze yiyecek olmalı. Marul, kıvırcık, elma, havuç gibi yiyecekleri yedirmelisiniz.

Yumurta maması aynı şekilde çok önemli. Haftada 2-3 kez verilmeli.

Sadece yem ve su vererek olmaz. Tüy dökümü süreci çok zordur ve yorucudur. Besin katkısı alan kuşlar tüy dökümü zamanı bahsettiğiniz sıkıntıları yaşamaz. Daha canlı ve güçlü olur. Sıkıntısı olan kuşlar kabarır.

Bu arada ishali engellemek için sularına 2-3 damla elma sirkesi damlatın, yukarıda yazmayı unuttum. Muhabbet kuşu beslemek kolaydır ama iyi beslemek zordur. Dikkat etmek gerek.

Tüy döküm döneminde ekstra besin katkısı yapmalısınız. Her şeyden önce vitamin vermelisiniz. Piyasadaki en iyi ve benim de uzun süredir kullandığım vitamin: Biyoteknik Avisol Plus Kuşlar İçin Multivitamin 20 cc Fiyatı Kuşlar çok seviyorlar bu vitamini. Vitaminli suda yıkanmayı da çok seviyorlar. Sadece tüy dökme zamanı değil, sonrasında da haftada 2-3 kez vermelisiniz.

Bunun dışında taze meyve ve sebze çok önemli. Muhabbet kuşlarının günlük yiyeceklerinin %25'i taze yiyecek olmalı. Marul, kıvırcık, elma, havuç gibi yiyecekleri yedirmelisiniz.

Yumurta maması aynı şekilde çok önemli. Haftada 2-3 kez verilmeli.

Sadece yem ve su vererek olmaz. Tüy dökümü süreci çok zordur ve yorucudur. Besin katkısı alan kuşlar tüy dökümü zamanı bahsettiğiniz sıkıntıları yaşamaz. Daha canlı ve güçlü olur. Sıkıntısı olan kuşlar kabarır.

Bu arada ishali engellemek için sularına 2-3 damla elma sirkesi damlatın, yukarıda yazmayı unuttum. Muhabbet kuşu beslemek kolaydır ama iyi beslemek zordur. Dikkat etmek gerek.

Bu vitamini nasıl vermemi tavsiye edersin?
Güncelleme; kuşta kuruma hastalığı çıktı ve 7 ay sonra kuşu kaybettim. Veterinerler ve kuşçuların yanlış teşhisleri yüzünden hayvancağız gözümün önünde öldü.

Erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu unutmayalım ve onların her türlü davranışlarını dikkate alalım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı