Muhabbet kuşu çiftleştirme

Doğu Han Noyan

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba 1 adet muhabbet kuşum vardı ve birlikte 3 ay geçirdik fakat çiftleştirme dönemi için ona bir eş aldım. 1 ay geçti ve aradda birlirlerini temizliyorlar, yem kusuyor. Buraya kadar sorun yok ama ben her sabah onların kafesini balkona güneş ve temiz hava alsınlar diye çıkarıyorum kafesle birlikte. Sonrada içeri alıp kafesten çıkarıyorum sizce bunları yapmam engel olur mu çiftleşmelerine?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer birbirlerine zarar vermiyorlarsa onlara biraz zaman tanıyın. Birbirlerine daha iyi alışınca eminim çiftleşeceklerdir. Temiz hava almaları için balkona çıkarmanız sorun olmaz, hava soğuk olmasın yani üşümesinler, onun haricinde balkona çıkarman çiftleşmelerini engellemez diye düşünüyorum.

Tabii ki engel olur sabit bir yerde kalmaları lazım kendilerini rahat hissetmeleri için.

Sürekli yerlerini değiştirmeniz adaptasyon sürecini uzatır ve stres altında olmalarına neden olur, bu yüzden de çiftleşmezler. Muhabbet kuşu besliyorum 2 tane, üretim yapıyorum sayılır. Sabit bir yerde tutuyorum onları, bu sayede rahat oluyorlar.

Onları rahat bırakıcam zaten doğrusu buymuş biraz geç öğrendim bende ve kafestir zaten dolabının üzerinde yani benden çok yüksekte erkek bana çok alışık.Sizce kafesten çıkarmam sorun olur mu ?
Çiftleşmeleri için kafesten çok çıkarmayın, dişi kuluçkaya yatınca sadece erkek olanı çıkarırsınız. Kendinizle aynı seviyede yüksekliğe sahip bir yere koymanız en doğrusu olacaktır. Ne çok yüksek, ne de çok alçak.

Sürekli yerlerini değiştirmeniz adaptasyon sürecini uzatır ve stres altında olmalarına neden olur, bu yüzden de çiftleşmezler. Muhabbet kuşu besliyorum 2 tane, üretim yapıyorum sayılır. Sabit bir yerde tutuyorum onları, bu sayede rahat oluyorlar.
Peki kafes dışında durmaları engeller mi ? Kafese yuvalık taktım pek ilgileniyorlar sanki 1 2 kere girip çıktıklarını gördüm.2 gündür dişi kuşu sandığımda yatağımın üzerinde eşya alanı var karanlık ve dar oraya girip inceliyor.
Çiftleşmeleri için kafesten çok çıkarmayın, dişi kuluçkaya yatınca sadece erkek olanı çıkarırsınız. Kendinizle aynı seviyede yüksekliğe sahip bir yere koymanız en doğrusu olacaktır. Ne çok yüksek, ne de çok alçak.
Anladım teşekkürler.Dediğim gibi dolabının üzerinde ve boyumdan yüksekte tavandanda biraz alçak olması gerektiği yerde.

Peki kafes dışında durmaları engeller mi ? Kafese yuvalık taktım pek ilgileniyorlar sanki 1 2 kere girip çıktıklarını gördüm.2 gündür dişi kuşu sandığımda yatağımın üzerinde eşya alanı var karanlık ve dar oraya girip inceliyor.
Kuşları bu dönemde çok fazla dışarı çıkarmayın. Birbirlerine alışıp çiftleşmek istedikleri zaman dışarıda olurlarsa çiftleşmezler. Dediğim gibi, yumurtaların hepsini yapıp anne kuş üzerlerine yatıncaya kadar birlikte kafeste kalsınlar genel olarak, anne kuluçkadayken erkek kuşu çıkarabilirsiniz. Kafeste oyuncak bulundurmayın ve tahta tünekler kullanın. Kuşunuzun karanlık yer aramasının sebebi yuva yapmak istemesi, yuvalığa alışmasını bekleyin. Kuşlarınız kaç aylık?

Kuşları bu dönemde çok fazla dışarı çıkarmayın. Birbirlerine alışıp çiftleşmek istedikleri zaman dışarıda olurlarsa çiftleşmezler. Dediğim gibi, yumurtaların hepsini yapıp anne kuş üzerlerine yatıncaya kadar birlikte kafeste kalsınlar genel olarak, anne kuluçkadayken erkek kuşu çıkarabilirsiniz. Kafeste oyuncak bulundurmayın ve tahta tünekler kullanın. Kuşunuzun karanlık yer aramasının sebebi yuva yapmak istemesi, yuvalığa alışmasını bekleyin. Kuşlarınız kaç aylık?
İki kuşta 1'1.5 yaşlarında.

Yeni konular

Geri
Yukarı