Muhabbet kuşum ezildi, ne yapmalıyım?

3 yaşında bir çocuk etraftayken kuşu neden dışarı salıyorsunuz? O çocuk daha kuşun ne olduğunu bilmez, alır eline sıkar öldürür, ısırıp koparmaya çalışabilir. Oyuncak değil o hayvan, bir can.
Hocam ben kuşumu bir arkadaştan almıştım. Arkadaşın 4 yaşında çocuğu vardı çocuk kuşa yastık, metal ne bulursa fırlatıyordu almasam kuş ölmüştü şimdi. Cidden tehlikeli bende tavsiye etmiyorum küçük çocuğun olduğu yerde kuş bırakmanızı.

Hocam ben kuşumu bir arkadaştan almıştım. Arkadaşın 4 yaşında çocuğu vardı çocuk kuşa yastık, metal ne bulursa fırlatıyordu almasam kuş ölmüştü şimdi. Cidden tehlikeli bende tavsiye etmiyorum küçük çocuğun olduğu yerde kuş bırakmanızı.
Çocuk kuşa alışık bile olsa ne yapacağını kimse bilemez. 3 yaşında bir çocuk sonuçta, aklı ermiyor.

3 yaşında bir çocuk etraftayken kuşu neden dışarı salıyorsunuz? O çocuk daha kuşun ne olduğunu bilmez, alır eline sıkar öldürür, ısırıp koparmaya çalışabilir. Oyuncak değil o hayvan, bir can.

Hocam şu an hayvanın hali nolacak diye korkuyorum. 3 yaşında engelli olan bir kardeşim daha var. Onun gelişimi için olumlu olacağı söylendiği için evcil hayvan aldık. Çok da güzel oynuyorlar. Diğer kardeşimde mecburen kuşu görünce oynamak istiyor. Kuş o kardeşimle de güzel bir şekilde oynuyordu. Bugün bir kaza oldu ne yazık ki. Onunda can olduğunu tabii ki biliyoruz. Burada bilip bilmeden böyle bir duyar kasmanız bence doğru olmamış.

Hocam şu an hayvanın hali nolacak diye korkuyorum. 3 yaşında engelli olan bir kardeşim daha var. Onun gelişimi için olumlu olacağı söylendiği için evcil hayvan aldık. Çok da güzel oynuyorlar. Diğer kardeşimde mecburen kuşu görünce oynamak istiyor. Kuş o kardeşimle de güzel bir şekilde oynuyordu. Bugün bir kaza oldu ne yazık ki. Onunda can olduğunu tabii ki biliyoruz. Burada bilip bilmeden böyle bir duyar kasmanız bence doğru olmamış.
Geçmiş olsun, Allah sabır versin.

Kedi köpek olsa neyse diyeceğim ama el kadar kuş o. Ayrıca ne duyarından bahsediyorsun? Bir hayvanın canını düşünmek ne zamandan beri duyar oluyor? Ben de kuş sahibiyim. Yakınlarda çocuk hatta yabancı biri varsa bile hayvanları dışarı salmıyoruz.

Muhabbet kuşum kardeşimin altında kaldı. Çok sert ezilmedi ama biraz tüyleri döküldü. Şu an çok durgun. Uçabiliyor, ses de çıkarabiliyor. Annem "sabaha kadar ölmezse iyi." dedi. Şu anlık kötü gözükmüyor. Kuş sesi açtım arada bir sessiz de olsa onla birlikte ötüyor. Benim elimden bir şey gelir mi? Ne yapmalıyım?
Töbe yarabbim.

Burada bilip bilmeden böyle bir duyar kasmanız bence doğru olmamış.
Bunun duyarla alakası yok ki, çok hassaslardır kuşlar. Bir tane de bizde var, ufak cereyandan bile hasta oluyorlar. Eğer beraber oyun oynayabileceğiniz bir hayvan arıyorsanız köpek ya da kedi alabilirsiniz. Allah sabır ve şifa versin. Eğer dış kısmında kırılma, kanama benzeri bir şey yoksa bir şey olmamıştır muhtemelen. Travma yaşamış olabilir üzerine basılınca. 3-5 gün öylece kalır, depresyona girer. Yavaş yavaş alışır eski haline. Muhabbet kuşları ilgi ister, onunla konuşup onu mutlu edebilirsiniz :)

Geri
Yukarı