Muhasebe soruları

ifrdn

Centipat
Daha fazla  
Meslek
grafik tasarım
1.png

2.png

Ekte verilen şirkete ait envanter işlemlerini yaparak, hesapları kapatıp mali tabloları düzenleyiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Lise'de ayrı çektim şundan, Üniversite'de ayrı çektim yeter artık. Uğraşacak olana Allah sabır versin.

3 senedir muhasebe işindeyim ilk başlarda iyiydi ama artık bıkmaya başladım sağlam çalışan kafa istiyor en ufak atlama da kritik sonuçları olan bir meslek. Soru yapılabilir ama uzun sürer. KDV sorusunda devreden nerede? 360 ödenecek KDV'yi göremedim.

3 senedir muhasebe işindeyim ilk başlarda iyiydi ama artık bıkmaya başladım sağlam çalışan kafa istiyor en ufak atlama da kritik sonuçları olan bir meslek. Soru yapılabilir ama uzun sürer. KDV sorusunda devreden nerede? 360 ödenecek KDV'yi göremedim.
Hocam ben de meslek lisesinde Muhasebe okuyordum, bu sene son senem, 12. sınıfım. Babamda Muhasebeci benim, babama soruyodum geçen sene, babam diyordu."Bu soruların bazıları hatalı, böyle sorulmaz, uygulama da böyle yapılmıyor, hocalar biraz eskide kalmış, Mali Müşavir'in yanında hiç çalışmadıkları için işi görmemiş, o yüzden uygulama yapmadıkları için çoğu şeyi yanlış biliyorlar." Hocam sana şöyle bir örnek vereyim; bizim okulda hoca diyor ki;"satın aldığımız malı iade edeceğimiz zaman eğer aynı ay içerisindeyse "191 hesabını kullanacağız, eğer aynı ay içerisinde değil ilse 391 hesabını kullanacaz." Hocam başka Mali Müşavirlere sordum, babama da sordum onlar da diyor ki;"satın alınan mal iade edildiğinde 391 hrsabı kullanılır, 191 kullanılmaz, hangi ay olursa olsun, hangi ayda olduğu fark etmez, kural 391 hesabını kullanmak." Hocam okulda ki hocalar da kendi kafalarına göre plan çizmişler, millete yanlış öğretiyorlar.

Hocam ben de meslek lisesinde Muhasebe okuyordum, bu sene son senem, 12. sınıfım. Babamda Muhasebeci benim, babama soruyordum geçen sene, babam diyordu."Bu soruların bazıları hatalı, böyle sorulmaz, uygulama da böyle yapılmıyor, hocalar biraz eskide kalmış, Mali Müşavir'in yanında hiç çalışmadıkları için işi görmemiş, o yüzden uygulama yapmadıkları için çoğu şeyi yanlış biliyorlar." Hocam sana şöyle bir örnek vereyim; bizim okulda hoca diyor ki;"satın aldığımız malı iade edeceğimiz zaman eğer aynı ay içerisindeyse "191 hesabını kullanacağız, eğer aynı ay içerisinde değil ilse 391 hesabını kullanacağız." Hocam başka Mali Müşavirlere sordum, babama da sordum onlar da diyor ki;"satın alınan mal iade edildiğinde 391 hesabı kullanılır, 191 kullanılmaz, hangi ay olursa olsun, hangi ayda olduğu fark etmez, kural 391 hesabını kullanmak." Hocam okulda ki hocalar da kendi kafalarına göre plan çizmişler, millete yanlış öğretiyorlar.

Konudaki firmanın hiç mi devreden'i yokmuş bana da biraz eksik gibi geldi biz hep bilgisayardan yapıyoruz mizan ile fazla haşir neşir değilim. Alış iadesinde 191 ne alaka onu çözemedim sen zaten KDV vermişsin ona tekrar niye veresin ki? 392'ye veriyorduk sanırım biz yani diğer KDV'ye.

Konudaki firmanın hiç mi devreden'i yokmuş bana da biraz eksik gibi geldi biz hep bilgisayardan yapıyoruz mizan ile fazla haşir neşir değilim. Alış iadesinde 191 ne alaka onu çözemedim sen zaten KDV vermişsin ona tekrar niye veresin ki? 392'ye veriyorduk sanırım biz yani diğer KDV'ye.
Hocam okulda bizi öyle yaptırıyorlardı, aldığımız malı iade ediyorsak 191 KDV hesabını kullanıyorduk. Babam da çok saçma, ne alaka, hangi akla hizmet öyle yapıyorlar, mantık dışı diyordu.

"Konudaki firmanın hiç mi devreden'i yokmuş bana da biraz eksik gibi geldi" Hocam bu soruların ne olduğu belli olmuyor. Geçen yapıyorum, mizan tutmuyor. Adama hasta ediyor bu sorular. Hocam iş hayatına atılınca, Mali Müşavir'in yanında çalışırken böyle saçma sapan sorular olmuyor, alış faturası, satış faturası, giderler, iade varsa iadeleri giriyorsun. Bu okulda iyice saçmalıyorlar, iş hayatında hiç kullanılmayacak, lazım olmayan hesapları işliyorlar.

Hocam okulda bizi öyle yaptırıyorlardı, aldığımız malı iade ediyorsak 191 KDV hesabını kullanıyorduk. Babam da çok saçma, ne alaka, hangi akla hizmet öyle yapıyorlar, mantık dışı diyordu.

"Konudaki firmanın hiç mi devreden'i yokmuş bana da biraz eksik gibi geldi" Hocam bu soruların ne olduğu belli olmuyor. Geçen yapıyorum, mizan tutmuyor. Adama hasta ediyor bu sorular. Hocam iş hayatına atılınca, Mali Müşavir'in yanında çalışırken böyle saçma sapan sorular olmuyor, alış faturası, satış faturası, giderler, iade varsa iadeleri giriyorsun. Bu okulda iyice saçmalıyorlar, iş hayatında hiç kullanılmayacak, lazım olmayan hesapları işliyorlar.

Sorudaki KDV tahakkuku:
391.018 5000 borç
191.018 4000 alacak
360 ödenecek KDV 1000 alacak

Bizim okulda yanlış öğretmemişlerdi hemen hemen aynıydı. Kimse artık bunlarla elle uğraşmıyor bilgisayar kendisi yapıyor açılışı da kapanışı da.

Son düzenleme:
Sorudaki KDV tahakkuku:
391.018 5000 borç
191.018 4000 alacak
360 ödenecek KDV 1000 alacak

Bizim okulda yanlış öğretmemişlerdi hemen hemen aynıydı. Kimse artık bunlarla elle uğraşmıyor bilgisayar kendisi yapıyor açılışı da kapanışı da.
Boş iş. Hocam bizim Tarih hocamız sormuş muhasebe hocasına, "hocam bu çocuklar zaten bilgisayarlı muhasebe de görüyor bunları, ilerde Mali Müşavir olunca da bilgisayar üzerinde yapcaklar, siz neden hala kağıtta hesaplamayla uğraştırıyorsun çocukları?" Muhasebe hocası demiş ki"Hocam çalıştıkları yerde bilgisayar bozulursa, arızalanırsa elle A4 kağıdına yapmak zorunda kalırlarsa bilsinler." diye cevap vermiş. 😀 Hocam hangi devirde yaşıyoz, kağıda el yazısı ile işlem yapıp yazma yok. Hem bilgisayar bozulsa, 2 günlük işi var, donanım yönden bozulduysa tamir ettirilir veya yeni parça alınır, yazılımsal sorun ise format atılır çözülür. Ayrıca iş yerinin 1 tane mi bilgisayarı var? Çoğu iş yerinin en kötü 2 tane bilgisayarı var. Çok saçma, Muhasebe hocasının dediği.

Boş iş. Hocam bizim Tarih hocamız sormuş muhasebe hocasına, "hocam bu çocuklar zaten bilgisayarlı muhasebe de görüyor bunları, ilerde Mali Müşavir olunca da bilgisayar üzerinde yapcaklar, siz neden hala kağıtta hesaplamayla uğraştırıyorsun çocukları?" Muhasebe hocası demiş ki"Hocam çalıştıkları yerde bilgisayar bozulursa, arızalanırsa elle A4 kağıdına yapmak zorunda kalırlarsa bilsinler." diye cevap vermiş. 😀 Hocam hangi devirde yaşıyoz, kağıda el yazısı ile işlem yapıp yazma yok. Hem bilgisayar bozulsa, 2 günlük işi var, donanım yönden bozulduysa tamir ettirilir veya yeni parça alınır, yazılımsal sorun ise format atılır çözülür. Ayrıca iş yerinin 1 tane mi bilgisayarı var? Çoğu iş yerinin en kötü 2 tane bilgisayarı var. Çok saçma, Muhasebe hocasının dediği.

Belki 191'i alacağa vermek istemiştir tekrar borca vermek mantıksız çünkü. 392 kullanılmalı bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı